Jak se čeští podnikatelé nechali napálit
Konečně je to venku. Andrej Babiš se shoduje s Janem Mládkem, že podnikání je opakem poctivé práce.
Podnikatelé, živnostníci a majitelé malých firem byli v posledních 20 letech nejspolehlivější skupinou voličů ODS, v posledních volbách se jednoznačně přiklonili k ANO (ti, co nevolili ANO, se v podstatě rovnoměrně rozdělili mezi ODS a Svobodné). Pochopitelně, podnikatelé přece volí podnikatele.
Očekávání nebylo úplně jasně stanoveno, ale vesměs bylo jasné. Čekalo se, že Andrej Babiš udělá ve státní správě podobný pořádek, jaký by ve firmě udělal nový majitel, který by ji převzal po nepořádných manažerech. Nový majitel by pochopitelně věděl, že není možné zaplnit basketbalový koš, takže by nejspíš udělal následující:
-
Snížil by náklady. Je jasné, že kdyby se do toho někdo pustil s vervou, dokázal by zajistit běh veřejné správy se třetinou zaměstnanců a polovičními náklady. Kdo jiný než Andrej Babiš?
-
Ta místa, situace a úřady, kde se pravidelně vrší problémy s korupcí, by prostě zrušil. Jako každý pořádný hospodář. To se týká v první řadě evropských fondů. Ale nejen jich.
-
Zjednodušil by administrativu, zrušit stovky zbytečných nařízení a zejména by zjednodušil daňový systém. Kdo jiný by to mohl prosadit než někdo, kdo je sám podnikatel.
-
A nakonec by vše nasměroval ke snížení daní i snížení dalších odvodů. Jinak nová pracovní místa místa mít nebudeme.
Jenže po dvou měsících Andreje Babiše na ministerstvu financí to vypadá přesně naopak.
-
Prudké zvýšení nákladů na chod státní správy. Jen samotné zavedení služebního zákona bude daňové poplatníky stát každý rok minimálně 8 miliard navíc (to je optimistický odhad, může se ukázat, že jde o mnohem vyšší částku). Kromě toho přibírají státní orgány nové zaměstnance jako zběsilé a vznikají nové úřady. Za ministra financí Babiše bude mít Česká republika nejdražší a nejnenažranější státní správu v dějinách.
-
Že by se mohlo něco zrušit? Že by se měl stát zbavit podniků? Že by se mělo něco stát s evropskými fondy? Ani omylem! Boj proti korupci se jaksi vytratil a objevil se boj proti daňovým únikům. Jinými slovy, prioritou už nejsou stomilionové rozkrádačky, ale stokoruny vydřené z vesnických řemeslníků.
-
Zjednodušení administrativy? Je to přesně naopak. Má být zavedeno třetí daňové pásmo, podnikatelé si budou muset pořídit drahá sledovací zařízení (pochopitelně na své náklady) a od roku 2016 se budou povinně skenovat všechny účtenky. Dokonce i to jediné zjednodušení, které Babiš zdědil po svých předchůdcích, nechal zrušit. Jednotné inkasní místo nebude, nadále budeme odevzdávat tři typy výkazů. Možná budeme ještě s vděčností vzpomínat na Paroubka.
-
A snižování daní? No, měnit se opravdu budou. Ale půjdou nahoru. Jak jinak také uživit stále marnotratnější stát. Zkrátka, není nad to, když se správy ujme dobrý hospodář, který není jako politici, ale maká.
A aby snad nemohlo dojít k mýlce, napsal to Andrej Babiš úplně jasně v pátečním tweetu. „Každý by chtěl podnikat… ale raději by měli zkusit tvrdě pracovat.“ Takže je to jasné. Pořádná práce přece spočívá v dolování státních dotací a ne v nějakém ulejváckém opravování bot nebo pokládce dlažeb.
Nikdy nezaložil nic nového a nevytvořil jediné pracovní místo.
Vyměnili nám Andreje Babiše? Ani náhodou! Kdyby se někdo už před volbami podíval do jeho životopisu (třeba zde), viděl by, že za celý život nepodnikal ani minutu. Nikdy nezaložil nic nového a nevytvořil jediné pracovní místo. Před vstupem do politiky byl ekonomickým predátorem. Přebíral firmy, které vybudovali jiní, propouštěl z nich zaměstnance, a ždímal dotace. Teď převzal Českou republiku a nebude s ní zacházet jinak.
Poučení je z toho mnohem obecnější, než jenom, že hlasovat pro ANO byl omyl. Je to připomenutí, že parlamentní demokracie je politický systém určený do prostředí, kde se lidé znají a kde mohou snadno vybrat své zástupce. Současná soutěž velkých médií, peněz a reklamních agentur je fakticky jen parodií na demokracii. Čím déle si budeme předstírat něco jiného a tím déle budeme odkládat přiznání, že potřebujeme nějaký vhodnější politický systém, tím to bude horší. Možná že už je fakticky pozdě teď.
Původně publikováno 22. 3. 2014 na blog.ihned.cz. Převzaly též servery www.aktualnizpravy.cz, demolaylibrary.blog.cz a neviditelnypes.lidovky.cz.