7. 7. 2020

Občas slyším, že my, kdo nejsme právníci, se nemáme vyjadřovat k záležitostem práva! Blbost! Soudy mají vynášet takové rozsudky, aby to i v nevzdělaných lidech podporovalo důvěru ve spravedlnost. Pokud soudci rozhodují tak, že je to v ostrém rozporu se základním lidským smyslem pro dobro a zlo, ničí tím celou společnost. To už je pak menším zlem dělnický soudce s nedokončenou základní školou, který dokáže rozhodovat férově.

Michal Rusnok: No pokud je za takový skutek trest 1,5 roku vězení a za znásilnění dva roky vězení, tak si myslím, že můžeme označit současný režim jako tyranii.

Novinky: Muž v Brně ukradl pět housek, dostal 1,5 roku natvrdo

6. 7. 2020

Daniel Landa mluvil krátce, jasně a rozhodně. Jeho Blanický manifest za svobodu 2020 jsem rád podepsal. Nechci řešit, jestli někde mohla být vhodnější formulace a jestli všichni, kdo tam byli, jsou dobří lidé. Už to, že Daniel Landa něco rozbíhá a je ochoten do toho vložit svou značku, je dostatečně pozitivní.

6. 7. 2020

Ke státnímu rozpočtu:

a) problém není ani tak v absolutní výši deficitu, ale v tom, že vláda podle všeho nemá žádnou koncepci ani představu, jak s tím chce naložit. Žádný střednědobý plán, natož dlouhodobý. Jediná strategie spočívá v tom, že každý, kdo vládě vyhrožuje, a působí aspoň trochu nebezpečně, tak dostane peníze.

b) naprostá většina deficitních peněz tudíž nejde k českým lidem, ale na podporu nejrůznějších zahraničních subjektů.

c) zaznívá srovnání s tím, jak hospodařil v 90. letech ministr financí a později premiér Klaus. Tam ale musíme připomenout, že Klaus zdědil po Štrougalovi a Adamcovi státní správu s neuvěřitelně nízkým počtem úředníků a neuvěřitelně nízkou mírou korupce (ve srovnání s dnešními poměry). Klaus nemusel nic reformovat, prostě dostal funkční aparát. To je situace naprosto rozdílná od té, do které vstoupil Babiš.

6. 7. 2020

Z rozhovoru s Ondřejem Brožem:

Na Západě se můžeme setkat s názorem, že tak, jak vypadá naše civilizace, že tak jednou bude vypadat celý svět. Že oni jsou jen trochu zaostalí a postupně nás doženou. Nicméně v posledních 40 letech se jasně ukazuje, že trend je jiný. Arabská, čínská, indická a snad i latinskoamerická civilizace se od nás vzdalují. Vrací se ke svým kořenům. Což je docela jasné. Když vidí v jakém stavu je Západ, kdo by to chtěl napodobovat.

6. 7. 2020

Zítra v 16.20 na Vyšehradě!

DANIEL LANDA : PŘIJĎTE V PONDĚLÍ 6.7. 2020 NA VYŠEHRAD !
V 16: 20 hod bude na staroslavném Vyšehradě u kavárny Citadela slavnostně vyhlášen Blanický manifest za svobodu 2020 který můžete následně podepsat v petičním stánku až do 22.00 hodin večer. V tomto čase bude na stejném místě vystaven i ručně malovaný originál manifestu.
Kdo se nebude moci dostavit na Vyšehrad, může podepsat až do 11.9. 2020, kdy bude sběr podpisů ukončen.
Možnosti podepsání budou uvedeny na stránkách Blanického manifestu www.blanickymanifest.cz (do provozu budou uvedeny 6.7. také v 16:20)
Pokud vám postupné omezování základních lidských svobod není lhostejné, připojte se účastí a podpisem v petičním stánku, umístěném tamtéž.
Život v nesvobodě je otroctví a pozbývá smyslu! !
Vraťte nám svobodu!
Jsme Češi, nikdy se nevzdáme!
Šiřte a sdílejte, ať jsme dobře slyšet!

5. 7. 2020

Ke zprávě ministerstva vnitra. Politik, který otevřeně prohlásí, že za hlavní nebezpečí pro zemi považuje případné volební vítězství opozice, je potenciální tyran. Jeho přítomnost na ministerstvu vnitra je ohrožením pro všechny svobodné lidi.

5. 7. 2020

Případ protibabišovské aktivistky, které zkrachoval krámek (protože zákazníky její aktivity štvaly) je perfektní ilustrací toho, co se v dnešní době děje.

Naivní venkovanka odvedla špinavou práci pro nadnárodní skupiny, a ty ji vzápětí koply do zadnice. Už tě nepotřebujeme. Stamiliony létají, ale pro naivní aktivistku, která šla do osobního rizika, není ani pár korun, které by ji podržely. Vždycky pro ně bude jenom špinavá buranka, kterou pohrdají. Bez ohledu na to, jak moc se bude snažit.

A tak je to s celými společenskými vrstvami. Legrační je, že každý z těch naivních aktivistů doufá, že to postihne všechny ostatní, a ne jeho.

5. 7. 2020

Ombundsman Stanislav Křeček, poslanec Jiří Kobza, bývalý ministr a primátor Igor Němec, poslanec Josef Skála, šéfredaktor Protiproudu Petr Hájek a další zajímaví lidé vystoupí v rámci programu druhého ročníku Vlasteneckého setkání.

VlasteneckeSetkani.cz: Koho letos uvidíte v Příčovech

4. 7. 2020

Když může být úspěšný kdokoliv, tak proč ne každý?

Je to slovní hříčka? Ne, je to otázka, která ukazuje na rozdíl mezi rovností a rovností příležitostí. Že rovnost příležitostí je jenom takové šidítko pro naivní lidi.

Skutečná rovnost totiž znamená, že úspěšný může být každý. Závidíš svému sousedovi, že mu jeho tesařská živost jde dobře a že má nové auto? Vyuč se taky tesařině, pracuj 11 hodin denně a za 10 let budeš mít taky nové auto. A jestli už není příležitost pro dalšího tesaře, tak se vyuč elektrikářem nebo instalatérem. Rovnost příležitostí oproti tomu znamená, že v továrně pracuje tisíc lidí, ale pouze jeden může být ředitelem.

Otázka týdne: Když může být úspěšný kdokoliv, proč ne každý?

4. 7. 2020

Ze skvělého článku o buranech, svobodě a jižanské vlajce (a samozřejmě Radiu Dixie):

Opsali jsme oblouk a vrátili jsme se k tomu, co jsem napsal na začátku. Dixie je totiž logicky na řadě. Jsme všechno to, co je dneska potřeba zlikvidovat. A právě proto nepřestaneme mávat vlajkou s třinácti bílými hvězdami. Nikdy se nevzdáme. Nikdy. I kdyby to znamenalo přejít do jakéhosi undergroundu a smířit se s rozvleklým a drahým taháním po soudech. Tenhle prapor je pro nás především symbolem svobody. Dokud ho dokážeme udržet nad hlavou, ještě není všechno ztraceno. Pořád existuje místo a prostor, kde se svět ještě nezbláznil.

Radio Dixie: Tenhle svět vážně potřebuje víc pořádnejch buranů

3. 7. 2020

Na parlamentkách:

Současné americké nepokoje se týkají i Evropanů. Týkají se jich v tom, že i v Evropě byla vybudována síť profesionálních aktivistů, kteří jsou násilní a schopni zapalovat města, mají aktivisté i plnou podporu médií, mají plnou podporu nejvyšších korporací, mají plnou podporu bank, mají plnou podporu univerzit, účastní se toho hollywoodské hvězdy, takže vládnoucí vrstva je plně na straně rabujících. To, že nakonec hodí do výlohy kámen nějaký černošský kriminálník, je nejméně významné. Ten, kdo to celé tlačí, organizuje, dává tomu ideologii, jsou nejbohatší a nejúspěšnější Američané. Koneckonců při rabováních byla přímo dcera guvernéra a sám guvernér řekl, že je na účast dcery hrdý. Výpověď o tom, jak tato vrstva funguje.

A tato vrstva funguje i v Evropě. Dnešní elita je mezinárodní. To znamená, že zde máme stejné kapitány korporací, stejné filmové hvězdy, stejné neziskovkáře. Je to často propojeno. Koneckonců to vidíme i v České republice – začínají vznikat franšízy aktivistů. A stejné obličeje vidíme v protestech klimatických i jiných.

Rozhovor na Parlamentních listech

2. 7. 2020

Jarda nikdy nezklame. A nikdy neřekne to, co chce slyšet americká okupační správa. Což je v českých poměrech tím zajímavější, že velvyslanectví dosud nebylo převzato Trumpovými lidmi, takže nadále pracuje pro Obamu, resp. Sorose.

"Poslanec Jaroslav Foldyna šel ještě dál. Hnutí Black Lives Matter přirovnal k moderní verzi nacismu. „Miloš Zeman má, tak jako my všichni, mnoho chyb. Jsou ale chvíle, kdy na něj musí být hrdý každý občan naší země. Toto je jedna z těch chvil. Protibělošský rasismus je dnes prakticky globální politickou doktrínou a otevřeně se vůči něčemu takovému vymezit vyžaduje nejen správný úsudek, ale především odvahu. Proto jsem, tak jako mnozí další, dnes i já hrdý na svého prezidenta a stojím za ním. Musíme jasně ukázat, že my Češi nehodláme před nikým klečet a rýt držkou v zemi. Black Lives Matter není nic jiného než jenom zmodernizovaná verze nacismu a s jeho sympatizanty je podle toho potřeba také naložit. Stejně jako třeba před lety v Norimberku,“ sdělil Foldyna".

Článek na Parlamentních listech

2. 7. 2020

Chápete už, jaký je rozdíl mezi ruskou a evropskou demokracií? V Rusku mohou dát klíčovou otázku lidem k hlasování, zatímco probruselské panstvo se nikdy neodváží vyhlásit referendum.

1. 7. 2020

Jak jde dohromady pravda a láska?

Výborně! Pravda je to, o čem vám velká média řeknou, že je pravda. Láska je to, o čem vám velká média řeknou, že je láska. Potom není těžké, aby to šlo pěkně dohromady.

Tedy, Hus by z tebe radost neměl.

O Husovi by taky dnešní novináři nenapsali nic dobrého. Xenofob, nacionalista, náboženský fanatik...

1. 7. 2020

KAŽDÉ právo přidělené menšině znamená ohrožení svobod a životů ostatních. Pokud nějaké právo nelze přidělit každému (všem), nemá být přiděleno nikomu.

1. 7. 2020

Pohled vnějšího pozorovatele:

Myslím, že Trikolora si bude muset vybrat, jestli chce být politickou stranou nebo fanklubem. V politické straně by bylo normální, že Klaus chce v EU setrvat, Štěpánek chce okamžitě pryč a Budil (například) by odešel i z NATO. Podle toho by se formovaly frakce ve straně, řešilo by se to na stranických sjezdech, lidé by na to mohli reagovat, a každá frakce by přitahovala jiné voliče.

Trikolora zatím mluví jediným hlasem, což má spoustu výhod. Jenže každá změna stanoviska je pak prožívána velmi bolestně, každý posun odradí nějaké voliče. Navíc to jednotlivým osobnostem neumožňuje být názorově konsistentní. Je obtížné říkat například: "Osobně jsem pro okamžité vystoupení z EU, ale byl jsem přehlasován. Podřizuji se tomu, ale na příští programové konferenci to znovu navrhnu."

Mimochodem, opravdu je největším nebezpečím pro tuhle zemi jakýsi japonský podnikatel? Z prohlášení šéfů Trikolory to tak působí.

1. 7. 2020

Jana Kellera sleduji od začátku 90. let. Tehdy jsem byl tržním komsomolcem, co četl Hayeka a Friedmana ne jako inspirující osobnosti, ale jako vlastníky dogmat. A texty profesora Kellera mě přiváděly k zuřivosti, protože ta dogmata nemilosrdně rozbíjel. Nemilosrdně a přitom vtipně a elegantně.

Naštěstí to ale bylo v 90. letech. Svět ještě nebyl dost pokrokový, takže s nestalo, že bych tím čtením utrpěl trauma, podal stížnost, a spolu s dalšími si dal židle do kruhu, kde bychom si pod dohledem několika psycholožek navzájem sdělovali, jak se cítíme a jak hluboce se nás dotklo, že jsme museli něco takového číst. Dokonce tehdy ani nebylo možné vypořádat se s jiným názorem udáním blokováním a tzv. deplatformingem, což je taková mnohem horší a mnohem ostřejší obdoba dřívější cenzury.

Laudatio na Jana Kellera

30. 6. 2020

Piráti slibovali transparentnost, takže největší zakázku desetiletí (dostavba jaderné elektrárny) chtějí řešit výběrovým řízením pro jediného dodavatele. Překvapuje to někoho?

30. 6. 2020

Citát, který možná pomůže pochopit určitý aspekt současného spojenectví neomaxismu a islámu:

"I komunismus vděčí za svůj světonázor islámu. Bertrand Russel napsal: "Bolševismus kombinuje rysy francouzské revoluce a islámu z dob jeho vzestupu... Marx učí, že nástup komunismu je předurčen osudem. Tím vzniká u bolševiků duševní rozpoložení nikoliv nepodobné rozpoložení Mohamedových prvních nástupců. Z náboženství lze bolševismus srovnávat s Mohamedánstvím spíše než s křesťanstvím nebo buddhismem. Křesťanství a buddhismus jsou primárně osobní náboženství s mystickými doktrínami a láskou k rozjímání. Mohamedánství a bolševismus jsou víry praktické, společenské, neduchovní a usilující o získání vlády nad světem."

Alí Síná: Jak rozumět Mohamedovi a muslimům

29. 6. 2020

Korporace s akciemi obchodovatelnými na burze jsou větší hrozbou pro občanské svobody než všechny komunistické strany světa.

29. 6. 2020

Z komentáře na redneckovském (buranském) Radiu Dixie:

Redneckové vědí, že současné dění nesouvisí s údajnou policejní brutalitou. Redneck rozumí tomu, že policisté mají jednat rázně (tedy, pokud je to policie místní a ne federální utlačovatelské síly). Podle statistiky, kterou nedávno zveřejnil Wall Street Journal, je 18x více případů, kdy černý zločinec zabije bílého policistu než případů, kdy bílý policista zabije černého podezřelého.

Redneckové nečtou Wall Street Journal a statistikám moc nevěří, ale tuhle základní zkušenost mají. Tvrzení, že bílí policisté terorizují černochy, je pro normálního Američana stejně přesvědčivé, jako pro Čecha tvrzení, že běloši pravidelně přepadávají s nožem Romy a kradou jim peněženky. Velká média sice vytvářejí opačný dojem, ale redneck si přece nedělá názor podle médií.

Radiodixie.cz: Co se děje v Americe a jak to vidí redneckové

28. 6. 2020

Podporuji jmenování Vladimíra Dlouhého generálním tajemníkem OECD - za předpokladu, že se už nikdy nevrátí do České republiky. A napadá mě pár stovek dalších adeptů, které by tam mohl vzít s sebou.

28. 6. 2020

Komunistický režim projevil při zacházení s Miladou Horákovou zbytečnou krutost, tupou brutalitu a neuvěřitelnou hloupost. Jediným výsledkem procesu bylo vytvoření mučednice z ženy, jejíž jméno by dnes nikdo neznal, a o které vlastně nevíme nic jiného než gigantické kariérové ambice. Komunisté to absolutně neměli zapotřebí. Jejich režim se těšil dostatečné lidové podpoře, a zahraniční situace rozhodně nebyla nakloněna intervenci proti režimu. Hrálo se spíš o to, jestli se k východnímu bloku nepřikloní i další státy západní Evropy.

Takových tupých a krutých režimů bylo v dějinách více. Co je mnohem zajímavější, je další vývoj.

Další vývoj, který zahrnoval propuštění většiny politických vězňů v roce 1960 a který vedl až k tomu, že se do čela státu dostal Gustáv Husák, tedy člověk, který byl krátce po procesu s Miladou Horákovou mučen v tajné věznici Stb. Podle všeho unikl trestu smrti jen kombinací neuvěřitelné vnitřní síly, houževnatosti a vychytralosti. Byl odsouzen na doživotí, a v nejtěžším vězení strávil téměř 10 let, než byl amnestován. Jestli někdo znal komunistické represe zblízka, byl to právě on.

Petr Hampl: O doktorce Horákové a doktoru Husákovi

28. 6. 2020

Doufám, že se Miladě Horákové, bílé heteresexuální ženě, dostane zasloužené odplaty za otroctví a kolonialismus.

28. 6. 2020

Nedělní odpoledne - ideální čas pro návštěvy milých lidí.

27. 6. 2020

Nestěžujte si na systém, všechno je chyba voličů. Když volí stávající strany, nikdo si nemůže stěžovat, říkají někteří.

Jenže my starší pamatujeme na období před listopadem 89, kdy jsme nadávali na komunisty a naivní cizinci ze Západu se ptali: Proč je tedy volíte? A oni opravdu vyhrávali volby s výsledkem více než 90%.

Je dnešní situace stejná jako tehdy nebo je principiálně jiná? Proč se jedny volby počítají jako demokratické a jiné ne? Existuje nějaké jednoznačné kritérium, které by nám to umožnilo určit?

Otázka týdne: Je chyba voličů, že máme tak špatnou vládu?

26. 6. 2020

V rozhovoru s komunistou Josefem Skálou tvrdím, že politické ideologie jsou jako nářadí. Někdy potřebujete kladivo, jindy kleště a jindy zase pilník. Inteligentní člověk by měl být schopen sáhnout po té ideologii, která odpovídá na ty problémy, před kterými momentálně stojí. Nikdy bychom se neměli dostat do vleku žádné ideologii a nikdy bychom neměli ztrácet z mysli, že to důležité jsou životy lidí, mezi kterými žijeme. Nikdy se nám nesmí stát, že by věrnost nějaké ideologii byla důležitější než dopady na lidské životy.

MImochodem, Josef Skála je neobyčejně inteligentní a vzdělaný diskutér. Byla radost s ním hovořit.

26. 6. 2020

Analytici Gatestonu se tentokrát zabývají Antifou, která se ve střetu s americkým prezidentem Trumpem ukazuje jako ten silnější. Analytici dokládají, že se jedná o výborně organizovanou síť s funkčním velením, přímou podporou některých vlád a více méně neomezenými finančními zdroji.

Gatestone Institute: Stručná historie Antify

25. 6. 2020

Za těch přibližně 20 let, co podnikám, se stalo poprvé, že by vláda lidem něco usnadnila. Jen to mělo být už před pěti let. Ale lepší pozdě než nikdy. Konec vedení účetnictví! Žádné papírování Žádné EET!

Teď hlavně, aby to prošlo bez "vylepšovátek" a aby úřednictvo nevtělilo nějakou zradu do prováděcích předpisů.

Novinky.cz: Superdaň Schillerové jde na vládu

25. 6. 2020

Jestliže genderoví a klimatičtí aktivisté v Německu sestavují seznamy "osob určených k likvidaci", nevěřte, že v ČR se to neděje. Ale extrémista jste vy, pokud se vám to nelíbí.

25. 6. 2020

Jak zoufalý musí být člověk, který oslovuje i Hampla.

Pro méně znalé. HR znamená "lidské zdroje", CSR znamená "společenská odpovědnost". A úplně je nejlepší ta "práce, která má hlubší smysl."

Ale vážněji. Mrzí mě, že neexistují programy, které by takovému člověku umožnily přeškolit se třeba na zedníka a reálně se dostat na pracovní trh.

24. 6. 2020

Ke kauze Walderode. Přetřásá se, jak moc či málo se starý hrabě zapletl s nacisty. Ale problém je přece ještě jinde. V křiklavé nespravedlnosti samotného základu.

České země jsou zchudlé. Ne proto, že by lidé málo pracovali, ale proto, že si zahraniční „investoři“ berou tak tolik prostředků, že už nezbývá na zajištění běžného chodu země. A v téhle situaci padne rozhodnutí, že se vezme majetek za několik miliard (který bude samozřejmě chybět), že ten majetek bude darován někomu, jehož jedinou zásluhou je, že jakýsi prapředek se vlichotil do přízně dávno svrženého cizího panovníka. Je to nespravedlivé, je to hloupé, je to ekonomicky iracionální.

Pokud to současné zákony umožňují, tak je to jenom doklad o tom, že ty zákony jsou špatné.

Po roce 89 nás havlisté obelstili s tím, že když budou majetkové državy darovány šlechtickým rodům, tak je ty rody údajně zvelebí, a že to údajně prospěje všem. Však ano, zvelebili. Ale nepřinesli ani korunu. Všechno to odpracovali místní lidé. Šlechtické rody ty všechny rekonstrukce zaplatily buď z výnosů panství (tedy z toho, co jim daroval stát) nebo z dotací (tedy zase z toho, co jim daroval stát). Přesněji, darovali jim to čeští daňoví poplatníci.

Opravdu bohatství vzniká z práce? Není to spíš tak, že doufáme, že jednou bude z práce vznikat? Pak ale bude jednou z nutných podmínek vyvlastnění šlechtických majetků.

24. 6. 2020

Miliony lidí konečně vědí, jaké odměny dostává ředitel Dvořák. Konečně je to předmětem veřejné diskuze. Bravo, Hana Lipovská!

24. 6. 2020

Z aktuálního prohlášení akce D.O.S.T., pod kterým jsem také podepsán:

„Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.

Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře.

Dost: Dost bylo Bruselu!

23. 6. 2020

"Regulace, byť zdánlivě dobře míněná, by mohla české zemědělství a potravinářství vrátit před rok 1989," varuje údajně respektovaný ekonom. To jsem tedy celý vystrašený.

Kdyby to psal někdo jiný než respektovaný ekonom, tak by si uvědomil, že když téměř čtvrtinu ceny potravin tvoří zisky nadnárodních obchodních skupin, mohli bychom si dovolit radikální snížení produktivity, aniž by to mělo za následek zdražení. A taky by si uvědomil, že tlačit zemědělce do přehnané efektivity je šílenství, protože to má za následek devastaci krajiny.

Seznam.cz: Chcete jen české potraviny? Zde je cena, kterou byste museli zaplatit

23. 6. 2020

Takže skutečná demokracie prý vůbec není o penězích a dotacích, nýbrž o ideálech, ale kdyby pan ředitel nedostal k platu 1,6 milionu, ale třeba jen 1,2 milionu, žádná pořádná demokracie by to nebyla.

Tak alou do práce, lúzo! Vydělávat na různé Dvořáky a další mocipány.

23. 6. 2020

Jedním z důsledků války gangů v Dijonu je to, že džihádisté získavají reálné bojové zkušenosti z prostředí francouzských měst. Takové zkušenosti nemají ani francouzské ozbrojené síly, o běžných Francouzích nemluvě. To je náskok, který se může ukázat jak rozhodující pro ovládnutí země.

23. 6. 2020

"Jsme společnost vzestupu buranů," tvrdí kolaborant Moravec.

Přiznávám, že cítím určitou hrdost. Ano, jsme. A bude to ještě horší! Moravcové, těšte se!

23. 6. 2020

Jarda Foldyna: Hlavní město České republiky je Praha, ne Brusel.

K tomu už není zapotřebí nic dodávat.

Rozhovor na Parlamentních listech

22. 6. 2020

Firmy budou propouštět, lidé se budou bát o práci, a nejohroženější jsou… nikoliv fyzicky pracující lidé s minimální kvalifikací (tedy většinou Zemanovi voliči), ale nižší korporátní manažeři. Tedy ta vrstva, o kterou se opírají Piráti, která se pokládá za „vzdělanou kosmopolitní elitu“, která doufá, že jí bude patřit svět a která je naučená pohrdat „pracující chátrou.“ Tak to teď uvidíte, vy vznešení eurolidé. Korporace vás kopnou do zadnice a každému bude jedno, jak dlouho a hluboko jste se ponižovali. Zkusíte se dostat do neziskovek, ale zjistíte, že už je obsazeno. A na rozdíl od řemeslných venkovanů, vy máte obrovské hypotéky a nejste zvyklí na skromný život. Tak si teď užívejte výhod globalizovaného světa. Mohli jste mít jistou a pohodovou práci v zaprděné národní ekonomice, ale to pro vás není dost dobré, že.

Je tomu něco přes půl roku, co jsem napsal, že právě tahle sociální vrstva se drží ideologie, která je v rozporu s jejími bytostnými zájmy, a že to je dlouhodobě neudržitelné. Teď můžeme čekat radikalizaci, ale možná také rozpad sociální vrstvy a dalekosáhlé změny.

Aktuálně.cz: Chystá se velké propouštění, v Praze se práce bude hledat těžko.

22. 6. 2020

Jsem ochoten věřit mnoha věcem, ale že by slečně Schreiberové, ředitelce Multikulturního centra Praha někdo vyhrožoval znásilněním, to je za hranou možné reality. A že by se to dělo masově - to už je čistá fantazie.

21. 6. 2020

Z dnešní promluvy na Staroměstském náměstí:

Jestliže dnes jsou události 17. století prezentovány jako náboženská válka, je férové připomenout, že se našli i katolíci, kteří se postavili proti obludnému totalitnímu projektu, ve kterém se Habsburkové pokusili přeměnit Evropu v jednu obrovskou věznici. A je také důležité připomenout, že oběť, kterou přinesl český národ jako celek a která téměř znamenala jeho zničení, že tato oběť pomohla Evropanům odrazit habsburskou agresi, a udržet podstatnou část Evropy jako svobodné země otevřené dalšímu vývoji.

Je dobré připomenout, že Habsburkové byli ve 30leté válce poraženi. Že konečná dohoda, podle níž jsou náboženské poměry vnitřní záležitostí každého státu, jakkoliv tragická pro české země, znamenala úplné odmítnutí jejich totalitního projektu, ve kterém měl jeden panovnický rod plně kontrolovat celý křesťanský svět, měl mít neomezenou moc nad soukromím každého člověka, a ve kterém nemělo být nejmenšího místa pro lidskou svobodu.

Pro nás to má dnes zvláštní význam, protože to, za co naši hrdinové umírali, je znovu v sázce.

21. 6. 2020

V recenzi knihy Mariana Kechlibara Krvavé levandule zpochybňuji jeho tezi, že v případě džihádistického povstání by evropská byla schopna vést občanskou válku. Tvrdím, že pravděpodobnější je kapitulace bez boje.

"Optimistická" verze totiž předpokládá, že:
- armádě vydrží bojeschopnost. Nebude paralyzována muslimy uvnitř jednotek ani školeními politické korektnosti.
- vedení země a armádní vedení budou mít odvahu nasadit armádu, včetně těžkých zbraní, do boje proti džihádistům a na obranu vlastního (tedy převážně bílého) obyvatelstva.
- nestane se, že by tisk, intelektuálové, univerzity a všichni ostatní okamžitě vystartovali na obranu džihádu. Že by zabránili nasadit armádu, podryli morálku a možná i prosadili odvolání politiků ochotných bojovat.

Jak je takový scénář pravděpodobný?

Petr Hampl: Příliš optimistický Marian a krvavé levandule

20. 6. 2020

Bravo, Slušní lidé!

20. 6. 2020

Jestli letošní červen je nebo není deštivý, to nijak nevypovídá o schopnosti krajiny udržet vodu. A pokud česká krajina ztratila schopnost vodu udržet, jsme v průšvihu. Bez ohledu na to, kolik srážek letos v létě spadne.

Nezastávám v té oblasti žádný názor. K tomu bych musel strávit minimálně několik týdnů poměrně intenzivním studiem a nechci tomu ten čas dávat. Všímám si ale, kolik je lidí (včetně vrcholných politiků), kteří si názor na takhle složitou záležitost udělali během několika minut. A už mají za co bojovat.

Někteří by úplně všechno zregulovali a zakázali, další by se chtěli přestat sprchovat, další jsou přesvědčeni, že trh si snadno poradí se stavem krajiny, další by zase chtěli budovat monstrózní vodní díla... a prostor pro racionální diskuzi je minimální - v podstatě jen v úzkém kruhu fandů. Obávám se, že se tím radikálně zvyšuje riziko, že bude prosazeno nesmyslné řešení, které jen zhorší situaci.

Připomínám, že není občanskou povinností mít na všechno názor. Ale měli bychom být schopni postavit různé (protichůdné) názory proti sobě, porovnávat je a vznášet šťouravé otázky.

20. 6. 2020

Vypadá to, že hlavním proviněním našich předků je, že nezotročovali černé lidi z Afriky. Naopak. Sami jsme byli kolonií vysávanou více než kterékoliv africké území. A dokonce byli za našeho území odvlékáni lidé do otroctví. V důsledku tohoto selhání teď nemohou mladí čeští aktivisté pracovat na "odstraňování viny" a brát si další granty.

Tento problém ale naštěstí překonala "historička" a proděkanka pražské filosofické fakulty Markéta Křížová. Její pojetí vypadá takto: Indie i Jižní Afrika byly anglické kolonie. Indie tedy byla součástí britského imperia a Indové se tak podíleli na kolonizaci a vykořisťování Jižní Afriky. Jihoafričané také byli součástí britského imperia a proto se podíleli na kolonizaci a vykořisťování Indie. To znamená, že každému (i bývalému otrokovi) můžete napálit vinu za otrokářství. Není to dokonalé? Paní Křížová je geniální. Je vidět, že není proděkankou náhodou.

Tedy, ona to aplikuje pouze na obyvatele českých zemí, ale to je detail.

Jen někteří xenofobové a škarohlídi budou říkat, že práce historika by měla spočívat v něčem jiném.

19. 6. 2020

Sami filosofové neomarxismu tvrdí, že své myšlenky vyvozují z Karla Marxe. Pro úplnost je však třeba dodat, že uvádějí i další zdroj – myšlenky Zikmunda Freuda. Přitom Freud i Marx byli – měřeno dnešními měřítky – rasisté, sexisté, xenofobové, odpůrci práv sexuálních menšin atd. Nicméně pozdější myslitelé dokázali v dílech obou mužů najít prvky, které – když jsou správně rozvinuty – vedou k tomu, co prosazují dnešní Antifa, BLM a podobné fanatické bojůvky.

Důležitější ale je, že postupem let tento neomarxismus získal takovou podobu, že je velmi dobře slučitelný s požadavky na neustálé zvyšování korporátních zisků a likvidaci všech demokratických institucí. A že se stal faktickou oficiální ideologií velkých redakcí, velkých peněz a velkých byrokratických aparátů.

Ale mezi námi, ono je to vlastně jedno. Dnešní aktivisté, teroristé, korporátní kapitáni ani solidní politici nečtou ani Marxe, ani Lenina, ani Adorna. A až přejdou z neomarxismu na islám (což asi nebude dlouho trvat), nebudou číst ani hadísy.

Otázka týdne: Jaký je vztah mezi marxismem, neomarxismem a marxismem - leninismem?

18. 6. 2020

Máme tu pokus o revoluci, na záběrech vidíme hořící města, a nabízí se logická otázka. Kdo je dnešním Leninem? Kde je nový Stalin? Kde je Trocký? Měli bychom přece vidět vůdce, kteří přinášejí nové ideály a pronášejí plamenné projevy strhávající masy.

Vidíme pokus o změnu politického režimu, který je absolutně bez osobností. Davovost dotažená k dokonalosti. A netýká se to jen těch, kdo rozbíjejí výlohy a odnášejí si televizory. U nich je anonymita pochopitelná. Jenže ta stejná davovost se projevuje i v redakcích, korporacích, univerzitách a politických stranách. Dozvídáme se, kdo byl vyhozen z New York Times, protože otiskl nesprávný komentář. Ale neznáme žádné výrazné jméno, které je za tím vyhazovem. Prý to byl „tlak zaměstnanců“. Tedy dav. Totéž se dozvídáme o korporaci Facebook, kde se proti Zuckenbergovi postavili „kolegové“.

Protiproud: Revoluci chybí tváře. Výpověď o stavu současných elit

17. 6. 2020

17. 6. 2020

V rozhovoru na parlamentkách se ještě vracím k povinné potravinové soběstačnosti. To znamená, že vláda nastaví takové podmínky, aby se v českých zemích jedly potraviny vypěstované českými zemědělci. Zda toho dosáhne kvótami, dovozními cly nebo jinak, to je lhostejné.

Polemizuji s názorem, že svůj trh můžeme chránit jen natolik, nakolik jsou cizí zemědělci neférově dotováni. Ale úkolem české vlády přece není vytvářet férové podmínky pro zemědělce v jiných zemích! Úkolem české vlády je podpořit české zemědělce a zajistit, že se u nás bude produkovat tolik potravin, abychom nebyli závislí na zahraničí. To je celé.

Parlamentní listy: Cizí korporace nás nechají hladovět kvůli zisku

16. 6. 2020

Kdyby to, co komunistická propaganda říkala, opravdu platilo, byl by to skvělý politický režim. Kdyby se podařilo naplnit, co říkají dnešní neomarxisté (liberální demokraté), byl by to děsivý režim, ve kterém by se nedalo žít.

16. 6. 2020

V pátek 19. června jdu s pár přáteli na pivo do řeporyjské sokolovny. Žádná politická akce, prostě popijeme a zavzpomínáme. Nelze samozřejmě vyloučit, že v tu dobu na hospodu zaútočí místní Antifa se svou obrněnou multikárou a bojovým slonem. Ale nejspíš se nestane nic. Takže kdo si chce užít pohodový páteční večer, stavte se.

16. 6. 2020

Slyšeli jste o bílých černoších nebo bílých hispáncích? To je člověk, který je barvou pleti třeba černoch, ale neopakuje ty hloupé kecy o údajné diskriminaci, bělošské vině a všechny tyhle pitomosti.

Takoví "bílí černoši" jsou předmětem větší nenávisti než běloši. Narušují totiž představy o tom, že správný příslušník menšiny si musí neustále stěžovat a vytvářet tak práci pro několik aktivistů.

Třeba Somálka Ayan Hirsi Ali je nesmírně vášnivou obhájkyní západní (bělošské civilizace). Prostě proto, že sama vyrostla v civilizaci jiné a má srovnání. Sluníčkáři jí nenávidí, protože na její argumenty nemají žádnou odpověď. Dokonce ji vyhnali z Nizozemí za "rouhání proti islámu", což je v 21. století neuvěřitelné.

Pokud ale máte ve svém okolí sluníčkáře s trochu otevřenou myslí, určitě její knihu doporučuju. Je to působivé a nedá se to shodit s tím, že to je xenofobní, fašistické, rasistické apod.

16. 6. 2020

„My, lid Spojených států amerických…“ Těmito slovy začíná americká ústava. Ústavy všech zemí, ve kterých je možné rozumně žít, vychází ze stejného principu. Zdrojem vší moci je lid. Lid, to jsou normální lidé, co si žijí své životy, pracují, žení se, vychovávají děti, baví se, a všechno ostatní. Pekaři, prodavačky, zdravotní sestry, inženýři, údržbáři, lékaři, řidiči, učitelky… sem tam nějaký manažer či novinář – prostě normální lidé. Spojení pod jeden výraz vyjadřuje, že ty všechny lidi spojuje společná odpovědnost, společná ochota dodržovat pravidla, společná vůli bránit svou zemi a společná schopnost racionálně diskutovat.

Teď se ale dozvídáme, že „vláda lidu“ znamená, že do vašeho města přijedou profesionální aktivisté financovaní 10 největšími světovými korporacemi, obsadí ho a znemožní normálním lidem žít.

Obávám se, že režim, který to toleruje, je vzdálen skutečné demokracii ještě víc než komunistická 50. léta.

15. 6. 2020

Ze sloupku v červnovém My:

Všimli jste si třeba, jakým vývojem prošel neomarxismus? Když Adorno a Marcuse začali rozvíjet své teorie, byli ostře protipodnikatelští, antikapitalističtí a nepřátelé „trustů“. Dnešní neomarxismus si s korporacemi rozumí naprosto perfektně. Jeho exponenti sedí ve správních radách největších komerčních organizací a propagují nadřazenost korporací nad národními vládami. Každou korporátní špínu jsou ochotni hájit, je-li opatřena nálepkami jako „fair-trade“, „globální odpovědnost“ nebo „rovnost šancí.“ Zůstává útok proti rodině, národu a evropské tradici. Lidé zbaveni hodnotového zázemí jsou přece skvělými korporátními zaměstnanci a dokonalými příjemci reklamních kampaní.

O původu neomarxismu

15. 6. 2020

Rozmáhá se nám takový nešvar. Někdo se dopustí trestného činu (třeba někoho přepadne nebo něco zdemoluje), a hned od začátku vyšetřování se za něj postaví nějaké vlivné médium. Přináší s ním rozhovory (samozřejmě anonymně, aby policistům neusnadnili pátrání), přináší články obhajující jeho čin a celkově dává policistům na srozuměnou, že pokud se tomu budou věnovat příliš, rozběhne se proti nim kampaň. Vyšetřování jde logicky do ztracena.

Zatím se to týká jen politických kauz (přepadení a surové zmlácení politického odpůrce, poškození sochy), ale je jasné, že je jen otázkou času, kdy si takovou podporu budou pořizovat i běžní zločinci. Ke každé kauze je možná napsat články o tom, že si to oběť vlastně zasloužila a že pachatel je vlastně úžasný člověk. Navíc hranice mezi politickým a kriminimálním je nejasná - co třeba Zdeněk Bakala?

14. 6. 2020

Před časem jsem v tomhle videu prohlásil, že kdyby dnes žil zakladatel Skauta Robert Baden-Powell, tak by ho dnešní politicky-korektní Skauti, označovali za nacionalistu a rasistu, nejspíš by byl z hnutí vyloučen, blokovali by ho na sociálních sítích a možná by došlo na vytlučená okna. Mladí nadšenci se tehdy vztekali, že prý Baden-Powell byl vzorný multikulturalista atd. Teď strhávají jeho sochu.

14. 6. 2020

Klekači a líbači bot jsou vesměs příslušníci vyšší vrstvy, mají slušné vzdělání a pracují převážně ve velkých administrativních budovách ve městech (pokud nestudují na dobrých univerzitách).

Čemu se ti lidé učili až dosud? Co potřebovali k úspěchu ve svých organizacích? Rozhodně to nebyla odvaha. Nebyly to ani originální myšlenky. A už vůbec ne selský rozum. Spíš mocenské hry, intriky… a ochota nechat se neomezeně ponižovat. Co by člověk neudělal pro svou korporaci nebo pro svou neziskovku. Co by neudělal pro vyšší management. Co by neudělal, aby se zalíbil davu intelektuálů, manažerů a byrokratů. Neexistuje žádná hranice, kam už by osobní hrdost nedovolila klesnout.

Tady vyrůstají klekači a líbači bot. Prostě jen naplno předvádějí, v čem jsou nejlepší. Najednou je odkryté to, co zůstává jindy zahaleno obalem frází. A za nimi neochotně následuje personál, jako např. policisté.

ProtiProud: Líbání gansterských bot. Kam kráčí západní člověk?

14. 6. 2020

Ministr Havlíček jásá, že české země přitahují investory. Je vůbec schopen pochopit, že "investice" znamená, že další kus naší země bude patřit cizincům?

14. 6. 2020

Tak, jako mě nesmírně zklamalo zjištění, že podstatná část konzervativních katolíků je - přes všechny řeči o duchovnu - především fascinována politickou mocí (a globální mocí zvlášť) stejnou jako před staletími, tak mě velice potěšil Tomáš Hradil. Zachoval se jako duchovně zaměřený člověk, kterému jde o smíření.

Nejde o smíření (nebo spory) mezi katolíky a protestanty, protože tu už téměř žádní protestanti nežijí (rozhodně jich není tolik, aby bylo možné mluvit o protestantském pohledu), nýbrž o spory či smíření mezi konzervativními katolíky a volnomyšlenkářskou většinou obyvatel českých zemí.

13. 6. 2020

České aktivistky se zapojily do světového hnutí proti údajnému rasismu. Pokud vím, nikdo těm slečnám nebrání, aby Romům políbily boty nebo cokoliv jiného. Tak směle do toho! Ale nás ostatní o tom informovat nemusíte.

12. 6. 2020

Z rozhovoru na Slobodnom Vysielači:

Co se týče Georga Sorose, je znám jeho podrobný životopis a poskytl i některé novinové rozhovory, které byly poměrně osobní, a které daly trochu nahlédnout do jeho myšlení. Je zřejmé, že je to psychopat. Je to člověk, který se raduje z lidského utrpení, ze zničených zemí. To ho baví. Byl takový po celý život a ve stáří se to ještě prohloubilo. A je to spojeno s vysokou inteligencí a s tím, že on skutečně je, na rozdíl od mladších multikulturalistů, výraznou osobností. Génius zla, mohli bychom říct. Kdyby se jeho životní příběh odvíjel trochu jinak, možná by z něj byl úspěšný sériový vrah. Ostatně, je otázka, co o něm ještě nevíme. Pro něj to už dnes není otázka peněz. On opravdu chce zničit celou západní civilizaci.

12. 6. 2020

Zkuste se na to podívat z druhé strany. Jste mladý Američan, momentálně žijete v Praze, ale počítáte, že se časem vrátíte do USA. Budete chtít slušné místo, nejspíš nějakou manažersko-úřednickou pozici v korporaci. V Americe jsou samozřejmě i jiné příležitosti (třeba na farmách nebo v místních výrobních podnicích), ale ti, co se o ně budou ucházet, ti dnes nejspíš nejsou v Praze.

V každém případě vás dříve či později čeká pohovor. K němu patří i to, že si vás personální trochu proklepne, jestli náhodou nejste rasista. A co to? Když všichni demonstrovali proti rasismu, vy na žádném obrázku nejste. Na vašem profilu na sociální síti není ani zmínka. To je trochu podezřelé. A uchazečů je tolik.

Otázka týdne: Jaký smysl má demonstrovat v Praze proti americké policii?

12. 6. 2020

Platí Američané za uskladnění soch stejně jako Praha 6? K nám na zahradu by se jich pár desítek vešlo.

12. 6. 2020

11. 6. 2020

Premiér s hrdostí oznamuje, že přebíráme velení mise v Mali. Klíčová informace ale chybí: Jak to souvisí se zájmy občanů ČR.

11. 6. 2020

Daniela Kovářová včera vydala novou knihu. Je to sice detektivka, ale o citech, vztazích a takových těch věcech, co se o ně zajímají holky.

11. 6. 2020

Sociálními sítěmi teď letí video, kde dva (snad černoši) kopou do ležící dívky a dupou po ni. Opatrně s tím! To video je minimálně velmi podezřelé.

a) značka automobilu je rozostřená
b) nelze identifikovat místo
c) nelze identifkovat nikoho z účastníků. Je docela možné, že ta "dívka" je ve skutečnosti hubený kluk
d) je otázka, odkud to bylo točeno. Že by na ulici stál někdo, kdo nebyl součástí té skupiny? Proč tedy nepřivolal pomoc?

Zkrátka, má to rysy těch falešných videí, které vyrábějí neomarxisté, aby pak mohli tvrdit, že žádné násilí neprobíhá a všechno je podvod.

10. 6. 2020

Z třetího dílu Hovorů z Dobřichovic:

Úpadek matematických schopností je příznakem toho, že je ničeno něco, co je cennější než lithium a než majetek privatizovaný v 90. letech – schopnosti místních lidí…. V téhle zemi se vyráběly v zásadě všechny technické produkty od televizí přes automobily, motorky, traktory, lokomotivy, textilní stroje, zařízení cukrovarů a cokoliv si vymyslíš. U každého z těch produktů tu byl celý výrobní řetězec od konstrukce přes testování a výrobu až po finální kompletaci. Všechno tu bylo vyráběno tak, že to nebyly sexy produkty, ale mělo to velmi slušnou technickou úroveň. To svědčí o tom, že tu byly desetitisíce vynikajících inženýrů a jiných techniků… což zase svědčí o vynikající úrovni výuky matematiky a přírodních věd…. To, v čem jsme byli unikátní, to je fuč.

10. 6. 2020

Zatímco lepšolidé žijí křivdami, které se domněle měly stát někdy před staletími (a z nich většina ve skutečnosti nikdy neproběhla), dějí se křivdy před našimi očima. A nikdy s tím nechce nic dělat, protože už jenom zmínka by byla politicky nekorektní.

O české holce, která měla tu smůlu, že na ni vypustili nadrženého muslimského migranta (a nadlidem se přece nesmí odpírat uspokojení ani nesmějí být trestáni podle zákonů ĆR), o té už bylo napsáno dost. Ale víte třeba o tom, že jsou ze vzdělávacího systému vyřazovány tisíce chytrých talentovaných kluků, kteří se provinili jenom tím, že mají klukovskou povahu? Většinou se jedná o kluky z dělnických a řemeslnických rodin.

Na ty se rovnost pohlaví nevztahuje. Kvůli nim se nevytvářejí vládní výbory ani další sekce na ministerstvu práce.

Andrea Svobodová: Jak se z bystrých kluků stávají skladníci nebo spíš nezaměstnaní

9. 6. 2020

Z deklarace sdružení bílých heterosexuálních mužů (právě v těchto dnech tak aktuálního):

Ve skutečnosti vybudovali bílí mužové nejlepší civilizaci v dějinách – svobodnou, relativně blahobytnou a bezpečnou. Její kritici mohou vykřikovat své nestoudné bláboly jen proto, že využívají všech jejích výdobytků. Není správné zastírat stinné stránky, ale masivním lžím musíme čelit, zvláště, když jsou šířeny masmédii a vzdělávacím systémem – o rekonkvistě, křížových výpravách a kolonialismu, abychom se dotkli toho nejčastějšího.

Deklarace Sdružení bílých heterosexuálních mužů

8. 6. 2020

Je nejvyšší čas litovat historické viny lidského druhu vůči žabákům. Víte, kolik stehýnek bylo v historii snědeno? Víte, jak strašné to bylo?

Pokloňte se Pepemu, litujte svých ničemných genů a na znamení poddanosti si nechte našít jeho znamení na oblečení. Sice to bude úplně k ničemu, ale třeba se budete cítit stejně ušlechtile jako ty blbky, co líbají boty gansterům.

8. 6. 2020

Myslím si, že pan docent Ivo Budil nemá ve sluníčkové Praze šanci (leda by začal nosit placku s Grétou), ale budu ho podporovat, seč to jen půjde. Je to moudrý muž, přesně takoví by měli v senátu být.

Ivo Budil: Vážení přátelé, kandiduji do Senátu Parlamentu České republiky za senátní obvod číslo 27, Praha 1, za hnutí Trikolóra. Proč jsem se po třiceti letech působení v akademické sféře, na Univerzitě Karlově, Západočeské univerzitě a na Metropolitní univerzitě rozhodl vstoupit do politického života? Před téměř padesáti lety jsem považoval s určitou dětskou naivitou za velké privilegium, že jsem se narodil a vyrůstal v Československu. Nebyla to pro mě země neúspěchu, úpadku či zaostalosti, ale právě naopak, Československo bylo v mé představivosti stát, který v průmyslové, technologické a kulturní oblasti dokázal uspokojit ty nejvyšší aspirace lidstva. V té době jsem navštěvoval svého tatínka ve stavebninách v Braníku, kde pracoval jako skladník poté, kdy byl po roce 1968 vyhozen z Československého rozhlasu. Navzdory tomuto traumatu bylo pro mě Československo ideálem, jehož ztělesněním byl například Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, kteří svojí cestou tatraplánem kolem světa demonstrovali vysokou úroveň československého průmyslu. Navažme na „československý sen“! Obnovme respekt České republiky! Buďme odpovědí Evropy na asijskou výzvu! Jsem demokrat, který bude do posledního dechu sloužit občanům svého okrsku, a vizionář, který pokládá Českou republiku za vyvolenou zemi obnovy západní civilizace. Udělám vše proto, aby všichni, kteří o mně pochybovali, později litovali svého shovívavého úsměšku, a ti, kteří ve mně věřili, cítili pocit zadostiučinění. Podpořte mě! Jsem zde pro vás, abych splnil to, co pokládáme nyní za takřka nemožné!

8. 6. 2020

Když potkám bělocha, co se vzdal bílých privilegií, můžu mu nařídit, aby mi vyčistil boty?

8. 6. 2020

Ještě jedna poznámka k poznámkám Ivana Davida. V komentáři k "evropskému záchrannému balíčku" (který vůbec není záchranný) připomněl, že existují dva základní pohledy na peníze.

Podle prvního z nich jde o to, aby lidé mohli snadno žít, pracovat, podnikat, vyrábět, nakupovat, poskytovat si služby atd. To, čemu říkáme peníze, jsou vlastně jenom taková číslíčka, která to usnadňují. Samy o sobě nemají žádnou hodnotu. Tak to viděl i např. Mojmír Hampl, když byl ještě viceguvernérem ČNB.

Podle druhého pohledu představují peníze základní hodnotu, která musí být chráněna bez ohledu na dopady na lidské životy. To je náhled většiny liberálních ekonomů (mimo jiné proto, že jsou zvyklí zastupovat investory, nikoliv normální lidi).

Mnoho z nás je v tom rozpolceno. Chceme normálně pracovat a žít, jenže zároveň máme nějaké úspory a chceme ty úspory chránit. Tak jako v jiných ekonomických otázkách, neexistuje žádné úplně dobré řešení - musíme najít nějaký rozumný kompromis. Ale řeči o tom, že inflace je krádež apod. - ty nepatří do rozumné diskuze.

7. 6. 2020

Návrh směřující k postupné obnově české potravinové soběstačnosti neprošel. Vlastně se to dalo čekat. Zisky nadnárodních společností mají vyšší prioritu, než jestli budou mít obyvatelé ČR co jíst. I pro většinu poslanců. To jsme všichni věděli.

Pan doktor David asi ale všimnul dalšího zajímavého aspektu. A sice rozdělení "na ty, kteří se snaží o změnu ve prospěch konkrétních lidí a nositeli fanatického přesvědčení, jak má fungovat ideální společnost." Narážíme na to už delší dobu znovu a znovu. Že zastánci volného trhu převzali úlohu dřívějších nejfanatičtějších komunistů v tom smyslu, že jdou za svou utopickou představou (která nikdy neexistovala a nikdy existovat nebude) klidně i přes mrtvoly.

Je to další potvrzení toho, o čem píše profesor Keller. V tichosti se zformovala aliance radikálních neomarxistů a zastánců volného trhu. Logickou odpovědí by mohla být aliance vlastenců a ekonomických socialistů. Ale já s tím spokojený nejsem. Potřebujeme ještě úplně jiné řešení.

7. 6. 2020

Novináři začali být nahrazováni roboty. A já neskrývám určitou zlomyslnou radost.

Ono se to totiž dotkne různých novinářů v různé míře. Takové ty mladé eurosvazáky a bojovníky proti diskriminaci, ta nahradíte poměrně jednoduchým algoritmem. Nahrnete tam pár klíčových slov (Zeman, Rusko, Hampl, migrace, komunismus, špion, Putin atd.) a počítač vám sestaví text, který nerozpoznáte o výplodů "hvězd politické korektnosti" typu Jandourek, Kundra, Hovorková, Heroldová, Daniel Zeman atd. Nikdo z nich v životě nepřišel s jedinou originální myšlenkou a jejich texty jsou vzájemně zaměnitelné. Nápad jejich práci automatizovat je tedy docela logický. Navíc z počítače vám text vyjede po pár vteřinách.

Zkuste ale nahradit třeba články Benjamina Kurase nebo komentáře Jana Kellera nebo úvahy Waltera Krafta.

Ta zpráva totiž není jenom o vývoji technologií. Je také o tom, že se redakce postupně plní lidmi, pro které novinařina není solidní řemeslo podložené znalostmi, ale tupá propaganda, prováděná naprosto mechanicky. Ti lidé by se nemohli uplatnit ani třeba v reklamní agentuře, protože vymýšlení sloganů přesahuje jejich schopnosti. A protože neomarxismus jde vždy ruku v ruce s požadavky na zvyšování zisku, je jejich nahrazení umělou inteligencí naprosto logický. I ta nejslabší umělá inteligence je lepší než nulová inteligence vymytého mozku pražského intelektuála.

Echo24: Desítky novinářů nahradí roboti

6. 6. 2020

Tohle video Franty Kubáska si nenechte ujít. Bere video Kovyho (to je taková politiky korektní bytost neurčitého pohlaví a orientace, kterou Google Corporation vybrala jako vzor pro české mladé lidi. Kovy mechanicky odříkává slogany americké Demokratické strany, Franta bere jeho tvrzení větu po větě, porovnává s fakty a udělá z něj úplného debila.

Však se taky můžete spolehnout, že Youtube zafunguje správně, a příliš mnoha lidem Frantu Kubáska neukáže. Nicméně ještě je tu sdílení.

6. 6. 2020

Na Sputniku:

Spíše než válku očekávám kolaps západních společností. Do budoucnosti nevidíme. Nicméně se mi zdá, že západní státy jsou pohlceny vlastní sebedestrukcí. V tomto stavu asi nebudou schopné vést velkou válku… Jaký výkon můžete očekávat od vojáků, kteří klečí na ulici a omlouvají se za to, že mají bílou bavu pleti.

Hampl: Vracíme se do 30. let. Co bude dál?

6. 6. 2020

Armáda ČR utrácí dalších šest miliard za kanóny, které podle své vlastní doktríny nebude na území vlastní země potřebovat. Nebudou použitelné ani v případě, že bychom se rozhodli poskytnout podporu Řecku.

6. 6. 2020

"Bojovníci proti rasismu" zdemolovali synagogu a židovské krámky. Přesně jako ve 30. letech.

Oficiální představitelé židovských organizací jim vyslovují podporu, a protestují proti tomu, že "u policie pracuje příliš mnoho bělochů."

Znovu to potvrzuje, co se snažím vyjádřit už dlouho. Izraelci a Źidé spojení s bezpečnostními složkami jsou úplně jiní lidé (i povahově) než židovská komunita kolem bank a korporátních managementů.

How racist “victim culture” tears up Jewish moral norms

5. 6. 2020

USA je pokryto sítí poboček Antifa, BLM a podobných polovojenských fašistických skupin. K financování mohutně přispěl Georg Soros, ale zapojila se i státní správy, velké univerzity a v podstatě všechny korporace. V Chicagu a dalších městech fungovaly „antifašistické tělocvičny“, kde probíhal výcvik účastníků nepokojů. Rvát se, ničit, zastrašovat, zabíjet – takovým věcem se učili.

Nikdy ale nevznikla jednotná organizace s centrálním řízením, nýbrž stovky drobných buněk, které jsou spojenecké a konkurenční najednou. Když něco takového jednou vznikne, stačí nepatrný podnět, a země hoří. A jakmile zdivočelé psy vypustíte, je extrémně obtížné je zase dostat na vodítko. Je poměrně pravděpodobné, že Amerika vstoupila do období, kdy drancování bude součástí každodenního života. Američané si na to zvyknou stejně, jako si Švédové zvykli na každodenní pumové atentáty.

Otázka týdne: Kdo připravil drancování amerických měst

5. 6. 2020

Ví se už, jaký názor má Gréta na zabití toho feťáka z Minneapolis?

5. 6. 2020

Jaroslavu Duškovi vymazali video ze sociálních platforem, a podle reakcí to vypadá, že snad šlo u událost roku. Velký guru ztrácí nervy. Něco neslýchaného!

Je dobré připomenout, že už víc než pět let je tomu tak, že každý den jsou mazány tisíce příspěvků, které jsou mnohem méně kontroverzní než to, co říká pan Dušek. Že Centrum hybridních hrozeb ministerstva vnitra vede seznamy nepohodlných osob. Že tisíce lidí dostávají dlouhé zákazy (i několikaměsíční), což pro ně často znamená nemožnost udržovat společenské vztahy, komunikovat s rodinou nebo jim to i brání vykonávat jejich práci. A že některé zajímavé osobnosti byly dokonce doživotně vymazány.

Pan Dušek se o to celou dobu okázale nezajímal. Blokování jsou přece ti odporní čecháčkové z nižších vrstev. Tak ať si je zakazují. Jeho se to týkat nemůže, on patří k honoraci. A teď to postihlo i jeho.

Bude zajímavé sledovat další vývoj. Změní se Jaroslav Dušek? Začne se dívat jinak? Udělá něco pro ty, kdo jsou opravdu perzekuovaní? Můj odhad je, že ne. Teď se zviditelnil, vydělá na tom ještě víc (o nic jiného v jeho duchovních aktivitách nikdy nešlo) a příště bude opatrnější.

5. 6. 2020

Arabové a Turci zabili více než 60 milionů bílých Evropanů a miliony dalších odvlekli do otroctví. Budou teď před námi poklekat?

4. 6. 2020

Původně jsem byl proti obnově staroměstského mariánského sloupu, ale dnes to vítám. Nechť zůstane na památku toho, že se tu našli lidé schopní oslavovat brutální vyvraždění české elity - "krvavou podívanou, při které přihlížející omdlévali. A že tomu dokonce bylo tak, že se ti lidé dokázali navzájem ujistit, že jsou morálnější než ostatní.

Radovat se ze zabíjení a mučení nevinných lidí je odporné, nechutné a amorální. Je lhostejné, zda obhajoba sloupu zaznívá z úst kardinála nebo bezdomovce. A jaké jsou jiné činy toho člověka. Pořád to zůstává odporným amorálním činem. Tím pokládám záležitost za uzavřenou.

MF Dnes: Praha má opět mariánský sloup

4. 6. 2020

Česká republika je státem, kde migrant, který znásilní Češku, dostane srovavnatelný trest, jaký by dostala ta Češka, kdyby ho kritizovala na facebooku. Profesionální feministky s tím souhlasí.

4. 6. 2020

Za brutální znásilnění, za jaké by místní člověk šel po právu na deset let, dostal migrant dva roky. Z toho mu polovinu odpustí za dobré chování, a většinu už má odsezenou během vazby. Do podzima bude propuštěn, a nejspíš ani nebude deportován. Do konce roku se tedy může dočkat obohacení další "xenofobka".

Přitom šlo o čin snad se všemi přitěžujícími okolnostmi, jaké mohou existovat. Jednoznačně úmyslně provedený, bez jakékoliv lítosti.

Bude ještě někdo obhajovat tezi, že tu pro muslimské migranty platí stejné zákony jako pro místní lidi? Dokážete si představit jasnější pozvánku pro brutální psychopaty z celého světa?

Novinky: Za znásilnění dívky na Litoměřicku dostal Afričan dva roky

4. 6. 2020

Černý znásilňovač od Lukavce vyvázl s čistě symbolickým trestem. Kdybychom byli jako liberální demokraté, měli bychom teď zapálit kanceláře nadnárodních firem, pobočky neziskovek a zastoupení EU. Naštěstí takoví nejsme. Jsme jen patrioti a xenofobové, tedy slušní nenásilní lidé.

4. 6. 2020

Dokážete si představit, že by třeba Rusko přišlo s tím, že firmy s ruskými vlastníky u nás nebudou platit daně? A že by vyhrožovalo, že jinak proti nám zahájí trestní akci?

Tak přesně to dělají Spojené státy americké. K tomu, aby americká vláda zahájila řízení, stačilo i jen naznačení úmyslu zdanit korporace Google a Facebook. Přitom známe Babiše a jeho proslulou odvahu, takže víme, že z toho beztak nic nebude. Ale i tak jsme si dovolili hodně.

Přitom je to tak, že my jsem vysáváni a Američané tudíž potřebují nás. Ne naopak. Co kdybychom přestali kupovat nesmyslně předražené americké zbraně? Co kdyby místo produktů Microsoftu začala česká vláda preferovat české firmy (dokážou naprogramovat totéž za zlomek ceny)? Co kdyby jasně řekla, že fakticky zbankrotovaný Westingouse nedostane zakázku na dostavbu Temelína? Kdo by na tom prodělal víc?

Stále jasně se rýsuje, že USA jsou zkrachovalý stát, který není schopen vyřešit naprosto žádný sociální, ekonomický a bezpečnostní problém. Jejich podniky ztratily schopnost vyrábět v rozumné kvalitě, jejich věda je závislá na kradení mozků z celého světa, a dokonce už ani nejsou schopni zajistit svým obyvatelům základní obranu před plenící lůzou. Zbývá jediné – obrovská vojenská moc a schopnost přepadat a vykrádat země celého světa. Pěkný „spojenec“!

Lidovky.cz: USA začnou vyšetřovat Česko kvůli dani pro Facebook či Google. Hrozí odveta

3. 6. 2020

Dnes v poslanecké sněmovně s Monikou Jarošovou. Milé i pracovní setkání zároveň.

3. 6. 2020

Nenechte se zmást propagandou o tom, že v USA se bouří chudí nebo dokonce, že jde o rasovou záležitost. Pokus o barevnou revoluci vyvolali, organizují, financují a podporují lidé z nejbohatší vrstvy (horní 1-3%), téměř výhradně běloši, absolventi elitních univerzit žijící v izolovaných luxusních čtvrtích.

Pár z nich se účastní i osobně (sem tam nějaká filmová hvězda, děti významných politiků, prominentní právníci apod.), ale o to až tolik nejde. Zajímavější je třeba to, že velké univerzity poskytují drancujícím bezplatný právní servis. Ano, jsou to ty univerzity, které patří mezi největší investory v zemi, mají na účtech miliony dolarů, a přitom nemilosrdně propouštějí pokaždé, když jim hrozí nepatrný pokles zisku. Stejně zajímavé je, že drancování podporují všechna velká média - ano, ta média, která propagují politiku směřující k dalšímu snižování dělnických mezd. A samozřejmě to podporují i politici navázaní na velké banky.

Že v ulicích vidíme především zfetované zločince z řad rasových menšin? No a co! Saudský král také nevykonává bombové atentáty osobně. A mezi dělníky ve výkopu nenajdete majitele stavební firmy.

Cíl každé barevné revoluce je stejný. Zničit zbytky demokracie, zastrašit lidi, zostřit vládu korporací a bank, vytvořit podmínky pro naprosté vydrancování země. O nic jiného nejde ani v Americe.

NY Post: Accused Molotov cocktail hurler is Ivy League-educated lawyer, community board member

Kdyby to byla skutečná lidová revolta, už by byli účastníci dávno postříleni.

2. 6. 2020

Až začne pražská kavárna "protestovat" na podporu toho zfetovaného kriminálníka, co zemřel při zatýkání, tak doufám, že začnou v Řeporyjích.

2. 6. 2020

Americký pokus o barevnou revoluci propukl. Tamní města hoří a jsou rabována, prezident musel opustit Bílý dům, ale pro nás jsou důležité jiné otázky.

Nepůjdou milionchvilkaři stejnou cestou? Dnes nedokážeme odhadnout, k čemu je z centrály Open Society povzbudí, ale dokážeme odhadnout, co by následovalo.

 • vypalování českých a moravských měst by mělo masivní propagandistickou podporu České televize, Seznamu a všech titulů Bakalova nakladatelství Economia.

 • agresoři by se cítili povzbuzeni, a rozhodně by neměli důvod končit.

 • policejní velitelé by se zdráhali vydávat povely k zásahům. Báli by se, že budou osobně vláčeni tiskem, neziskovky na ně budou podávat žaloby a jejich nadřízení je nepodrží.

 • jen málokterý soudce by měl odvahu vynášet spravedlivé rozsudky, trestat útočníky a chránit oběti.

 • Ústavní soud by byl pevně sorosovský.

 • tzv. demokratická opozice by stále plně na straně útočníků.

 • a to nejhorší nakonec. Ministrem vnitra je Hamáček!

Zkrátka, nemůžeme počítat, že by současný stát takovou situaci zvládnul. Pokud váháte, zda se zapojit do nějaké domobrany nebo Civilní stráže (kterou připravují lidé kolem Davida Bohbota), tohle je možná pádný argument.

Naše města ještě nehoří jenom proto, že u Sorosů mají momentálně na práci něco důležitějšího.

1. 6. 2020

Prosím své čtenáře a příznivce, aby v nadcházejí doplňující senátní volbě v Teplicích podpořili Bohumila Ježka.

Víte, že nevybírám kandidáty podle stranické příslušnosti (i když jsou mi některé strany bližší než jiné). Ale tady jde především o to, že bych v senátu rád viděl někoho, kdo není navázán na žádnou z místních mafií spojených s muslimskou komunitou. A takový kandidát se hledá těžko.

Navíc jeden z konkurentů založil svou kampaň na falešné zprávě, že došlo k jakému spojení vlastenců (včetně SPD) a že právě on je spojením toho vlasteneckého. Shodou okolností je to kandidát známý výrokem, že je mu jedno, co všechno bude v Teplicích a okolí patřit arabským investorům.

Prosím, volte hlavou i srdcem.

1. 6. 2020

Londýnský starosta chce, aby Londýn dál spadal pod EU. Ale správnější by bylo, aby spadal pod Pákistán.

31. 5. 2020

Kolik toho víte o momentálním stavu muslimské komunity v České republice? Kdo jsou hlavní představitelé? Co je to za lidi? Jak je to financováno? Kde jsou hlavní komunity?

Pokud vás to zajímá, doporučuji knihu Lukáše Lhoťana, který na mapování situace muslimských komunit pracuje už roky. Jeho zjištění pravděpodobně nejsou úplná, protože nepokrývají třeba utajované džihádistické buňky. Ale i tak se dozvíte dost, aby bylo jasné, že "experti na islám" ve velkých médiích lžou.

31. 5. 2020

K případnému vystupování z EU:

Měla by vzniknout mezirezortní pracovní skupina s časově omezeným mandátem, která by spojila lidi z nejrůznějších oborů. Jak vlastní zaměstnance komise, tak externí odborníci. Společně by měli:

 • Definovat dlouhý seznam hrozeb, k čemu by mohlo při odchodu z EU dojít.
 • Ke každé připravit záchrannou akci nebo jinou reakci. Mnohdy nebude možné najít dobré řešení, takže definovat aspoň postup, který zabrání nejhorším škodám.
 • Dát tomu podobu jednoznačných havarijních plánů, včetně seznamu investic, které by měly být podniknuty. 

Teprve potom by mohla začít případná jednání o odchodu. Česká republika bude i nadále ten slabší partner, ale nebude už tak zoufale nepřipravena. 

Teprve potom by se lidé mohli začít dívat na odchod jinýma očima. Bylo by jasné, že vláda je schopná to zvládnout. Bylo by zřetelné, jak velká rizika skutečně hrozí, a mohly by být racionálně porovnávány přínosy, náklady a rizika. 

I při jednání s eurobyrokraty by Česká republika získala mnohem silnější pozici. Je tudíž docela možné, že veškeré náklady investované do takové práce by se vrátily za pár měsíců.

Petr Hampl: Až se EU rozpadne. Jsme připraveni na novou situaci?

30. 5. 2020

Z pravidelné otázky týdne:

Šíří se nové viry, hrozí kombinace nemocí, migranti znovu přináší již vymýcené choroby a obyvatelstvo začíná masově odmítat očkování. Z původně okrajové záležitosti se stává vážný problém. Logicky se nabízí otázka, proč se tak stalo a jaké je z toho poučení.
...
...
Debata tedy nevznikla, kritici byli označeni za bláznivé fanatiky nebo případně za rusko-čínské agenty, média byla zaplněna oficiálními verzemi… a výsledek je tady. Debata ztratila racionalitu a expertů si nikdo nevšímá. Možná zkusí prosadit tvrdší represe, ale narazí na to, že politici jsou příliš zbabělí.

Otázka týdne: Jaké je poučení z diskuze o očkování?

29. 5. 2020

Záznam ze společné online besedy s poslancem Jaroslavem Holíkem zveřejňuji shodou okolností v den, kdy se provalilo, že v českých zemích funguje síť tajných mešit.

Když je mešita tajná, tak to se tam určitě káže pěkně umírněně, kultivovaně a říká se tam, že muslimové mají poslouchat místní zákony. To dá rozum, že? "Experti" se svými řečmi o tom, že většina muslimů je dobře integrována (protože nechodí do oficiálních mešit) jsou opět za úplné idioty.

V besedě připomínám (jak jsem sám nedávno načetl), že vyprávění o tom, že islám je údajně docela obyčejné náboženství, že tohle vyprávění bylo vymyšleno Muslimským bratrskem a od začátku bylo zamýšleno jako jeden z prostředků islamizace Evropy.

29. 5. 2020

Dnes připomenutí slov klasika:

"I pokud by přijatý názor byl pravdivý, tak dokud není napadán a podrobován diskusi, hrozí, že bude jeho zastánci přijímán jen jako předsudek nebo dogma."

O to přece jde! Ne o to, že zastáváme správná dogmata, ale že jsme schopni své názory neustále ověřovat, potvrzovat, vystavovat zkouškám. To činí naše myšlení silným. Nikoliv tupé opakování pouček. Proto je myšlení normálního člověka se zdravým rozumem tak nadřazeno vymytému mozku kavárenského intelektuála.

Ale samozřejmě chce to rovnováhu. Kdybychom měli věnovat čas diskuzi s každým hlasatelem pitomosti, už bychom se nestíhali věnovat ničemu jinému. Zvlášť, když ti lidé opakují dokolečka pořád to samé. Občas je to však oživující.

Lucie Šafránková: Pravda se nedala. Prozatím

28. 5. 2020

Jarda Foldyna roste každým projevem. I včera pronesl velkou státnickou řeč, jakou bychom mohli slyšet od Viktora Orbána, Salviniho, Trumpa… nebo třeba z archivu od Ronalda Reagana.

„Pravda se přece nedá porazit tím, že někdo má sílu a někoho obviní. Pravdu přece nemůžeme přetlačit zákonem.
Předsudečná nenávist. Co je za blbost! To budeme lidi obviňovat za to, co si myslí?
Nezneužívejme policii. Víte, že se to policistům nechce dělat, tyhle politické nesmysly? Otevřeně vám to neřeknou. Ani nemůžou. Ale mají toho plné zuby. Vyzývám policisty: Hoďte to těm politikům na hlavu! My si vás vážíme. My víme, že s tím také nesouhlasíte. Že celá řada soudců i státních zástupců toho má plné zuby.
…miliony našich mrtvých předků, kteří zemřeli za to, abychom mohli žít v Evropě a v křesťanském světě tak, jak žijeme. O to tady jde a o nic jiného. Nezpochybňujeme právo Afričanů na život v Africe. Somálec ví nejlépe, jak má žít Somálec. Ale Atény nejsou Mogadišu.
Nacisti. Komunisti. A teď přicházejí nějací neoliberálové, více méně neomarxisté, nebo spíš blázni. A zase tady lítá „fašista sem, fašista tam“. Že se nestydíte před miliony mrtvých z front a koncentračních táborů! Vždyť je to jinak. Není to nic jiného než zájem globálního kapitálu.“

27. 5. 2020

Takže máme hvězdné obsazení rady České televize. Ale nepropadejme předčasné radosti. Hraje se totiž o jedno jediné - zda se podaří odvolat generální ředitele Dvořáka a nahradit ho někým čestným. Bez toho může rada vydávat stanoviska, ale na faktickou podobu vysílání nebude mít nejmenší vliv.

27. 5. 2020

Doufám, že se přidají i další. Tohle je opravdu důležité.

Tržní komsomolci se budou vztekat, protože tím nutíme "soukromé" firmy přijímat hotovost, i když ji nechtějí, ale to je v pořádku.

27. 5. 2020

Jak daleko může klesnout Respekt, to nejlépe ukazuje dnešní kousek jeho šéfredaktora Erika Taberyho.

Vymyslel si citát, který jsem nikdy neřekl ani nenapsal, a pověsil to na svou zeď, že je to prý moje.

Přitom všechny moje věci jsou snadno k dohledání na jednom místě. To znamená, že lže vědomě a úmyslně.

Dodatek: Spornou pasáž jsem našel a skutečně je, bohužel, na mé stránce. I když je u ní jasně napsáno, že nejsem autorem a není mým stanoviskem. Tak jsem to popsal jednoznačněji, ale celkově musím přiznat chybu. Měl jsem kolegu kontrolovat. Byl to už jeho cca třicátý text a všechny předchozí jsou bezproblémové.

27. 5. 2020

Zatímco epidemie odstartovala krizi, která může být nejtěžší hospodářskou krizí od průmyslové revoluce, počet Američanů přes práce překročil 30 milionů (a Evropané budou následovat), úzké procento nejbohatších lidí nadále rozšiřuje majetky raketovým tempem. Během první části krize o téměr o půl bilionu dolarů. Ale oni bohatli stejně rychle i před tou epidemií.

Kdyby byl dnes mezi nejmocnějšími vládci světa Winston Churchill, tak by tyto nejbohatší dočasně zdanil tak na úrovni 95% a získané prostředky použil k pomoci těm dole. Nenahrazovat zisky, ale dát pozor, aby nikdo zbytečně neupadl do chudoby. Lidé by nebyli tak příšerně stresováni, konspiračky by se šířily méně rychle, reakce na epidemii by byla racionálnější a ukázněnější (a tudíž kratší a méně nákladná). Na mnoha místech by začaly vyrůstat skutečné národní a místní ekonomiky, a nakonec by nebylo tak špatné. Naopak.

Ostatně, Steve Bannon předvídal, že epidemie bude pro Trumpa "churchillovským momentem". Místo toho ale vidíme všude na světě (i mezi vlasteneckými leadery) jen rozpaky, hledání viníků (jako by bylo možné Číňany pohnat ke zodpovědnosti) a v podstatě bezmocné přihlížení, jak celé národy a národní ekonomiky vstupují do stavu permanentní krize a permanentního stavu mezi epidemií a neepidemií. Trump snad dokáže navzdory tomu vyhrát prezidentské volby, ale oslabilo ho to v každém případě.

O to víc vyniká výkon jediného státního západního světa, který v těžké chvíli prokazuje skutečné vůdcovství - Viktora Orbána. Však to také vypadá, že maďarské národní hospodářství bude postiženo nejméně ze všech.

Billionaires In US Have Grown $434 Billion Richer During Pandemic

25. 5. 2020

Zcela ignorován sdělovacími prostředky, je v Lybii budován další Islámský stát. Tentokrát jako jednoznačné předpolí k útoku na Evropu, možná zamýšlenému jako útok konečný. Turecko se již přestalo skrývat jako tichý sponsor, ale otevřeně se ke svému projektu hlásí. Podle toho, co psal před pár dny pan doktor David, k tomu Turci využívají infrastrukturu NATO.

Takže co dělají evropské vlády a evropské bezpečnostní síly? To jediné, co umějí, co dělaly v posledních letech a co se jim osvědčilo. Předstírají, že nic nevidí a věnují všechnu energii šikanování těch, kdo by snad chtěli na útok upozornit.

David Bohbot: Erdogan používá tureckou armádu, katarské peníze, džihádisty z Al quaidá a bojovníky muslimského bratrstva, aby dobyl západní Lybii. Chce tak získat lepší pozici k útoku na Řecko. Jediná reakce EU na toto rostoucí válečné riziko je posílání peněz Turecku. Musíme poslat jasný vzkaz. Jsme proti Erdoganovi a jeho chuti obnovit Osmanskou říši a rozšířit ve jménu této šílené ideje válku na evropský kontinent.

25. 2. 2020

V posledních dnech znovu narážím na debaty (velmi emotivní), jestli bylo lépe za husákovského režimu nebo dnes. S tím, že správný komsomolec nepochybuje a někteří jiní to zase na just říkají obráceně.

Naprosto stejná debata probíhá v USA, Velké Británii, Německu a dalších zemích. S tím, že u nich nejde o "dědictví komunismu", nýbrž o dědictví "rasismu, xenofobie, šovinismu, patriarchální společnosti atd." Starší jsou obviňováni, že patří do starého světa, že se tím provinili, že se morálně zdiskreditovali atd.

Logický závěr tedy je, že v těch debatách vůbec nejde o komunismus, ale že je to jenom pokus obhájit naprosto nepřijatelné chování současného režimu. Tím jediným argumentem je popis nevýhod bývalého režimu, přehnaný do absurdnosti.

25. 5. 2020

Všichni už otevřeně přiznávají, že koloniální vpád do Afghánistánu byl jeden obrovský průšvih. Výsledkem jsou desetitisíce mrtvých a snížení bezpečnosti v Evropě. Pozitivního to nepřineslo absolutně nic. Tedy kromě vyšších výdělků výrobců zbraní a obchodníků s drogami. A zlepšení životní situace pár zkorumpovaných politiků. Ale už se to snad chýlí ke konci.

Tím absurdnější je trestní stíhání českého důchodce, kterému hrozí 15 let vězení (!) za to, že koloniální expedici kritizoval. Jedná se exemplární ukázku totalitního chování a zneužívání moci.

Český právní řád zná pojem „zneužití práva“. Jde o to, že člověk dělá něco, co sice odpovídá slovní formulaci obsažené v zákoně, ale je naprosto zjevné, že se jedná o něco jiného, než co bylo zákonem zamýšleno. Paragraf „schvalování trestného činu“, na jehož základě je důchodce obviněn, ten znamená, že když třeba dojde k vraždě, je zakázáno tu vraždu veřejně chválit, protože by to mohlo podnítit další vraždy. Ale když český důchodce schvaluje, že afgánští povstalci zabili české příslušníky okupačních jednotek, je to něco úplně jiného. Nikdo si přece nemůže myslet, že Taliban zvýší aktivitu na základě vyjádření českého důchodce. Fakticky jde o potlačení poltického názoru. Paragraf byl zneužit. Exemplární příklad „zneužití práva.“

I když soud nakonec našeho důchodce osvobodí, zůstane faktem, že policisté a prokurátoři zneužili své postavení, promrhali státní prostředky a vystavil občana neoprávněné šikaně. Oni by měli být stíháni.

S tím samotným výrokem nesouhlasím. Vždy budu sympatizovat s českými vojáky a vždy budu podporovat zabíjení džihádistů. I když se jedná o nesmyslnou misi, která musí být co nejrychleji ukončena. Ale to, že někdo nesouhlasí s Hamplem, to nesmí být předmětem trestního stíhání.

Novinky: Vítal smrt českých vojáků, půjde před soud

24. 5. 2020

Z rozhovoru s Vladimírem Kapalem:

Politický režim, ve kterém žijeme, je zoufale nestabilní. Není to tak, že by ti Drahošové a Davidové Černí a Šimonové Pánkové dokázali sestavit něco, co by jim po delší dobu udržovalo moc, představu o světě, životní styl, kulturu… I pro ně je všechno v pohybu. Ani oni nevědí, co přijde v dalším okamžiku. Jeden rok přijde Gréta, další rok něco jiného. Jeden rok je 7 pohlaví, další rok 12 pohlaví, pak zase 30 pohlaví. Jakmile je něco schváleno, už se někdo další ozývá, že to není dost radikální. Ještě ani nesundali Koněva, už mají v Řepích sochu esesáků. Než pořádně dodělají esesáky, už budou mít sochu nějakého hrdinného dozorce z Osvětimi… Ti lidé nejsou schopni se zastavit a nejsou schopni dokonce už ani zpomalit.
To je ten důvod, proč jsem celkem optimistický. Vidím, že současná elita nedokáže vybudovat nic, co by vydrželo delší dobu.

24. 5. 2020

Pamatujete, že byly doby, kdy auťáky a péče o ně byly samozřejmou součástí života většiny mužů? I můj otec, který byl naprosto netechnický, o víkendu aspoň leštil chromové součástky na škodovce.

Jenže většina mužů přešla na koníčky, které by byly dříve pokládány spíš za ženské (třeba sporty zaměřené na hubnutí, jako např. běh). A dřívější automobilky byly nahrazeny několika málo globálními korporacemi, co vesměs vypouštějí plastové produkty bez chuti a zápachu. To není jenom záležitost regulací. Dnešní automobilky jsou dost silné, aby dosáhl jejich zrušení těch regulací, kdyby o to stály. Jenže ty poměrně jednoduché stroje, co si je lidé opravovali sami a co vydržely desítky let - z toho nekoukají pořádné zisky.

Jde spíš o to, že ze světa mizí další chlapská záležitost. A za pár let s možná objeví nová luxuxní disciplíny - opravy traktorů pro manažery. V luxusních montérkách od Gucciho zaplatí manažer tak 3000 na hodinu za to, aby mohl opravovat ten správně nablýskaný traktor (pod vedením kvalifikovaného instruktora). Když počká na akci, tak bude v ceně i zastřižení dřevorubeckého vousu.

Autoforum: Mileniálové nikdy nemyjí svá auta, zjistila studie

24. 5. 2020

Co mi to jenom připomíná?

Úkolem České ligy proti bolševismu až do května 1945 bylo podávání pravdivých a nepravdivých informací o poměrech v Sovětském svazu, varování před důsledky spolupráce s tímto diktátorským režimem a před okupací hordami z východních stepí. Zdůvodňovali tak nutnost spolupráce s nacistickým Německem jako jedinou naší záchranou. Symbolem této kampaně se stal plakát s obrázkem Pražského Hradu, nad nímž se sklání krvavý spár označený srpem a kladivem doplněný varováním „Zachvátí-li tě, zahyneš!“

Jaroslav Bašta: Protektorátní liga proti bolševismu

23. 5. 2020

Tenhle rozhovor se Zdeňkem Troškou stojí za přečtení. Jako městský člověk jsem vždy automaticky akceptoval, že období po únoru 48 bylo brutální agresí proti vesničanům a jejich způsobu života. Až v posledních letech si uvědomuju, že to mělo dvě stránky. Vedle případů brutálního protisedláckému teroru to spoustě lidí na venkově pomohlo. A to nikoliv nějaké chátře, ale šikovným pracovitým lidem, co měli smůlu, že nezdědili dost lukrativní pozemky. A je logické, že se na to vzpomíná z různých stran a různých pozic.

Troška, který na vesnici vyrostl, říká:

Po kolektivizaci vesnice se přihlíželo na způsob pěstování rostlin podle zavedeného zvyku; nikoho nenapadlo zasít pšenici na kamenitý úhor. Přece jen byli v JZD lidi, kteří tak dál pracovali na svých polích, která z dřívějška dobře znali a věděli, co který kus země vyžaduje a co může dát, která plodina potřebuje dostatečnou vláhu, která se spokojí s půdou chudou na živiny a na sucho. Zkrátka, pracovali stále „na svém“ a stále se svému poli, své louce věnovali.

Obě babičky a děda pracovali v družstvu, my coby školáci jsme chodili na brigády, pomáhali jsme při senách, otavách, při vybírání brambor, sběru mandelinky bramborové atd. Nikomu to nebylo zatěžko, brali jsme to jako samozřejmou povinnost. Poslouchali jsme dospělé, jak se baví o tom, co se na jaké pole zaselo; nás děti hlavně zajímalo, kde bude hrách, mák, mrkev, okrouhlice, zelí, naše největší pochoutky. Prostě jsme v zemědělství žili, měli jsme na starost kuřata, housata, kůzlata, která jsme pásli za humny a znali jsme tak celý rok prací v hospodaření na vsi.

Rozhovor Parlamentních listů se Zdeňkem Troškou

23. 5. 2020

Jediné, co funguje, je volný trh. Zvláště v potravinách. To mi píšou přátelé pod status.

Co nás k tomu učí historie?

Třeba rok 1846 ve Irsku. Tamní hlavní potravina, brambory, byly postiženy plísní. Britská vláda tedy zakázala vývoz pšenice, aby v zemi zůstalo aspoň nějaké jídlo. Jenže potom přišli ekonomičtí experti s námitkou, že je to proti volnému trhu. Vývoz pšenice byl povolen a v Irsku zemřel minimálně milion lidí hlady. V poměru k počtu obyvatel to bylo horší než stalinské hladomory.

Nebo jiný příklad. První vlna francouzské revoluce byla celkem umírněná a dalo se očekávat, že povede ke zlepšení poměrů v zemi. Jenže potom pár chytrých hlav napadlo, že je ekonomicky nesprávné regulovat ceny potravin. A výsledek? Vyhladovělí obyvatelé reagovali dalšími vzpourami, které vynesly k moci násilnou chátru, a následovaly roky teroru.

To jen pro pořádek.

22. 5. 2020

Návrh na povinné procento domácích potravin v obchodech patří k tomu jednoznačně nejlepšímu, co se tu objevilo od roku 1989. řeší nesmírně závažný problém (potravinovou soběstačnost) a nevystavuje nikoho nepřiměřené šikaně státní byrokracie. A dokonce ani nevytváří nároky na státní pokladnu. Optimální.

Však už taky nadnárodní skupiny znervózněly a jejich zástupce, jakýsi Tomáš Prouza, začal vyjadřovat dojemnou obavu o naši svobodu. Až jsem z toho byl naměkko. Pokaždé, když tenhle pán vyjadřuje zájem o moje dobro, okamžitě vím, na čem jsem.

Připomínám, že neexistuje něco jako svoboda sama o sobě. To by musela být „svoboda panující nad masami otroků“, jak to popsal Isaiah Berlin. Svobodný může být jenom konkrétní člověk (či snad zvíře).

A budou farmáři méně svobodní, když získají možnost pěstovat místo řepky obilí, a někdo to od nich bude chtít?

Budou spotřebitelé méně svobodní, když na pultě bude místo holandského rajčete ležet české?

Budou prodavačky méně svobodné, když budou z beden vyndávat místo španělských jablek česká?

Budou méně svobodní korporátní otroci, pardon manažeři? Kdepak, tam už není co ubrat.

Zkrátka, nenechme se ošidit. Nejde o svobodu, ale o zisky a bonusy těch, kdo si stejně nezaslouží.

22. 5. 2020

Určitě už jste narazili na tvrzení, že kdyby měli volební právo jen bohatí lidé, vedlo by to k odpovědnějšímu státnímu hospodaření. V dnešní odpovědi týdne se tou myšlenkou zabývám podrobněji a docházím k opačnému závěru:

Pokud by tedy volili pouze bohatí, znamenalo by to mít voliče, kteří budou přemýšlet o jediném – jak najít další díru v rozpočtu, co ještě ukrást, jakou zakázku si ještě přidělit. A těch pár poctivých by nepřevážilo.

Otázka týdne: Jaký dopad by mělo omezení volebního práva na státní finance?

21. 5. 2020

Jednou z příčin převratu v roce 1948 bylo nezvládnutí krize ve třicátých letech. Ekonomové ještě roky povedou spory o příčiny té krize. Budou se hádat o to, jestli nějaká centrální banka měla udělat nějaké jiné opatření. Ale je faktem, že dopady na životy normálních pracujících byly děsivé. Ti lidé byli náhle uvrženi do bídy, jakou si mnozí z nich ani nedokázali představit. Život začal být nesmírně těžký, plný frustrace a beznaděje. Vlády s tím nedokázaly nic udělat.
Možná, že kdyby byl Masaryk ještě ve formě a kondici, možná by prosadil nějakou radikální reformu. Možná včetně znárodňování. Určitě velké sociální programy. Jenže tehdy převážili ti, kdo tvrdili, že se státy nesmí zadlužovat a že nejdůležitější je stabilita státních financí. Dopady na obyvatelstvo byly méně podstatné.
A ona za pár let ta krize opravdu odezněla, ale nevymizela z lidské paměti. Ti, kdo v polovině třicátých let prošli jako děti tou nejhorší krizí, z těch vyrostli ti pánové, kteří v roce 1948 stáli s červenými páskami před fabrikami, a zatýkali, a obsazovali. Protože zážitek z krize byl pro ně tak traumatizující, že byli ochotni udělat v zásadě cokoliv, aby něco takového bylo už navždycky odstraněno.

21. 5. 2020

Shrnutí zprávy Ivana Davida: Evropská komise otevřeně přiznává, že jejím cílem je omezit zemědělce ve všech evropských zemích a vytvořit větší prostor pro dovozy. Ono je to totiž tak,že dovozy potravin přes půl světa umožňují vytvářet skvělé zisky a hvězdné manažerské bonusy. Venkovský chov krav takové příležitosti pro novou aristokracii nevytváří.

21. 5. 2020

Dominik Hašek se rozhodl stát českou Čaputovou a už teď je pro smích celému národu. Nebude prezidentem a nedostane ani místo v zajímavé neziskovce, státní správě či korporace.

Připomínám Prolomení hradeb. Příslušníci nové aristokracie mají vysoce výkonné mozky. Ono se tomu nechce věřit, když vidíme jejich kolektivní imbecilitu, ale o své peníze a moc dokážou hrát neuvěřitelně chytře. Život ve vyšších patrech korporací, neziskovek či politických stran je neustálou šachovou partií.

Kdyby byl Dominik Hašek taky tak chytrý, byl by rozehrával vlastní hry, vytvářel vztahy, sdružoval se s těmi správnými, někomu pomohl sehnat peníze (ale tomu pravému, to je důležité), poslušně vykřikoval radikální prohlášení (teď by se hodilo nějaké plivnutí na Rudoarmějce) a po čase mohl být silným kandidátem. Takhle je jenom pro smích a silným kandidátem zůstává úředníček s generálskou hodností, který se prošplhal až do nejvyššího vedení NATO.

Poučení: Když nemáte supervýkonný mozek, tak bezcharakternost nestačí. I mezi ničemy je příliš velká konkurence.

20. 5. 2020

V dnešním dílu Hovorů z Dobřichovic odmítám myšlenku základního nepodmíněného příjmu, a naopak hájím právo na práci. V tom starém socialistickém významu toho slova.
Právo na práci znamená, že je vždy k dispozici krumpáč a lopata, a nějaká obdoba vhodná pro ženy, a že je možná za to dostat tolik peněz, aby to člověka uživilo. Když to místo nevytvoří soukromý sektor, musí nastoupit stát.

Je důležité, aby ti lidé museli ráno vstávat, od osmi být v práci a vydržet tam do čtyř. Ne kvůli té práci, ale kvůli nim, aby si udrželi návyky.

Připadá to někomu komunistické? No a co! Ve skutečnosti ale fyzickou práci nevynalezli komunisté. Marxův Manifest komunistické strany byl vydán 1848. To, že se má pracovat, to už se ví nějaké tisíce let.

Nicméně nelze popřít, že mnozí současní umělci a intelektuálové si nejspíš opravdu myslí, že fyzická práce je čistě komunistická záležitost. Alespoň to od nich pravidelně slyšíme.

20. 5. 2020

V Maďarsku se nebudou provádět změny pohlaví. Podle toho, co říkají genderoví superexperti, by to mělo vést k obrovskému nárůstu sebevražd. Tak schválně!

19. 5. 2020

Bill Warner (v knize Politický islám v kostce):

Džihád je veškerý boj proti nevěřícím (káfirům), nejen zabíjení. Džihád je i zaslání dopisu o mírumilovné povaze islámu do redakce novin. Džihád je i tvrzení, že americká Deklarace nezávislosti je založena na islámských principech. Džihád je i dávání peněz na islámské charity pro džihádisty. Džihád je i to, když se muslim ožení s nevěřící (káfirskou) dívkou, protože všechny jejich děti pak musí být vychovávány jako muslimové. Džihád jsou všechny způsoby boje proti nevěřícím (káfirům) vedené řečí, perem, penězi i mečem.

Bill Warner: Politický islám v kostce

18. 5. 2020

Občas zuříme, když vidíme, kolik peněz si politické neziskovky berou z našich kapes. Ale má to taky druhou stránku, neméně zlověstnou.

a) nadnárodní korporace tuhle zemi bezostyšně vysávají, nerespektují žádná pravidla, libovolně si upravují místní zákony a korumpují politiky.

b) maličkou část z těch pěnez, které z nás korporace vydřou, dají politickým neziskovkám.

c) politické neziskovky upravují místní poměry tak, aby nevyrostl nikdo, kdo by těm korporacím zkřížil plány. Zastrašují potenciální kritiky, likvidují nezávislá média, systematicky usilují o snížení úrovně výuky na školách (velmi úspěšně) a mnoho dalšího.

d) proto tu máme Nadaci České spořitelny, Nadaci Avast, Nadaci Vodafone, T-Mobile atd. Čas od času podpoří i třeba nějaké nemocné dítě (kvůli marketingu), ale to hlavní je podpora Člověka v tísni, Organizaci pro pomoc uprchlíkům, Eduin a další.

18. 5. 2020

Turecko, suše oznámilo, že obsadí další řecká území, včetně známých turistických destinací Samotrhaka a Samos. (zdroj: Ivan David). Američané Turkům dodají zbraně, Němci to budou financovat.

Cítíte se bezpečnější, když víte, že místo budování vlastních bezpečnostních sil dáváme desítky miliard NATO? Když hodilo přes palubu Řeky, myslíte, že hnou prstem pro nějakou maličkou Českou republiku?

17. 5. 2020

Když je dnes ten světový den boje proti konfederofobii, nemohl jsem zůstat stranou. Tedy doufám, že jsem to nepopletl, těch fóbií už je tolik.

17. 5. 2020

Na nedělní ráno písnička.

To je jedna z věcí, za které bojujeme. Aby čeští mladí muži byli formováni něčím takovým (a ne youtubery s neurčitou pohlavní identitou nebo servilními euroblbečky schopnými demonstrovat jen schopnost plazit se před cizí mocí).

…hrdinové, kteří probojovali cestu k vítězství, nebudou zapomenuti.

…nejde nám o majetek, ale sloužíme své zemi.

…vždy znovu povstaneme… pro svobodu své rodné země…

Není to jen otázka politiky. Když budou vyrůstat lidé s pevnými charaktery, projeví se to v každé oblasti života. A takové vzory samy o sobě nestačí, ale pomáhají.

16. 5. 2020

Mluví se o tom, o kolik procent se sníží hrubý domácí produkt a kolik miliard přijde národní hospodářství. Ale už se nemluví o tom, jak to změní naše povahy. Jestli ta epidemie změní naše povahy k horšímu, a jestli se lidé k sobě začnou chovat výrazně hůř než dosud, tak to bude mít mnohaletý dopad a způsobí to násobně větší škody než pokles podnikových zisků.

Ukážu to na konkrétním případě. Domov důchodců Herron u Montrealu. Luxusní místo, málokdo z lidí žijících v českých zemích by si to mohl dovolit. A stalo se, že tihle luxusní klienti tam byli ponecháni úplně bez pomoci. Mrtví a živí na lůžkách. Bez jídla, bez pití. Někteří ve vlastních výkalech. Bez jakékoliv péče.

Umím si představit, že by se mohlo něco podobného stát během bombardování. Po dobu několika hodin se nedokážeme o někoho postarat. Ale ono to trvalo několik dnů! V situaci, kdy země normálně žije. A vlastně to ani nestálo za větší novinové články. Něco podobného se stalo ve Španělsku, Francii a dalších zemích. Běžně se mluví o tom, že některým lidem bude odepřena lékařská pomoc. Jen jim něco píchneme, aby se jim umíralo snadno. Nebo ani nedostanou to sedativum, prostě je necháme udusit se.

To není jenom o konkrétních lidech. To je o naší mentalitě. Co to s námi udělá. Jak se k sobě budeme chovat za rok. Co z toho bude za dva nebo tři roky? Je až neuvěřitelné, že se ekonomové vůbec nesnaží to zahrnout do svých kalkulací. Co se po takových změnách stane s důvěrou? Jak bude vypadat obchodování? Jak se to odrazí na situaci na pracovištích? Jak na rodinném životě?

I kdybychom měli proti epidemii bojovat jen kvůli zachování našich povahových rysů a soucitu, jaký je formoval po staletí, tak by to stálo za to.

16. 5. 2020

K otázce, která tu byla před časem diskutována: Mají mít ženy stejná práva jako muži?

Zkratkovitá odpověď by mohla znít „o něčem tak samozřejmém nebudeme mluvit.“ Ale pokud v něco věříme, měli bychom být schopni to obhájit i bez zákazů.

V tomto případě existují tři základní zdůvodnění:
a) z náboženských a mravních základů naší civilizace
b) ze společenské smlouvy
c) jako odměna za výkon nějaké služby vlasti.

Muslimské autority (včetně českého Ústředí muslimských obcí) tvrdí, že ženám musí být některá práva omezena, protože nemají stejně výkonný mozek jako muži. Veškeré empirické výzkumy, které byly v této oblasti podniknuty, sice ukazují určitě rozdíly mezi mužským a ženským mozkem (ženy jsou více empatické, muži mají vyšší schopnost abstraktního myšlení), avšak žádný rozdíl ve výkonnosti.

Otázka týdne: Je správné, aby ženy měly stejná práva jako muži?

15. 5. 2020

Bismark dokázal vytvořit prostředí, kde se běžní Němci mohli cítit dobře, a návdavkem přidal neuvěřitelné zlepšení životních podmínek. Pak je možné vytvořit národ.

Jenže evropské elity se pokusily vytvořit celek, ve kterém žádná taková nepsaná smlouva neplatí. Elity se chovají jako ti nejhorší dobyvatelé. Drancují vlastní země. Spojují se s vnějšími nepřáteli a zvou je dovnitř. Blahosklonně přihlížejí vraždám a znásilňování domácích obyvatel. Snaží se zničit tradice, kulturu a životní styl.

Jak by na něčem takovém mohl vzniknout národ? Jak by to mohlo lidi spojit? Jak by se obyvatelé Evropy mohli ztotožnit s projektem, kde je každý brouček důležitější než jejich životy a na každém africkém domorodci záleží víc než na nich?

Protiproud: Proč se EU nestala státem? Co nás odlišuje od jiných totalit?

15. 5. 2020

K aféře BIS - Kolář. Kdyby se něco podobného stalo za normálních poměrů, tak šéf BIS okamžitě podá rezignaci nebo se dokonce zastřelí. V opačném případě je během pár hodin odvolán, následuje důkladný audit, a začne se řešit ukončení financování takové "tajné služby!. Ale ono se nestalo vůbec nic!

Intelektuálům a komentátorům to připadá v pořádku. Kdyby se předseda vlády odvážil tu ostudu řešit, opozice se za ty komiky dokonce postaví. A velká média začnou vychvalovat údajnou profesionalitu špiónů.

Bylo jasné, že elita mocenská degeneruje, ale ono to postupuje rychleji, než si kdo uměl představit.

Rozhovor na Parlamentních listech: Co ukazují kauzy ricin a Koněv?

14. 5. 2020

K debatám, jestli je lepší Okamura nebo Foldyna. SPD je přece silná tím, že vedle fungují i Tomio Okamura i Jarda Foldyna i Ivan David i další osobnosti.

Je dobré si všimnout, že se v tom SPD začíná vymykat. Kolik osobností z ANO dokážete vyjmenovat? Koho znáte z ODS mimo Fialy, Novotného a Němcové?

Doufám, že SPD tak přechází z režimu "malá strana s ostrým soupeřením" do režimu "rosteme, rozvíjíme se, vytváříme příležitosti, dáváme vyrůst novým osobnostem."

14. 5. 2020

Prima-CNN klesla pod úroveň běžného bulváru. Z daňové problematiky je podle ní nejvýznamnější, jak dobře umí ministryně anglicky. Už se těším na reportáž, jak umí ministryně vařit.

13. 5. 2020

Evropská komise naprosto děsivě selhala během kritických fází epidemie. Nedokázala být užitečná ani v tom nejmenším (přestože utrácí miliardy za boj proti nakažlivým chorobám). Nedokázala ani zabránit, aby si členské státy mezi sebou kradly materiál. Pokud do něčeho zasahovala, tak jen situaci zhoršovala. Teď ale rozjela propagandistickou kampaň, jak úžasnou udělala práci. A ta kampaň zabírá! Aspoň na masu eurohujerů a milionchvilkařů.

Jestli se vám to zdá divné, tak nepatříte do té správné sociální vrstvy. Jak si myslíte, že to chodí v organizacích typu IBM, Honeywell, Vodafone či Goldman Sachs? Tam je úplně normální, že manažer způsobí miliardovou ztrátu, potom vysekne skvělou prezentaci a je povýšen. A povýšen je, protože to posuzují manažeři, kterým jsou výsledky lhostejné, ale kteří přemýšlí o tom, co je optimální z hlediska jejich osobních bonusů, rozpočtu a mocenského postavení.

Ursula a její kolegové se chovají jako špičkoví manažeři. Až skončí ve funkci, bude schopna bez problémů nastoupit třeba do vrcholového vedení Google. Bude postupovat stejně jako dosud a bude stejně vysoce úspěšná. Rozdíl je jenom v tom, že na Evropskou komisi přece jen trochu vidíme, zatímco o dění v korporacích toho není známo tolik. Proto více podléháme propagandě o údajné efektivitě.

12. 5. 2020

Dnes článek, který pokládám za zásadní:

Existuje větší než malá skupina lidí, kteří v 90. letech podporovali Václava Klause a jeho privatizační program, později si však začali klást stále více otázek. Ani tak nad jednotlivými kroky, ale nad celou filosofií zaměřenou na zisk a lidský egoismus. V následujících desetiletích viděli, že slibované přínosy se buď nedostavily nebo byly krátkodobé a postupně střízlivěli.

Koronavirová krize byla poslední kapkou. Dnes mají pocit, že „stará poctivá pravice“ není schopna ani elementární ohleduplnosti či sebekázně, a co hůře, není ani schopna pochopit, že by mohla nastat situace, kdy by ohleduplnost mohla být prospěšná. Slyší výroky bojovníků za minimální stát, podle nichž „lidský život nesmí být fetišizován“ a není problém obětovat desetitisíce spoluobčanů. A čemu? Nikoliv ekonomickému růstu, ale velmi nejisté možnosti, že by to snad ekonomický růst mohlo přinést.

Petr Hampl: Katalyzátor koronavirus

12. 5. 2020

Koudelkovi čučkaři překonávají nápady scénáristů z filmů o Růžovém panterovi. Tajný agent s právem zabíjet poskytne novinový rozhovor s fotografií. Šéf tajné služby se přizná, že vyšetřování zakládá na anonymních dopisech, o jejichž odesilateli nedokáže nic zjistit. Živé vyšetřování sledujeme v přímém přenosu. Práce tajné služby se mění v reality show.

Zíráme a říkáme si, že to přece nemůže být možné. Není přece možné, aby ti lidé byli tak strašlivě hloupí a neschopní. Jenomže to tak připadá nám. Lidem, kteří patří do těch správných nóbl kruhů, to připadá úplně normální. Přihlížíme nutnému důsledku toho, že v určitém prostředí byla zlikvidována svoboda projevu a každá kritická poznámka je pokládána za projev rasismu, xenofobie nebo příchylnosti k Putinovi. Kde není možné svobodně mluvit, tam není možné ani myslet. A následuje rychlá degenerace.

Kdybychom měli možnost zblízka nahlížet do kterékoliv oblasti práce dnešních elit, naskytl by se nám stejný obraz.

I kdyby jenom proto, buďme vděční za všechny chřipečkáře, promořovače a konspirační teoretiky. Nutí nás stále přemýšlet, zjišťovat informace a udržovat mozky v chodu. Chápu, že to některé dovádí k zuřivosti. Ale pokaždé, když si budete zoufat, vzpomeňte si na čučkaře. Takhle dopadají ti, kdo nemusí reagovat na zásadně jiný obraz světa.

12. 5. 2020

Ekonomika Vietnamu, který prošel velmi přísnými karanténními omezeními, roste. Švédská ekonomika se hroutí. Přesný opak toho, co nám tvrdili tzv. solidní ekonomové. Překvapuje to ještě někoho? Chcete úspěšnou hospodářskou politiku? Dělejte přesný opak toho, co tihle lidé radí

11. 5. 2020

Muzikanti chtějí po státu 4,5 miliardy. Ta částka činí 220 tisíc na jednoho hudebníka! Jinými slovy, 70 tisíc měsíčně pro každého za to, že sice může nahrávat, ale nemá živé koncerty (tedy příjem omezený, ale nikoliv nulový).

A to zdůvodnění! Kdyby jim dočasně klesla životní úroveň na stejnou hladinu, jakou mají jejich posluchači, museli by toho nechat. To je ale láska k umění! To je tvůrčí přetlak!

Ta drzost je neuvěřitelná.

MF Dnes: Muzikanti chtějí po státu 4,5 miliardy

11. 5. 2020

Když mám doma kufr, tak to mám teď blbý, co?

11. 5. 2020

V dubnovém čísle měsíčníku My jsem se pokusil opravit oblíbený omyl některých ultrakonzervativců. A sice, že svoboda je závislá na udržení morálky, ale že naopak to neplatí.

Ano, když se zhroutí společný mravní základ, bude velmi obtížné nebo nemožné udržet svobodnou společnost. Jenže naivní konzervativci dělají opačnou chybu. Pohrdají společností, která je "pouze svobodná" v hloupé pýše, že ji nepotřebují. Jenže v jiné než svobodné společnosti jim ty jejich řeči o morálce nebudou tolerovány. Svou úzkoprsostí tak pod sebou podřezávají větev.

Petr Hampl: O morálce a svobodě

11. 5. 2020

Nigel Farage čelí policejní šikaně za to, že upozornil, že lodě s migranty přistávají u anglických břehů a nikdo jim v tom nebrání.

Je to nepřijatelné, ale zároveň svým způsobem poučné. Nigel Farage před časem podpořil pokus o justiční vraždu toho, jehož jméno nesmí být vysloveno. A teď se systém obrací proti němu.

Měli by si to připomínat všichni, kdo mají pocit, že když se budou od někoho distancovat, získají tím u mainstreamu výhodu. Ale tak to v životě nechodí. Ta výhoda bude velmi dočasná.

Breitbart.com: Farage: Police Visit Won’t Deter Brexit Leader From Covering ‘Illegal Immigration Scandal’

10. 5. 2020

V roce 2015 aktivisté pražské kavárny pokřikovali na české vlastence: "Nácku". V roce 2020 ti stejní aktivisté velebí jednotky SS a litují, že Němci nestihli vyhladit "méněcenné národy".

9. 5. 2020

Z krátkého proslovu na setkání motorkářského klubu Blaničtí rytíři:

Rusové se nezmenší ani nestanou méně statečnými, pokud v jedné bezvýznamné čtvrti jednoho evropského města nebude stát nějaký kus bronzu. Jde ale o nás. To, co probíhá, to není jen útok na památku mladých rudoarmějců, kteří za nás umírali. To není ani jen útok na Rusko a ruské dějiny. To je v první řadě útok na český národ a na české dějiny. Útok na všechno, co je pro nás důležité a co pokládáme za posvátné. Na to, co nám umožňuje žít naše života tak, jak to chceme a jak jsme na to zvyklí. O nic menšího nejde.

Projev k 75. výročí osvobození

9. 5. 2020

Památku padlých hrdinů včera uctil i motorkářský klub Blanických rytířů, jehož jsem čestným členem. Pronesl jsem při té příležitosti krátkou improvizovanou řeč.

9. 5. 2020

Přikládám fotky ze Sovětských gulagů. Z těch fotek vidíte to, co sečtělejší znají z literatury. Gulagy odpovídaly tomu, čemu se na Západě říkalo "galeje" nebo "těžké nucené práce".

To nijak neospravedlňuje, že miliony nevinných lidí byly poslány do takového prostředí. Ale není to něco, co by se dalo srovnávat s likvidačními tábory typu Osvětim nebo Dachau.

S tím, jak se kavárna snaží přepisovat dějiny, tak se pokouší vytvořit představu, že německý nacismus byl prostě jen jednou z diktatur. Že vlastně nebyl o moc horší než jiné režimy. Je to lež! Nacistický režim bylo koncentrované zlo. Něco tak děsivého svět nepoznal po staletí (rozhodně ne v naší části světa). Každý, kdo se proti tomu režimu postavil, stál na straně dobra - bez ohledu na to, z jakých pohnutek to bylo.

8. 5. 2020

Jedna uvědomělá občanka Prahy 6 mě dnes u Koněva oslovila, aby mi vysvětlila, že není ráda, že Rudá armáda osvobodila Československo. Sice už pak nebyly koncentrační tábory a neprováděly se masové popravy, ale zato se vyhazovalo z práce, což podle ní bylo úplně stejné. Ještě, že nezmínila nedostatek toaletního papíru.

Člověku to nedá, aby nepřemýšlel, kde se v lidech bere taková děsivá bezcitnost a krutost. Ta dáma nepůsobila jako psychopat. Nejspíš vzdělaná, s kultivovaným projevem, a zcela jasně si připadala morálnější než ostatní lidé.

8. 5. 2020

Jarda Foldyna: „Čekají nás bitvy budoucnosti. Budeme muset bránit svou identitu národní i biologickou. Stejně jako Němci, Italové, Rusové a Francouzi. O to běží.“
Ten projev si určitě pusťte (32. minuta). Je to ten velký státnický projev, jaký bychom měli slýchat od prezidenta a předsedy vlády.

8. 5. 2020

Kdyby tu zůstala německá menšina, změnil by se zpětně charakter krize v 30. letech? Přestal by být Stalin obdivován? Byla by komunistická strana hůře organizovaná? Odešli by agenti NKVD?

Proč tedy někdo takové nesmysly šíří? Tím se vracíme na začátek článku. Pokud budou Češi litovat údajného bezpráví vůči Němcům, bude snadnější bude dosáhnout gigantických majetkových přesunů a tím více příležitostí bude pro různé kšeftíky. Tedy spíš pro různé obrovské kšefty. O nic jiného nejde.

Otázka týdne: Kdyby nedošlo k odsunu Němců, nepřišel by Gottwaldův režim?

7. 5. 2020

Jeremy Faust je praktický lékař. Když slyšel čísla o tom, že na chřipku umírá víc lidí než na koronavirus, a když to srovnání slyšel znovu a znovu, přišlo mu, že něco nehraje. Za celou svou kariéru se totiž nesetkal s případem, že by někdo umřel na chřipku. Volal tedy svým kolegům, ale ani nikdo z ostatních lékařů nevěděl o konkrétním případu smrti na chřipku.

Jeremymu to nedalo a začal zjišťovat, podle čeho CDC (americký federální úřad pro zdravotnické statistiky) stanovuje počet obětí chřipky. Dělají to tak, že prostě vezmou celkový počet úmrtí v daném období a odhadnou, kolik z nich mohlo mít chřipku. Jeremy tvrdí, že pokud by byla na obě choroby použita stejná metodika, bylo by obětí koronaviru cca 30x víc.

Když jsem to četl, tak jsem si uvědomil, že ani já nevím, jak ÚZIS zaplňuje kolonku "úmrtí související s chřipkou a nemocemi dýchacích cest", která se zjednodušeně označuje jako počet obětí chřipky.

Ještě vážnější ale je, že zjevně chybnou informaci používají tisíce analytiků, státníků, profesorů, novinářů atd. a nikoho z nich (!) nenapadne, aby si tu informaci ověřil.

Pro srovnání. Když jsem pracoval v roce 1996 v tiskové agentuře, strávil jsem dva dny tím, že jsem si nechal od expertů podrobně vysvětlit, jak postupují při odhadu HDP. Když dnes slyšíte údaj o vývoji HDP, tušíte, jak to číslo vzniklo? Možná to nepotřebujete, ale oni to nevědí ani ti odborní novináři! S tím, jak se média mění na propagandistická centra, stávají se neuvěřitelně povrchními. A právě tady je nezastupitelná funkce mainstreamu. Protiproud ani Nová buržoazie nemůže platit redaktora za to, aby dva zjišťoval metodiku, jak se něco počítá. Ale třeba Česká televize ty prostředky má. Jenže k čemu to je.

Blog Jeremyho Samuela Fausta

7. 5. 2020

Turecká armáda má zpracovaný plán útoku na Řecko, a část toho plánu (což asi nepřekvapí) vytvořily neziskovky působící na řeckém území. (zdroj: Starosta města Západní Lebos MariaVerros, který je brigádním generálem řecké armády v záloze - dle Ivana Davida).

Nedělejme si iluze, že u nás by to bylo jinak. Pokud bychom byli napadeni, můžeme počítat s tím, že některé neziskovky budou ochotně sestavovat seznamy lidí k zatčení, vytipovávat teroristické cíle a dělat cokoliv jiného, co by agresor potřeboval. U organizací jako Člověk v tísni, Eduin, Multikulturní centrum, Lékaři bez hranice a dalších není o čem diskutovat.

Je to ale ještě vážnější. Nevíme totiž, jak je to s loajalitou BIS. Pro koho pracuje? Zcela jistě ne pro českou vládu. Na čí stranu by se postavila v případě napadení země? Jak by tomu v případě teroristického útoku? Je už infiltrována obdobným způsobem jako v Americe FBI?

6. 5. 2020

Rozdíl mezi povrchním a hlubším přístupem k problémům často není v počtu hodin, které jim věnujeme.
Třeba současná epidemie. Někdo stráví 50 hodin tím, že přečte všechny komentáře a naposlouchá všechna videa. Zjistí, co si o problému myslí Václav Klaus, co Miloš Zeman, co Tomáš Halík a co Martin Konvička. Naposlouchá videa, kde mu svůj názor říkají různé autority (typicky indický vědec, o kterém v životě neslyšel, ale podle titulků se jedná o věhlasnou osobu). A nakonec si mezi těmi názory vybere. Podle intuice, podle sympatičnosti řečníků, podle svých pocitů. Když je hodně dobrý v matematice či logice, může tvrzení porovnávat i z tohoto pohledu. Cítí se expertem, ale jeho znalost je absolutně povrchní.

Někdo jiný ty hodiny stráví tím, že si přečte nějakou základní učebnici epidemiologie. Třeba Kleinbaumův Kapesní průvodce epidemiemi má necelých 300 stran, přičemž některé pasáže se dají přeskakovat. Pokud máte slušnou angličtinu, tak vám to víc hodin nezabere. O koronaviru tam není vůbec nic, ale zato se dozvíte, jaké jsou možné průběhy epidemií, jak se měří, jak se dá předvídat další průběh atd. Které veličiny jsou důležité a které nejsou. Když pak procházíte současnou diskuzi vyzbrojeni takovými vědomostmi, dokážete okamžitě vytřídit zásadní poznatky od naprostých nesmyslů.
Jako ve většině oblastí, i tady platí, že rozdíl není ani tak v kapacitě mozku (a už vůbec ne v titulech), ale ve správných postupech

5. 5. 2020

Po tisíce let tomu bylo tak, že státní dluhy se splácely jenom občas. Každý, kdo půjčoval panovníkovi, si byl vědom obrovského rizika. Tomu taky odpovídaly úroky. A když panovník (nebo republika) oznámil, že dluhy nezaplatí, nebylo to pro nikoho šokující.

Úplné a bezpodmínečné splácení státních dluhů je vynález posledních 50 let. Ať každý posoudí sám, zda je jeho výsledkem odpovědnější hospodaření a větší finanční stabilita nebo naopak.

5. 5. 2020

Dnešní prohlášení primátora Hřiba, že ti, kdo se postavili nacistickému Německu, spoluzavinili krvavý konflikt, je tím nejhanebnějším, s čím jsem se za svůj dosavadní život setkal.

5. 5. 2020

Tohle video profesora Flegra jste už asi viděli. Pokud ne, berte to jako povinné - pro každého, kdo se chce účastnit diskuze o současné epidemii.

Nejde o to, jaké má názory na karanténu a rozvolňování. Tyhle názory máme stejně každý svoje.

Ale velice cenné je vysvětlení, jak viry mutují. Jak se ze stejného viru může stát děsivý dravec nebo chřipečka podle toho, jak se budeme chovat. Flegrova slova potvrzuje reálný vývoj - v každé zemi se koronavirus chová trochu jinak, a zatím se neobjevilo žádné rozumné vysvětlení.

Samozřejmě, borci, co věří, že viry neexistují nebo že se mohou proti nakažení bránit dobrou náladou, ti tím nemusí ztrácet čas.

5.5. 2020

Dnešní článek Ivana Davida je zajímavý nejen kvůli současným jednáním ve vedení EU, ale že je z něj patrné, jak funguje vztah státních a bankovních financí.

1) Banky se dostanou do problémů a veřejný prostor je naplněn děsivými informacemi o tom, že v případě bankrotu těch bank by se zhroutila celá ekonomika.
2) Vláda tedy banky podpoří.
3) Aby mohla vláda banky podpořit, musí si půjčit u jiných bank.
4) Banky si vyměnní cenné papíry mezi sebou, a jediným výsledkem je státní zadlužení.
5) Státy tedy splácí, ale přesto dluhy rostou.
6) Solidní ekonomové tvrdí, "všechny jste projedli" a po nich to přebírají naivní voliči pravice.
7) Zvyšují se daně a omezují služby občanům, aby bylo možné požadavky bank uspokojit, ale pořád to nestačí.
8) Dolních 70% obyvatel vytváří násobně více hodnoty, než kolik spotřebovává, ale neustále slyší, že se musí uskromnit.
9) Když někdo přijde s nápadem banky zdanit (i třeba docela mírně), je to označeno za diletanství.

Problémem není žádný pokles HDP, problémem není nízká ekonomická výkonnost, problémem je nenasytnost. Žádná výše zisku není dostatečná. A neschopnost jasně si přiznat, že takový systém je od základu zvrácený.

5. 5. 2020

Hvězda české politické korektnosti Daniel Zeman opět lže. Na svém twitterovém účtu zveřejnil asi deset knih typu "Źidovské rituální vraždy"  a "Mravouka Talmudu", s tím, že tyto knihy přeprodávám na svém e-shopu. Žádnou z těch uvedených knih neprodávám, nikdy jsem ji nepropagoval ani nečetl. Neříkám, zda jsou dobré nebo špatné - prostě je neznám.

5. 5. 2020

Evropský parlament se oficiálně přihlásil k tomu, že dějiny nejsou sledem událostí, které objektivně proběhly a mohou být zkoumány. Podle Evropského parlamentu jsou dějiny jen otázkou politického rozhodnutí. Poslanci odhlasují, kdy byla která bitva, kdo v ní zvítězil, kdy byla uzavřena která smlouva pod. Po volbách se změní složení parlamentu a odhlasují zase jiné dějiny. Součástí politických programů se fakticky stává "zrušíme tuhle událost" a "přidáme tuhle událost."To nejhorší z komunistické éry je tak dotaženo do absurní podoby.

Není to orwellovské. Přesahuje to Orwellovu fantazii, protože euroelita takhle přistupuje i k otázkám biologie a dokonce i matematiky a fyziky.

Evropský parlament: Návrh usnesení k 80. výročí začátku Druhé světové války

4. 5. 2020

Pamatujete na generála Michaela Flynna? Po Trumpově zvolení měl být hlavním šéfem bezpečnostní strategie, ale nakonec byl vyhozen – údajně nejasnému obvinění z kontaktů s Rusy. Po letech vyšetřování se ale ukázalo, že to bylo trochu jinak. FBI vedla proti Flynnovi operaci! Příslušné dokumenty se našly. Trump tehdy Flynna velmi snadno obětovat, stejně jako se snadno zbavil jiných svých klíčových spolupracovníků.

Tvrzení, že americké tajné služby se zcela vymkly kontrole a vedou operace proti demokratickému zřízení v USA, by ještě před pár lety znělo jako konspirace. Dnes vám každý správný sluníčkář nebo neokon bude tvrdit, že je to správné a potřebné. Ale v pozadí je ještě něco jiného – islám. Generál Flynn byl jediný, kdo jasně říkal, že Západ je ve válce civilizací proti Islámu a že vítězství v této válce musí být prioritou. Agentura FBI je prošpikovaná lidmi navázanými na Muslimské bratrstvo.

Za normálních okolností v normální zemi by to stačilo ke zrušení takové bezpečnostní agentury nebo aspoň důkladným čistkám. Ale obávám se, že tentokrát se nestane vůbec nic. Flynn je sice očištěn, ale do politiky se nejspíš nevrátí, a FBI se bude dál chovat jako pobočka Muslimského bratrstva či Open Society (což mnohdy fakticky splývá).

4. 5. 2020

Mám to potěšení oznámit, že jsem ve svém internetovém obchodě zahájil prodej českého překladu knihy autora, který nesmí být jmenován.
Vydání jeho druhé knihy chystají Naštvané matky.

4. 5. 2020

Na Protiproudu:

Problém EU nemůže být z principu vyřešen žádnou reformou, žádným přejmenováním a žádnou změnou smluv. Ani kdyby se Evropská unie vzdala své neomarxistické ideologie, nestane se užitečnou. Nadnárodní struktura nemá co nabídnout a nikdy v budoucnu se to nezmění. Zrušit a rozpustit je jediné racionální řešení.

Petr Hampl: Moloch se nikdy nestane užitečným

3. 5. 2020

Švédové jsou naivkové. Nečeká je stejný osud, nýbrž nejhlubší propad ze všech evropských zemí.

MF Dnes: Rozčarované Švédsko: tamní ekonomiku čeká stejný osud jako všechny ostatní

3. 5. 2020

Petr Hájek je frajer. Sestaví konspiračku, ale pečlivě sleduje fakta. Když vidí, že to nesedí, tak fakta nepopírá, ale teorii upraví. Takhle postupují moudří mužové. To je cesta k hlubokému a pravdivému porozumění.

"Šlo vlastně o trik namířený primárně proti „antiglobalistům“ – americkému prezidentu Trumpovi a britskému premiéru Johnsonovi. Jim tajné služby tvrdily, že o nic vážného nejde. A oba vůdci to rádi slyšeli, protože mimořádná opatření by musela nutně poškodit jejich i světovou ekonomiku. A to zrovna v kritické chvíli, kdy se Donald Trump chystá na podzimní obhajobu prezidentské funkce a Boris Johnson na „rychlý odchod“ z EU – třeba i v podobě „tvrdého Brexitu. Pro existenci EU katastrofa. Obojí.

Tajné služby velmocí jsou, jak v posledních letech mnohokrát prokázaly, součást Deep State. Tedy totálně neloajální k vrcholným (kavárnymi nenáviděným) představitelům svých vlastních zemí, zato zcela oddané globalistické myšlence americké světové dominance a dotvoření Nového světového řádu, k čemuž slouží i existence EU – přinejmenším v současné podobě. Vymyslely proto docela sofistikovaný trik. Zaklapl."

Petr Hájek: Jen blázni se radují. Otevření hranic a uvolnění epidemiologických opatření byla chyba

3. 5. 2020

Obrat v šátkové kauze je zcela jistě událostí týdne, navzdory všem záležitostem s epidemií. Nešlo o jednu střední školu, ale o precedentní rozsudek, který nadřazoval islámské právo šaría českým předpisům.
Co ale vedlo multikulturní stranu k tomu, že to na poslední chvíli vzdala? Vždyť u Rychetského ústavního soudu měli vítězství jisté. Zdůvodnění, že Somálce bylo vyhrožováno, je absurdní. Vždyť k soudu nechodila a podle všeho ani nežije v ČR. Dost možná, že mezitím byla ukamenována v nějaké non-go zóně nebo ve své rodné zemi.
Že by došly peníze na advokáty? Třeba poté, co nový ombudsman začal kontrolovat, za co se utrácí? Je jasné, že žádný multikulturní aktivista neodpracuje ani minutu zadarmo. Ale to taky nevysvětluje všechno. Proč nezaskočil nějaký turecký či katarský fond?
Nemůžu se zbavit nepříjemného pocitu, že nevíme něco hodně podstatného. Držme palce paní ředitelce Kohoutové a doktoru Suchému, ať kauzu dotáhnou do vítězného konce. Jde o celý právní systém.

2. 5. 2020

Můžeme si být jisti, že globální elity udělají naprosto všechno pro to, aby si udržely své postavení. Nemají žádné zábrany, nezastaví se před ničím. Když od nich dnes slyšíme, že nějakých deset tisíc mrtvých v České republice by vlastně nevadilo, berme to vážně. Co je 137 obětí invaze Varšavské smlouvy v roce 1968 proti tomu, co by provedli tihle lidé.
Zničení a zbídačení celé země je ještě to nejmenší. Paradoxně teď můžeme doufat pouze v jejich neschopnost, byrokratičnost a zbabělost.
Nejhorší na tom je, že neexistuje žádný pozitivní scénář. Neexistuje možnost návratu ke stavu, kdy ti nahoře čerpali pohádkové zisky a ti dole si mohli jakžtakž žít. A všichni to vědí. Pokud si budou chtít korporace udržet dosavadní míru ziskovosti a pokud budou chtít neziskovky stejné rozpočty jako dosud, musí většina obyvatel dramaticky zchudnout.

Rozhovor na Parlamentních listech

2. 5. 2020

Vedení města Prahy pečlivě dbá na to, aby v matce měst nebylo možné si sednout na pivo ani po epidemii. Vypadá to na systematickou likvidaci všech podniků, kde je pivo pod 60 korun a kam mohou i normální lidé. Vše je nahrazováno bio-etno-euro podniky pro hipstery, kde je napodobován vesnický život a řemesla. Ale samozřejmě v angličtině, aby mezi ty korporátní manažery náhodou nevlezl opravdový vesničan. Před pár dny bylo rozhodnuto o zrušení tradičního podniku Zahrádky Žižkov, teď je na řadě loď Avoid.
Jo, a není to otázka trhu. Ty rušené normální podniky nemají nouzi o zákazníky. Jedná o politické rozhodnutí Hřibova magistrátu. Vyčistit Prahu od všech, kdo nejsou dokonale navonění hipsteři a biomatky. Jenom nevím, jak to potom budou řešit, až budou potřebovat třeba vyměnit kohoutek.

Eva Svobodová: PETICE! Bez jakéhokoliv zdůvodnění přišel dopis "do konce května vykliďte prostor".
Vedení města Prahy pověřilo pochybnou společnost "pro správu Náplavky" TCP, aby zlikvidovala poslední místo nezávislé kultury na Náplavce, kde se konaly výstavy, literární dny i koncerty alternativních kapel.

Tohle jde za pirátským starostou Hřibem a radní pro kulturu Třeštíkovou. Prý "podpora kultury"! No, to vidíme... Zaplatil někdo za lukrativní místo? Jestli si mysleli, že se to odehraje v tichosti, tak se spletli. SDÍLEJTE A PODEPÍŠTE PETICI! Máme jen pár týdnů čas jim do toho kšeftu hodit vidle!

https://www.petice.com/zachrame_avoid?u=4313079&s=71250938

Stránka s informacemi: https://www.facebook.com/161753233922063/posts/2821487017948658/

Ivo Slavík je fakticky zakladatel Náplavky, díky němu je z pustého místa plného bordelu kulturní centrum Prahy. Do té konkrétní lodi investovali několik milionů, aby byla použitelná. A teď, když začala být Náplavka lukrativní, mu chtějí prostor VYVLASTNIT?!

1. 5. 2020

S Vladimírem Kapalem jsme na Svobodném radiu mluvili o epidemii, ale rychle jsme se dostali k tomu, jak se mění společnost. Na jedné straně jsou mladí lidé vedeni k tomu, že existuje jen jedinec a jeho zájmy a že na nikoho jiného se nemá ohlížet. Jenže tohle sobectví je spojeno s tím, že každý se cítí „osobností“ a „rebelem“ přesně podle návodu vydaného PR agenturou a dává si obrovský pozor, aby se neodlišoval v žádném detailu. Tihle lidé se pak navzájem hlídají, jestli jsou správně „osobnost“ a jestli jsou správně rebelští, což znamená, že dělají, myslí a cítí přesně to, co po nich chce anonymní byrokratický aparát.

1. 5. 2020

Když je něco tak samozřejmé, že se o tom ani nemusí mluvit, měli bychom se mít na pozoru. Právě tam se totiž často skrývá myšlenková chyba.

Třeba představa, že rychlejší rozvolnění epidemických opatření sníží ekonomické dopady. Opravdu? Zatím na to téma existují dvě studie a obě končí závěrem, že nedostatečnými omezeními a příliš rychlým rozvolněním se ekonomické dopady dramaticky zhorší. A ty dvě studie shodou okolností pochází ze superprestižních ústavů (Cambridge a MIT). Ty studie se samozřejmě mohou mýlit. Jenže ona zatím neexistuje žádná opačná studie.

Vypadá to tedy, že žádný kompromis "ekonomické zájmy versus zachráněné životy" neexistuje. Ti, kdo se ohánějí ekonomickými zájmy, nepřináší jen zbytečné mrtvé, ale také hospodářskou pohromu.

Economic damage could be worse without lockdown and social distancing, study finds

1. 5. 2020

Z dnešní poznámky:

Naše současná situace je nezvyklá tím, že není dostatek dobrých pracovních míst a nejsou ani podmínky pro život v chudobě. Lidé se mohou obejít bez zahraniční dovolené a mohou se oblékat v Lidlu, ale nemohou se obejít bez základní sebeúcty. Jestliže celý svět kolem nich vyjadřuje, že poctivost a pracovitost je hodná posměchu, pokud není spojena s vysokým příjmem, stává se chudoba nesnesitelnou. A právě to vyjadřují současná média, reklama, předpisy i vyjadřování celebrit. Chudí jsou dobří jenom jako rukojmí neziskovek a objekty predátorských lichvářů.To je něco, co starší generace nezažily.

Otázka týdne: Proč mladí nedokážou žít skromněji

30. 4. 2020

Žijeme v době, kdy je možné, aby vyšinutí aktivisté ovlivňovali malé děti, zpochybňovali jim pohlavní orientaci, cpali do nich hormony a připravovali na kastraci (pro což je nyní módní označení „změna pohlaví“). A to jen jeden z příkladů toho, co probíhá. Není tedy divu, že je téměř každý konzervativcem. Na konzervativní straně jsou i ti, kdo by se jindy označovali za liberály, volnomyšlenkáři či sexuální devianty.

S ekonomickými postoji to je zrovna tak. Když je země fakticky vlastněna několika nadnárodními korporacemi, když ty korporace podporují fašizující neziskovky a když mají zahraniční banky větší vliv na vládu než voliči, potom je podstatná část socialistických receptů velice atraktivní pro každého. I pro ty, kdo věří ve svobodu a lidskou pracovitost a kreativitu jako jediný skutečný zdroj.

Diskuze o epidemii tenhle trend prohloubí. Což je dost nepříjemné pro ty politické strany, které chtějí spojovat vlastenecké postoje s ekonomickou pravicí. Skupina jejich potenciálních voličů se zmenšuje a bude zmenšovat – bez ohledu na to, jak šikovně si budou počínat.

29. 4. 2020

Koudelka se překonává. Zjistit tajnou informaci o ruském agentovi, a obratem ji prásknout novináři, který ji dá okamžitě na stránku, to by nezvládl ani šéfinspektor Clousseau.

29. 4. 2020

Bankéř Singer, vždy esence tvrdosti a nezájmu o lidi v téhle zemi, najednou zjistil, že když dítě zamešká ve škole jediný týden navíc, způsobí to, že skončí v montovně nebo skladu (jako by nadnárodní korporace, kterým tu všechno patří, vytvářely dostatek jiných míst). Ani trochu mu nejde o to, aby nahnal lidi do práce a dohonil korporátní zisky bez ohledu na další následky pro českou společnost.

Jsem úplně dojatý, jaký má pan bankéř měkké srdce. Ale hlavně si myslím, že si z nás bakalovci už dělají srandu.

Miroslav Singer: Otevřete školy, vzdělání je základ

29. 4. 2020

Bankéř Singer, vždy esence tvrdosti a nezájmu o lidi v téhle zemi, najednou zjistil, že když dítě zamešká ve škole jediný týden navíc, způsobí to, že skončí v montovně nebo skladu (jako by nadnárodní korporace, kterým tu všechno patří, vytvářely dostatek jiných míst). Ani trochu mu nejde o to, aby nahnal lidi do práce a dohonil korporátní zisky bez ohledu na další následky pro českou společnost.

Jsem úplně dojatý, jaký má pan bankéř měkké srdce. Ale hlavně si myslím, že si z nás bakalovci už dělají srandu.

29. 4. 2020

Jak dlouho bude ještě Řekům trvat, než pochopí, že existuje pouze jediné řešení jejich problémů. Znárodnit zahraniční majetek na svém území a okamžitě zastavit splácení všech vypečených "půjček".

Ivan David: Řecká vláda prodává další přístavy, aby měla peníze na obranu vnější hranice EU

Řecko při ochraně vnější hranice EU odvádí práci za celou EU. V březnu se řeckým policistům a vojákům podařilo odrazit pokus o násilné proniknutí asi 140 tisíc migrantů do EU, které zorganizovaly turecké úřady. Během dubna se řecké pobřežní stráži a vojenskému námořnictvu podařilo zabránit pokusu o námořní invazi migrantů na řecké ostrovy. Tu opět organizovaly turecká armáda a policie. Vláda k jejich bránění vyslala na moře 2 flotily vojenských lodí. A k tomu všemu ještě řecké námořnictvo musí mít na moři spoustu lodí, aby bránily tureckým vojenským plavidlům narušovat pobřežní vody Řecka.

Výdaje řecké vlády na ochranu vnější hranice EU jdou do miliard eur. Důkladná ochrana Schengenské hranice však všem členským státům i EU jako celku šetří mnohem větší peníze, které by musel vynakládat, pokud by se migrantům podařilo dostat do EU – zejména do jiných zemí než Řecko, které není jejich konečným cílem. Nemluvě o škodách, které migranti páchají při trestné činnosti v zemích EU, do kterých se jim podařilo dostat. Včetně těch nejzávažnějších jako vraždy, znásilnění, loupeže a obchodování s drogami.

29. 4. 2020

Jedenáct vážených vědců má z ostudy kabát. Zneužili své tituly, aby pomohli prosadit politickou agendu, která může mít naprosto ničivé dopady na životy obyvatel ČR. Učinili tak zcela vědomě a cynicky.

Rozum nad tím zůstává stát. Vždyť je známe jako takové moudré laskavé pány, kteří k nám promlouvají z televizních obrazovek a velkých novin. Jenže proč nám připadají tak moudří a důvěryhodní právě oni? Protože jsou podporováni velkými médii. A ta je podporují, protože říkají to, co se od nich chce slyšet. Čím méně skrupulí, tím více jim média pomáhají, tím více bezúhonné morálky jim přisuzujeme a tím nám jejich myšlenky připadají vznešenější.

Teď poněkud vypadli z role. Ale ono se to zase rychle napraví. Média nám předloží pěkně naaranžované záběry – brýle, šediny a moudré výrazy. A zase je budeme obdivovat.

28. 4. 2020

Možná si ještě pamatujete, jak Multikulturní centrum Praha a Eduin (dvě extrémistické skupiny navázané na Sorosovy nadace) rozpoutaly válku proti Učitelským novinám. V rozhovoru se mnou prý zazněly o islamizaci Evropy věci, které nejsou pravda.

Teď to mají na jednom místě, včetně tabulek, a odkazů na dokumenty statistických úřadů v různých evropských zemích. Evropa se islamizuje a muslimské komunity absolutně odmítají integraci. Tu důkladnou knihu napsal Thilo Sarrazin a jmenuje se nepřátelské převzetí. Mám ji taky na svém e-shopu, ale čtu ji až teď. Přece jenom, je hodně tlustá a nedá se číst moc rychle.

Jediná námitka: Sarrazin se na problematiku pořád dívá z evropského pohledu. Řeší, proč se mladí muslimové masově dopouštějí zločinů a neuvědomuje si, že při pohledu z muslimské strany je vražda, krádež nebo znásilnění úctyhodný akt svaté války. Lituje toho, že se migranti neintegrují, a neuvědomuje si, že jejich strategie je naprosto racionální - je lepší nevěřící zotročit než se integrovat do jejich společnosti.

Nicméně všechno, co zaznělo v Učitelských novinách, byla pravda. Nevyvratitelná.

28. 4. 2020

Fantastická zpráva. Navzdory zvyšující se aktivitě promořovací lobby jdeme cestou zdravého rozumu - vytlačit virus z populace. Aby se s ním většina lidí nikdy nesetkala, jako se nesetká s bacilem tyfu nebo cholery. Počet denních nakažení klesl pod 50!!!

Bylo toho dosaženo za cenu značných obětí. Které musely být o to větší, že malá část populace se chová jako úplní debilové a že o něco větší část populace se snaží obránce demoralizovat (a povzbuzuje ty debily). A má k tomu masivní podporu médií.

Vydržme! Buďme disciplinovaní! A opatrní! Nejde jen o záchranu lidských životů, ale taky o záchranu možnosti vrátit se k normálnímu životu.

27. 4. 2020

Dnešní článek Petra Robejška je obtížnější na čtení, ale analyticky skvělý. Upozorňuje, že dosavadní ekonomický a politický model není schopen pokračovat, a že napříště by měly platit následující priority:

1) jednoduché věci mají dostávat přednost před složitými,
2) konkrétní (to, s čím máme reálnou zkušenost) před abstraktivním (vize a koncepce),
3) malé před velkým,
4) lokální před globálním,
5) současné před budoucím (dělat to, co má rychlý a viditelný dopad, nespokojit se s přínosy slíbenými v neurčité budoucnosti)
6) vlastní před cizím (přednost musí dostávat naše zájmy a tradice)
7) různorodé před stejným.

Všimněte si, že v tom seznamu chybí ekonomická efektivita. Orientovat se na ekonomickou efektivitu by podle Robejška bylo obrovskou chybou. Stejně tak úplně chybí tradiční dichotomie "jedinec - stát."

Mimo jiné z toho vyplývá, že musí být rolí národního státu prosadit takové uspořádání, které bude méně ekonomicky efektivní, ale více místní, tradiční, různorodé atd. I za cenu přinucení těch, kdo by snad chtěli dávat přednost ekonomické efektivitě. Už slyším to vřeštění zastánců "volného trhu korporací". Ale Petr Robejšek má samozřejmě pravdu.

Petr Robejšek: Z pandemie do normálie

27. 4. 2020

To, že byl ze schůze krizového štábu vykázán ekonom Daniel Munich, je skvělá zpráva. Do těch jednání by vůbec neměli zasahovat lidé, kterým nezáleží ani na životech místního obyvatelstva ani na jeho životní úrovni a kteří tam hlídají zájmy zahraničních skupin. Doufám, že pan profesor Prymula ustojí mediální tlak, který teď bude zcela jistě následovat.

Doplnění o tom, kdo je Daniel Munich. Exponent globalistického Aspen Institutu (velmi vlivná nátlaková skupina zaměřená na likvidaci národních států) a zaměstnanec CERGE, což je centrum propojené s nejextrémnějšími feministickými skupinami. Otázkou epidemií se dosud nezabýval.

27. 4. 2020

Zatímco země žije účesem ministryně a neobratným vyjádřením premiéra, probíhá skutečné skandál – skutečné ohrožení ústavy a ohrožení občanských svobod. Za blahosklonného přitakání velkých médií a nadšeného potlesku tzv. demokratické opozice.

Zdeněk Pernica z brněnských slušných lidí utrousil vtípek, že je bez peněz a že by se mu hodila ruská zakázka na zneškodnění králíčkostarosty Koláře z Prahy 6. Přišlo mi to docela vtipné. Někomu jinému ne. Někdo si dokonce možná pomyslel, že Zdeněk Pernica je pitomec. To je otázka názorů a vkusu. Na tom nic není.

Redaktor Respektu Ondřej Kundra podal trestní oznámení. Odpovídá to jeho charakteru, takový ten odporný slizký udavač, co nemá odvahu vám něco říct do očí. Na tom taky není. To je v pražské kavárně normální.

Ale teď to skandální. Policie České republiky začala okamžitě konat! Přitom kolik takových oznámení běžně leží půl roku a déle. Do kolika věcí se policie nepustí vůbec. Ale když podává redaktor Respektu, začne policie jednat po pár hodinách. Pro srovnání – když byl přepaden a zmlácen Ladislav Jakl, policie to nejdříve pečlivě vyšetřovala. Když ale dal Respekt najevo, že stojí za pachatelem, policie se případem přestala zabývat.
Můžeme mít tisíc zákonů a 10 úrovní státního zastupitelství, ale je to k ničemu, dokud policisty fakticky úkoluje Respekt, tedy extrémistická tiskovina schvalující fyzické útoky proti politickým odpůrcům, blízká nacistickým plátkům 30. let.

Tak schválně, kolik se ozve z těch borců, pro které je aktem teroru, že nesmí šířit nakažlivou chorobu. Vsadím se, že ani jeden.

26. 4. 2020

V pravidelné otázce jsem se tento týden věnoval tomu, jestli bohatí vydělávají na válkách. Některé čtenáři asi zklamu, protože rozbíjím vžitou představu. Statistické údaje ukazují ,že z velkých majetků ukusují války víc než z malých.

Bohatí prodělali na první i druhé světové válce více než chudí. Období 1945 – 1960 bylo obdobím s nejmenšími majetkovými rozdíly v dějinách. Tím není vyloučeno, že některá konkrétní rodina výrazně zbohatla, ale bylo to vykoupeno o to větším snížením bohatství těch ostatních. Jak je to možné, když skoro všichni dodávali armádám? Ono dodávat armádě je něco jiného než dostat zaplaceno. A jako vůbec nejhorší investice se ukázaly válečné půjčky vládám. Nebylo z nich vráceno téměř nic.

To se ovšem týká jen „velkých válek“. Takové menší koloniální výpravy, kde se utratí dost peněz, vlády se musí zadlužovat, ale dokážou ty dluhy splácet, kdy v domácí zemi nic nehrozí... to je pro zbohatnutí úplně ideální.

Otázka týdne: Vydělávají bohatí na válkách?

26. 4. 2020

Tak se mi do ruky dostal časopis Future City 2020, který shrnuje pohled řady manažerů a konzultantů na současnou situaci. Zajímavé čtení.

1) "Současná situace je příležitost" a tuny manažerského slovního průjmu, o kterém ani mluvčí nevědí, co znamená.
2) Každý se především pokouší prodat, co má na skladě, což jsou většinou "koncepce" a "konzultace", občas doplněné nějakým kusem software.
3) Sdílený předpoklad, že po výpadku poptávky přijde vlna růstu a "nastane obrovský boom."

Všichni se manažersky usmíváme, všichni máme na powerpointu stejná hesla, a jedeme dál. Bonusy za kvartál snad budou, a o nic jiného nejde. Už chápete, za co jsou ti lidé placeni? Rozhodně to není za skutečnou práci. Ani za schopnost něco pochopit nebo dokonce vyřešit.

Vzpomínáte na Hussainova ministra informací, který měl americké vojáky přímo v budově, a vydával prohlášení o slavném vítězství nad Američany? Začínám věřit Martinu Konvičkovi, že hroucení bude rychlejší, než si umíme představit.

25. 4. 2020

Turci zaútočili na Evropu a Američané dlouho dělali, že nic.

Teď máme reakci. Američané Turecku poskytnou nejpokročilejší světovou technologii vzdušného vedení války. Realistickou možností se tak stává bombardování Atén, Říma... a konec konců i Prahy.

Ivan David: Turecko získalo přístup k „tajemstvím“ americké stíhačky páté generace F-35

Americký výrobce stíhačky F-35 Lightning II - firma Lockheed Martin podle včerejší zprávy řeckého serveru ethnos.gr prodá Turecku licence na výrobu systémů řízení a ovládání zbraní tohoto nejmodernějšího západního bojového letadla. Turecko se vkladem ve výši 9 miliard USD do vývojových prací od počátku podílelo na přípravě výroby nejnovější americké stíhačky. Turecká firma Ayesaş už nyní vyrábí 9% všech součástek, které jsou používány k výrobě nejpokročilejšího bitevníku.

US prezident Donald Trump se 2x neúspěšně snažil turecké firmy vyřadit z účasti na výrobě F-35. Dodávky komponent z ciziny označil za ohrožení národní bezpečnosti USA. Po turecké objednávce ruských protiletadlových raket S-400 se Trump snažil zakázat vývoz stíhaček F-35 do Turecka. Ve všech případech však byl Kongresem USA donucen z těchto plánů ustoupit. Zbrojovka Lockheed Martin vždy dokázala zlobbovat dostatek zákonodárců, kteří prezidentovi znemožnili Turky „vyšachovat“.

25. 4. 2020

Hrozba vyčerpání zdrojů je podvod. Hrozba islámské migrace je skutečná. Hrozba změny klimatu je podvod. Hrozba znečištění životního prostředí je podvod nebo aspoň děsivě nadsazená. Hrozba tzv. extrémismu je podvod. Hrozba radikální levice je skutečná. Hrozba zničení krajiny je skutečná. Hrozba předchozích epidemií byla zbytečně nadsazená. Hrozba koronaviru je skutečná.

Jak se v tom vyznat? Pokaždé to vypadá celkem podobně. Trochu pomáhá dívat se na sluníčkářské intelektuály a zaujímat opačné postoje. Jenomže ani to nefunguje úplně spolehlivě.

To je ten důvod, proč věnuji takovou část přednášek metodám správného myšlení. Protože budou přicházet další a další skutečné či domnělé hrozby a ve skutečnosti nám nezbývá, než posuzovat každou zvlášť.

25. 4. 2020

Jedním z pilířů současného pravicového pohledu na národního hospodářství je tzv. doktrína prokapávání (trickle-down). Ta předpokládá, že když bohatí zbohatnou ještě víc, část toho bohatství prokape k těm dole, takže se nakonec budou mít dobře všichni.

Doktrína prokapávání má ale jednu slabou stránku. V reálném životě nenastala. Empirická data ji jednoznačně vyvracejí.

Už to samo o sobě stačí k tomu, aby se z ekonomických programů pravicových stran a think-tanků stal nepoužitelný cár papíru. A je důležité to dvojnásobně zdůrazňovat v dobách pohrom. Je nutné přimět ty nejbohatší (korporace i oligarchy), aby nesli většinu nákladů na obnovu. Mnoho chudých se už nemá kam ukrovnit. Nezbývá než, aby platili ti nahoře.

To není socialismus. To je v souladu se zdravým rozumem, efektivitou a svobodnou společností.

24. 4. 2020

Bez ohledu na vládní tempo rozvolňování neobnovím své besedy dřív než v září.

Současný stav mě poškozuje (zkuste prodávat knihy, když nemůžete zasáhnout lidi mimo internet), ale mám smysl pro zodpovědnost. A také úctu k milionům lidí, kteří přinesli značné oběti a jejichž oběti teď byly spláchnuty do záchoda. Pro některé to znamenalo "jenom" protivnou karanténu, pro některé velkou finanční ztrátu, pro některé taky nevratné zničení živnosti.

Při tom všem je ale dobré si připomínat, že téměř každá chyba je napravitelná. Zničenou ekonomiku jednou opravíme, korporace jednou vyvlastníme, místo zemřelých lidí se narodí noví a po zdecimované morálce přijde nějaké morální či náboženské obrození. To je železný zákon dějin. Nikdo nezůstane na dně už navždy.

Pouze islamizace a výměna obyvatelstva je nevratná. Navždy. Bez jakékoliv naděje na změnu.

Nenechme si tedy zkazit náladu. Škoda každé hodiny, kdy se zbytečně užíráme. A řešme spíš, jak zabránit ještě horšímu.

24. 4. 2020

O čem je vlastně současný spor chřipečkářů a karanténistů? Ani jedna strana si přece nemyslí, že zůstaneme až do konce života zamčení v bytech.

Karanténisté (k nim počítám i sebe) mají za to, že opatření mají být rozvolňována na základě dat o průběhu epidemie. Že tam, kde data nejsou, má být postupováno s obezřetností. A že v tom všem je důležité chovat se disciplinovaně.

Rozvolňovači prosazují rušení opatření bez ohledu na statistické údaje, bez ohledu na rizika a bez ohledu na následky. Většinou je za tím představa, že epidemie buď ve skutečnosti neexistuje nebo na ni ta opatření stejně nemají vliv. Nebo že to nevadí, když bude hodně lidí umírat.

Situace je v něčem podobná roku 2015 v Německu, když každý, kdo nechtěl přijímat migrační hordy, si musel připadat jako magor a musel mít pocit, že on je úplně jediný. Teď je veřejný prostor zaplaven rozvolňovací propagandou. Ve skutečnosti nevíme, jaký je názor většiny. Můj osobní odhad je, že více lidí bude preferovat odpovědný přístup. Ale mohu se mýlit.

23. 4. 2020

Málokdo o sobě může říct, že byl většinu života tak věrným fanouškem a obdivovatelem VK staršího jako já. Volil jsem jeho ODS, četl jeho články, jeho myšlenky formovaly moje mládenecké myšlení. A dosud si pokládám za nesmírnou čest, když jsem pozván do Institutu Václava Klause. Vždy jsem hájil jeho kroky podniknuté v 90. letech, i když jsem kvůli tomu občas přišel o některé příznivce (a i když to dnes celé vidím složitěji).

S nadšením jsem vítal každý náznak, že profesor Klaus nezůstal mentálně v 80. letech, ale uvědomuje si novou realitu. Jeho varování před neziskovkami, nadnárodními organizacemi včetně EU, odpor vůči kulturnímu marxismu a „liberální demokracii“, protesty proti volnému pohybu pracovních sil, občasnou kritiku „velkokapitálu“ apod. A vítám dosud.

Na druhou stranu, jsou věci, které přijatelné nejsou, a žel jich přibývá. Onen nešťastný seminář o tom, že Češi pracující v montovnách si nezaslouží lepší platy. Opakovaně vyjadřované sympatie vůči kalifu Erdoganovi. Výpady proti variantě, že by během krizového období vláda mohla ochránit důležité firmy před převzetím zahraničním kapitálem. A naposledy „vzpoura davů“ proti virové nákaze. To je nedůstojné profesora a emeritního prezidenta, staví ho to někam na úroveň pubertálních demonstrantů proti počasí. A co hůře, VK se ani nenamáhá předstírat, že si o problematice něco přečetl. Prostě má od začátku jasno.

Václav Klaus pořád zůstává velkým mužem, hodným obdivu. Ale je dobré si připomínat, že nikdo není dokonalý a že i velcí mužové mohou mít velké úlety.

22. 4. 2020

V rozhovoru na kanále Příznaky Transformace:

Když epidemie začala, tak ti lidé, kteří touží po velkých společenských změnách, byli velmi optimističtí. Už se zdálo, že se blížíme svobodnějšímu světu, a že struktury moci, represe a zla budou zlomeny. Ale v posledních dnech vidíme přesný opak. Všechny staré struktury se vzpamatovaly. Nečekejme žádné zásadní změny v horizontu měsíců. Čekejme to, že ti, kdo měli hodně moci, si ji vezmou ještě víc. Ty nejbohatší organizace budou lidi vysávat víc než dříve. Nicméně další zpráva je, že vládnoucí struktury se staly ještě mnohem křehčími.

Skutečně se to potvrdilo rychleji, než jsem čekal. Zhroutil se trh s ropou a dvě analýzy nezávisle na sobě došly k závěru, že v případě překotných uvolnění karanténních omezení je západní svět ocitne v situaci permanentní hospodářské krize bez výhledu na zotavení.

22. 4. 2020

Američani zradili své řecké spojence a v tichosti uznali turecké nároky na ostrovy, které jsou dosud pod řeckou správou a vždy byly všeobecně pokládány za řecké. Pokud čtete zpravodajství Ivana Davida podrobně, mohli jste si všimnout drobné poznámky o jiné americké zradě. Kdyby byly dostaly kurdské enklávy na severu Syrie aspoň ty nejzákladnější protiletecké zbraně, nejspíš by se turecké ofenzivě ubránily. Ale Američané neudělali pro svého nejloajálnějšího spojence ani to úplně nejmenší! Prostě se bez jakýchkoliv skrupulí dohodli s Erdoganem a nechali ho území "vyčistit" a osídlit tureckými kolonisty.

Jak může někdo věřit, že by Američané něco udělali pro nás! Je na čase přiznat si, že stav je tristní. Donald Trump nedokázal během celého období převzít moc v zemi, zahraniční politiku určují různé globalistické skupiny (na činnost velvyslanectví v ČR má Georg Soros větší vliv než Donald Trump) a prezidentovi zbývá tak twitter, pronášení projevů a odrážení útoků.

Rozpadlý stát vybavený obrovskou vojenskou mocí je hrozbou celému světu.

22. 4. 2020

Běží bouřlivá diskuze o tom, jestli karanténa nebo promořování. Co má dělat opozice, když chce body a neví, který názor jí přinese větší popularitu? Šéf ODS Petr Fiala na to kápnul. Jednoznačně prohlásí, že "vládní postup byl chybný", ale nesdělí nic o tom, jakou strategii by zvolil on. Zato si prý můžeme být jisti, že tu neznámou věc by dělal rozhodněji, systematičtěji a profesionálněji než současný premiér. Jiří Drahoš byl vlastně průkopníkem nového politického stylu.

Petr Fiala: Vládní postup byl chybný

21. 4. 2020

Takže co říká skutečný statistik, který dobře rozumí šíření infekčních chorob. Mimo jiné to, že díky rozvolňování budeme mít polovičatý stav různých omezení (a občasných karantén) tak dva roky.

Ekonomové, děkujeme! Zachránili jste to.

Proč to vidí jinak než někteří lékaři? Například proto, že tomu rozumí. Ono je snadné vzít chirurga nebo experta na sportovní rehabilitaci a natočit s nimi dlouhý rozhovor. Problém je ale v tom, že takový "expert" toho neví o nic víc než běžný čtenář novin. Ale kdo by to řešil. Expert jako expert, že. Nezajímá vás taky, co o epidemii soudí nejlepší konstruktér závodních motocyklů?

Rozdíl poznáte v tomto případě mimo jiné podle toho, že expert mluví o koeficientech a trendech, zatímco povrchní žvanil má jen obecné fráze o nebezpečnosti nemocí, psychické kondici apod.

Vystoupení ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška

21. 4. 2020

V superkorektní Kanadě omezují univerzitní rozpočty. Bude se tím pražská kavárna inspirovat? Což takhle dočasně pozastavit financování fakulty humanitních studií? (článek na CBC News)

21. 4. 2020

Koněv v tom není sám. Euroobolševická chátra útočí také na památku Winstona Churchilla. Oba se provinili tím stejným - postavili se na odpor velkoněmecké říši. (článek na The Sun)

21. 4. 2020

Dlouhé rozbory Davida Martínka obsahují řadu myšlenek, které jsou - dle mého soudu - poněkud neutříděné, nicméně řada z nich je velmi podnětných. Já si na tom uvědomuji, že vlasteneckým a konzervativním silám naprosto chybí ekonomická doktrína. Máme názory na jednotlivé body, ale nevíme pořádně, jak by to mělo fungovat dohromady. Asi nám nezbyde než přiznat, že staří socialisté měli v pár věcech pravdu, a že neoliberální doktríny potřebují od základu přeformovat, mají-li být znovu obohacující.

Zdá se, že úplně největším průšvihem je to, že ekonomové, manažeři i politici se zaměřili na efektivitu a zisk a zcela ignorovali důležitější otázky: Jaké charakterové vlastnosti to bude posilovat? Jaké typy lidí to vytáhne do popředí? Pokud bude odměňován egoismus, jaké dopady to bude mít na mezilidské vztahy? To všechno se nám teď vrací - v explozi vznešeného sobectví při epidemii, bujících neziskovkách a ochotě plazit se před korporacemi i na úkor vlastního národa.

Připomínám k tomu, že původní myšlenkou Adama Smithe, vlastně prvního teoretika kapitalismu bylo: Jak zkrotit egoismus jedince, aby z něj měli prospěch i ostatní? To je něco úplně jiného než dnes převládající otázka - jak zbavit egoismus všech omezení.

David Martínek: O povaze krizí

20. 4. 2020

Mysleli jste, že neexistuje žádná stoprocentně účinná léčba těžkých případů covidu? Tak to jste asi neznali Frantu Motýlka a jeho kolegy z mezinárodního týmu. Ještě lepší než WHO a EU dohromady!

20. 4. 2020

Co odlišuje inteligentního člověka od tupce? Kupodivu to není na prvním místě výkonnost mozku (ať už je měřena IQ nebo jinou veličinou), protože jde víc o to, jak s tím materiálem kdo pracuje.

Inteligentní člověk je schopen akceptovat nové informace. Jeho názory se vyvíjejí, jeho náhledy se mění. Tupec má předem jasno. A definitivně.

Inteligentní člověk je zvědavý. Chce věcem přijít na kloub. Nikdy nemá pocit, že tomu rozumí zcela. Tupec není zvědavý, protože on už ví. Nové informace jsou pro něj jenom k tomu, aby potvrdily to, co už věděl.

Inteligentní člověk se s vámi pouští do diskuze proto, aby na konci té debaty rozuměl něčemu, čemu teď ješě nerozumí. Tupec s vámi debatuje, aby vám sdělil své stanovisko.

A to nejdůležitější nakonec. Inteligentní člověk dokáže rozlišit mezi hodnotami a názory.

Příklady hodnotových postojů: Pro svobodu stojí za to umírat. Miluji svou vlast. Národ je víc než jedinec. Každý lidský život má obrovskou hodnotu. Hodnotové postoje mají být pevné.

Příklady názorů: Vysoké rozpočtové deficity vedou k chudobě. Vládní investice jsou zdrojem bohatství. Migranti z islámských zemí se nikdy nemohou přizpůsobit naší kultuře. Migrace vede ke zvýšení národního bohatství. Názory se mají vyvíjet s tím, jak zjišťujeme nová fakta.

V podstatě jde o zdravé ego. Člověk s přerostlým egem nesnese pomyšlení, že by jeho původní stanovisko mohlo být nepřesné nebo dokonce chybné. Zakomplexovaný člověk taky ne. Inteligentní lidé mají normální ego.

20. 4. 2020

Je zajímavé číst příspěvky o tom, že mnozí současní studenti nemají dost schopností, aby dokázali vykonávat pomocné práce v zemědělství. Nemělo by to náhodou být tak, že pomocí přijímacích zkoušek jsou vybíráni ti nejchytřejší, a nikoliv ti nejhloupější a nejneschopnější?

19. 4. 2020

Už poněkolikáté se dozvídám, že je v pořádku, že za studenty platíme studium (téměř 100 tisíc ročně) Že je v pořádku, že mnoho z nich se chce hned po ukončení studia odstěhovat. Ale chtít po nich, aby za to všechno odpracovali pár týdnů na brigádě v zemědělství, tak by to byl maoismus.

Navrhuji tedy následující:

 • žádný student se nemusí podílet na zemědělských ani jiných pracech, a to ani během krizí. Je přece svobodný člověk.
 • ten, kdo do práce odmítne zapojit, ten si ale bude platit veškeré náklady studia za svého.
 • kromě toho mu bude během studia účtováno zdravotní pojištění.

Druhá věc ovšem je, kdo si na svůj statek pustí studenty antropologie komiksu a jak to bude se škodami, které takoví pracanti způsobí.

19. 4. 2020

Zatímco my věnujeme většinu pozornosti epidemii, Turci obsazují Lybii, aby si tak vytvořili další předpolí k útoku na Evropu. Jenže kalif Erdogan na to není sám. Rýsuje se koalice:

- Erdogan dodává armádu sestavenou z těch nejhorších zločinců a hrdlořezů, jaké dokázal najít v islámském světě (zacházení s lidmi na dobytých území v Libyii tomu odpovídá).
- Německo to platí.
- Francie dodává zbraně.

Jinými slovy, největší evropské země aktivně podporují útok samy na sebe. Sebevražednost současné finačně-mocenské elity (tedy vedení korporací, neziskovek, politických stran a jejich spojenců) dosáhla míry, jakou lidstvo asi ještě nikdy nepoznalo.

Ivan David: Válka v Libyi se mění na přímý konflikt Turecka a Haftarovy armády

Podle libanonské agentury Al-Anvar turečtí důstojníci a agenti turecké tajné služby MIT fakticky převzali velení nad skupinami džihádistů, které tvoří „armádu GNA“ samozvané vlády libyjského „premiéra“ Faíze Sarrádže. Turecké zásobovací i bojové lodi bez větších problémů obeplouvají „blokádu“ Libye, kterou k vynucení rezoluce Rady bezpečnosti OSN o zákazu vývozu zbraní do Libye provádí lodi pod vlajkou EU. Tureckým zásobovacím konvojům se v posledních týdnech do pásma kolem Tripolisu, které ovládají Sarrádžovi džihádisté, podařilo dostat velké množství těžkých zbraní a islamistických posil ze Sýrie.

Po delším dotazovaní sekretariátu Rady EU se mi podařilo zjistit, že Rada ministrů zahraničních věcí EU koncipovala zadání operace IRINI záměrně tak, aby lodě pod vlajkou EU hlídkovaly pouze kolem břehů té částí Libye, kterou ovládá Libyjská národní armáda (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar (na obrázku). Podle informací, které se mi podařilo získat, pro takto koncipované zadání hlasoval i český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Libanonská agentura včera zveřejnila informaci, že i přes embargo OSN zbraně Sarrádžovým džihádistům z GNA dodávají nejen Turecko, ale i Katar, Spojené arabské emiráty a dokonce Francie, která je členem EU. Pokračování zde.

18. 4. 2020

Tak nám tu koluje další manipulační demagogie tzv. liberálních ekonomů. Posílat stovky miliard do korporátních centrál prý nevadí, ale kdyby se i třeba jenom malá část těch peněz dostala do rukou obyčejným českým lidem, tak by to zničilo ekonomiku. Takže je lepší, aby bankrotovali, šli do exekucí a možná bezdomovectví.

Je k tomu důvtipně využit příměr s diverzní akcí německých nacistů, kteří uvažovali o tom, že budou nad Anglií shazovat falešné libry. S tím, že jich shodí tolik, aby byla Anglie úplně zaplavena a z peněz se staly obyčejné papíry.

Ti ekonové přitom jaksi pozapomněli na "drobný rozdíl" mezi tím, zda jsou rozhazovány desítky milionů na osobu nebo jestli peníze lidem uvolňuje centrální banka, která zároveň kontroluje, aby se inflace nezvýšila neúnosně. Ostatně, Německo i Rakousko pro své lidi v krizi peníze uvolňuje, a žádná katastrofa se tam nekoná.

A ještě něčeho si všimněte. Inflace tolerovatelná není, zato pár desítek tisíc mrtvých prý můžeme snést bez problémů. Inu, každý má priority nastavené jinak.

18. 4. 2020

Ivo Fencl napsal hezkou recenzi na mé Kapitoly z buranské sociologie (Kreativita a poctivost). Dal si tu práci, že z jednotlivých poznámek sestavil ucelený systém mého myšlení. A udělal to tak, že to dává perfektní smysl.

Zpřesním jenom, jak se dívám na vlastnictví.

Vlastnictví jednotlivců má být pokládáno za posvátné a nedotknutelné. Má být zdaňováno tak, aby to nebylo zničující. A regulováno pouze ve výjimečných a naprosto nutných případech. To platí, dokud majetek nedosáhne takové velikosti, že to začne ohrožovat svododu ostatních.

Vlastnictví korporací si oproti tomu nezaslouží žádné ochrany. Může být tolerováno či chráněno, pokud je výhodné pro většinu obyvatel. Ale nic víc.

A podniky jsou někde mezi tím. To znamená, že jejich činnost může být podrobena rozumným regulacím.

Ivo  Fencl: Jsem z vlády, přišel jsem pomoct...

17. 4. 2020

Upozorňuji na zajímavý a velice přesně formulovaný článek Míšy Julišové.

Na svých přednáškách k tomu občas říkám, že pokud si nějaká parta lidí chce třeba pronajmout statek, běhat tam nazí a hrát si na 68 pohlaví, nemá jim v tom být bráněno. Možná to nakonec bude pozitivní i pro většinu - i kdyby jen proto, aby se lidé ujistili, že jim jejich "obyčejné normální" životy vyhovují.

Tam, kde se profesionální aktivisté a korporátní funkcionáři snaží zničit většinovou společnost, protože údajně není dost alternativní nebo dost tolerantní, tam končí legrace.

Mísha Julišová: Překrásný anarchistický svět

Už vím, proč ten úžasný anarchistický džungloidní svět plný drog a svévole, v kterém si jeho absolventi hráli na hrdiny, a který mnozí obdivovali v domnění, že jde o projev svobody a lásky, mohl v 60. 70. 80. a částečně v 90. letech fungovat. Protože paralelně s ním fungoval svět skutečné práce, kde vše mělo svůj pracovní řád, pojetí morálky a etiky, kulturu a sociální a lidskou odpovědnost. A tento druhý svět byl masivnější, větší a silnější, a ten první svět musel držet a podpírat - respektive vydržoval si ho. No a pak se tyto dva světy dostaly do rovnováhy, protože svět povrchní a snadné svévole začal bobtnat. A ouha! Svévole, sobectví a nejrůznější privátní zájmy jsou vydávané za tzv. lidská práva! Práva určitých vybraných skupin jsou extrémně nadsazovaná a prosazovaná a na druhou stranu práva jiných skupin totálně zašlapávaná a dehonestovaná. Křiklouni, zakomplexovaní nýmandi, grázlové všeho možného druhu, užiteční idioti atd. se rázem stávají poslové tzv. pravdy a lásky a lepší lidé. Postupně obsazují instituce od těch banálních až po nejvýznamnější za jásotu médií. Veškerá kritika je ihned nekompromisně a razantně ostrakizovaná, prohlášená za dezinformace a fake news a potupně vyřazena z demokratické diskuse. Unifikovaná názorová shoda, nad jejíž konsolidovanou jednotou bdí většina mainstreamu, řada politiků, elit, politických neziskovek, se stává oficiální politickou verzí, jedinou možnou přijatelnou pro lepší lidi, kteří tento systém drží při životě. A tak se z těch svévolných a údajně svobodomyslných "květinových dětí" stali ti největší tyrani, kteří vychovali a vychovávají své ještě tyranštější nástupce.

17. 4. 2020

Po posledních událostech víme s jistotu, že západní společnosti by nebyly schopny čelit epidemii s vysokou smrtností. Nebyly by schopny ani čelit skutečné ekologické katastrofě (kdyby k ní došlo, namísto toho podvodu s klimatem). Nebyly by schopny ani vést skutečnou válku (nemám na mysli omezené koloniální výpravy).

Že nadnárodní struktury spíše škodí, než aby něčemu pomohly, na tom není nic objevného. Ale ukazuje se také, že v každé situaci bude někdo, komu ta opatření snižují zisky a kdo má vliv v médiích. Ukazuje se také, že politická třída je příliš zbabělá, než aby šla do konfliktu. A že i kdyby národní vlády navrhly něco rozumného, narazí na totální nedůvěru občanů, která je naprosto oprávněná. Jenže v těžkých časech nevýhodná. Maďarsko je asi jediný evropský stát, kde je tomu jinak.

To je smrtící kombinace.

O tom a dalších podobných tématech budu mluvit dnes od 19 hodin na Svobodném radiu.

www.svobodne-radio.cz

16. 4. 2020

Asi bychom měli přehodnotit náš pohled na dějiny. Třeba američtí osadníci aktivně pomáhali Indiánům, aby se promořili neštovicemi. Prý jim dokonce obětavě dávali nakažené deky, a měli s tím značné výdaje.

Indiánům to umožnilo získat přirozenou imunitu. Až na tu většinu, která umřela. Jenže to byly slabší kusy, které by stejně dříve či později umřely. A navíc není vůbec jisté, jestli umřeli na neštovice, protože každý z nich měl určitě i nějakou jinou nemoc. Kromě toho, stejně b se s tím bacilem někdy setkali, takže je to vlastně jedno.

Bylo to pokládáno za zločin, až teď víme, že to byl progresivní přístup k nakažlivé chorobě.

16. 4. 2020

Z poznámky k obnově českého hospodářství:

Proč české firmy neprotestují proti nerovným podmínkám? Protože jsou závislé na globálních korporacích, které odebírají jejich produkci. A nikdo nechce zbytečně ohrozit svůj byznys. Proč místo toho nedodávají koncové produkty na český nebo třeba na polský trh? Protože nedokážou konkurovat reklamní a korupční síle nadnárodních skupin. Kruh je uzavřen. Rady ekonomů „Češi, zvyšte produktivitu“ nebo nápady na odstranění byrokratické zátěže jsou částečně cynické, částečně směšné.

Petr Hampl: Co všechno si ještě musíme nechat líbit?

16. 4. 2020

V době, kdy české zdravotnictví prochází asi nejtěžší zátěží v dějinách, podniká Eliška Wagnerová akci směřující k úplně zbytečným žalobám proti nemocnicím. Zahltí je papírováním, způsobí zbytečné náklady. Hyenismus. Hnus.

16. 4. 2020

Čína vstupuje do civilizačního konfliktu. Jak se chystá? Mimo jiné pracuje na tom, aby se čínští muži stali více maskulinními. Pochopitelně. To je jeden z klíčových parametrům, které nakonec rozhodnou o úspěchu. Proto na své maskulinitě cíleně a intenzivně pracují i třeba Izraelci.

Čeští kavárenští intelektuálové, kteří varují před čínským vlivem, naopak označují maskulinitu za "toxickou" a snaží se ji vymýtit.

To fight K-pop’s influence in China, a club teaches young boys to be alpha males

15. 4. 2020

Kdyby Řekové podlehli, už jsme tu měli desetisíce agresivních dobyvačných migrantů, kteří by se tlačili i na naše území, připomíná Martin Konvička na Svobodném radiu.
Mezitím turecko-německá koalice (Turci bojují, Němci platí) chystá další kolo džihádistického útoku na Řecko, potažmo na Evropu. Tentokrát budou daleko lépe připraveni než předtím.

Martin Konvička na Svobodném radiu

15. 4. 2020

Ústřední epidemiologická komise vydala rozhodnutí o dalším postupu dříve, než se mohla seznámit s údaji, na jejichž základě měla rozhodovat. Trapas, řeklo by se. Kdyby ještě někdo předpokládal, že se rozhoduje na základě skutečné odbornosti. Ale takových naivků moc není. Stejně jako téměř nikdo nepředpokládá, že by ti lidé mohli brát ohledy na životy, zdraví, majetky a životní úroveň a osobní štěstí občanů ČR.

Ve skutečnosti rozhoduje jediné. Kdo zavolá z které korporace, německé vlády či nadnárodní neziskovky a jaké požadavky si nadiktuje.

Občané mají jedinou možnost. Chovat se s maximální opatrností, úzkostlivě dodržovat všechny pravidla a doufat, že extrémně riskantní strategie vyjde. Držet komisi palce. A kdo to umí, ať se modlí.

Po dobu následujících několik týdnů budu na svém profilu nemilosrdně mazat příspěvky pitomců, kteří za svoje poslání pokládají odrazovat lidi od odpovědného chování. Zahrnuje to bojovníky proti panice, mystiky, co tvrdí, že koronavirus je jako chřipka, fanatické stoupence jakéhosi údajného indického vědce i ty, kdo mávají statistikami, aniž by věděli, co ta čísla znamenají (a které to zjevně nezajímá). Budu to dělat padni, komu padni, protože se takhle imbecilně - žel - chovají i někteří moji dobří přátelé.

Není v mém zájmu, abych mohl za pár týdnů říkat "došlo na moje slova, země zkolabovala." Je v mém zájmu, aby to dopadlo dobře.

14. 4. 2020

Švédsko se rozhodlo dát přednost ekonomice před záchranou životů. O.K., životy tedy nebudeme počítat. A jaké, že jsou ty ekonomické výsledky? Větší nárůst nezaměstnanosti než za velké finanční krize v roce 2008.

iDnes o situaci ve Švédsku

14. 4. 2020

Švédsko se rozhodlo dát přednost ekonomice před záchranou životů. O.K., životy tedy nebudeme počítat. A jaké, že jsou ty ekonomické výsledky? Větší nárůst nezaměstnanosti než za velké finanční krize v roce 2008.

iDnes: Ve Švédsku přibývá mrtvých

14. 4. 2020

Koronavirus je unikátní tím, že nenapadá jenom tělo, ale také morálku. Kdyby byla smrtnost řekněme 90%, lidé by se snadno spojili ke společnému postupu. Ale když umře nebo zůstane postižený jen asi každý desátý, má každý slušnou šanci, že právě on to nebude. A začne mu v hlavě šrotovat, co by na tom mohl vydělat. Někdo mnohamilionové bonusy, někdo přežití živnosti, někdo trochu slávy, a jiný jen večer s přáteli v hospodě. Ale pro každého to nějaká výhoda bude.

Je to obrovská zkouška pro charaktery. Možná nikdy se konkrétních lidech nedozvíte tolik jako v těchto dnech. Někdo se ukáže jako překvapivě slušný a obětavý člověk. Ale na druhé straně vidíme také různé sobce, psychopaty a hajzlíky. Což neznamená, že každý "promořovač" je takový. Je mezi nimi i spousta zmatených lidí nebo lidí, co nekriticky věří médiím (je lhostejné, jestli České televizi nebo Aeronetu).

Výsledkem tak paradoxně bude více mrtvých a větší škody než při nemoci, která by kosila každého.

O tom a dalších věcech budu mluvit dnes od 20 hodin na stanici Příznaky transformace.

13. 4. 2020

Lidé teď spílají Lukáši Kovandovi za jeho názor, že je lepší zabít 20 tisíc lidí, než aby investoři utrpěli příliš velké ztráty.

Problém ale není v Lukáši Kovandovi, problém je v disciplíně "ekonomie" jako takové. Vychází to z toho, kdo jsou "zákazníci" ekonomů. Jsou to vždy majitelé obrovských balíků peněz, typicky banky, investiční fondy a korporace. Všechny jejich nástroje typu křivek, funkcí, hledání rovnovážných bodů, mezních užitků odpovídají na stále stejnou otázku - jak vydojit ze zdrojů (včetně lidí) co největší zisk.

Oproti tomu nejsou žádní ekonomové, kteří by pracovali na zakázku dělníků, kadeřnic, taxikářů a zdravotních sester, a kteří by brali ohled na jejich zájmy. Pokud se někdo takový najde (Piketty, Frey, u nás Švihlíková), je fakticky vyobcován ze společnosti solidních ekonomů.

To, co se v diskuzi kolem koronaviru obnažuje v plné nahotě, je to přítomno ve všech diskuzích o penzijní reformě, daních a dalších záležitostech. Odbornost ekonoma je nastavit podmínky tak, aby byly nevýhodné pro normální pracující lidi. A nejrůznější politici a aktivisté jim naslouchají s velikou chutí. Pochopitelně.

13. 4. 2020

Nový izraelský preparát byl podán šesti koronavirovým pacientům v kritickém stavu (selhání orgánů). Všichni se uzdravili.

Jerusalem Post: Israeli COVID-19 treatment shows 100% survival rate - preliminary data

12. 4. 2020

Níže fundovaný rozbor Evy Svobodové. Ale obávám se, že už je to jedno. Z "promořování" se stalo náboženství, a přívrženci toho kultu nepřijmou žádný argument a žádný důkaz. Nezastaví se nezastaví, dokud neuvidí desetitisíce mrtvých a úplně zničenou zemi. Někteří jsou tak zfanatizovaní, že se nezastaví ani potom.

Eva Svobodová: Jsme blízko k začátku vyhasínání epidemie, reprodukční koeficient viru v populaci klesl pod 1. Za této situace nevydržíme dalších několik týdnů a začneme se "promořovat"?! Co to znamená? Něco jiného pro odborníky, něco jiného pro laiky. Pokračování zde.

12. 4. 2020

Epidemie ukázala hodně věcí o české společnosti, kterých si předtím všiml málokdo. O některých se už diskutuje.
Třeba o totálním selhání neziskovek, z nichž asi nejbrutálnější případ představuje Člověk v tísni, který se okázale odmítl zapojit do jakékoliv pomoci, a když se nejhorší přehnalo, začal tvrdit, že vlastně celou dobu pomáhal. Dokonce na sebe vyhlásil sbírku. A když sbírku vyhlásí Člověk v tísni, je to podobně dobrovolné jako předlistopadová sbírka na Fond solidarity. Zkuste tam neposlat peníze, když je výzva na firemní nástěnce, váš šéf je tam okázale pošle a významně se na vás dívá.

Petr Hampl na Protiproudu: Co ukázala epidemie? Proč potřebujeme Protiproud?

11. 4. Martin Konvička: Virus sblížil nejšílenější konspirátory z Alternativy a to nejhorší z mainstreamu.

Petr Hampl:  Skvělý postřeh. Obě ty skupiny totiž odjakživa něco spojuje. Odolnost vůči nepohodlným faktům.

Konspirační teoretici často začínají od velmi zajímavých hypotéz, co by mohla ta která skupina vyvést a co by mohlo být jejím cílem. Pak ale narazí na nějakou skutečnost, která je s tím v rozporu. Mohli by hypotézu upravit. A pak ji na základě další skutečnosti zase upravit. Ta teorie by byla stále zajímavější a stále inteligentnější. Jenže konspirační teoretik touhle pracnou cestou nejde. Prostě si něco umane, a každého, kdo by mu to oponoval, toho označí za přisluhovače iluminátů.

Mainstreamoví sluníčkáři uvažují naprosto stejně. Přijdou třeba s teorií stádní imunity. Jako úvodní teorie to vůbec není špatné. Jenže pak se ukáže, že podstatná část těch, kdo se nakazili, si protilátky nevytváří. Místo, aby teorii vylepšili, tak dělají, že to nevidí.

V tom smyslu má prezident Zeman naprostou pravdu, když říká, že jenom idiot nemění názory. Inteligentní člověk se přece každý den setkává s novými fakty, na která musí reagovat.

11. 4. 2020

V únoru 1948 komunisté předpokládali, že rolníci prostě vstoupí do družstev, lidé zahodí náboženské předsudky a drobní podnikatelé nastoupí do státního, kde se budou mít lépe. Detaily tak moc neřešili. A byly to nakonec tyhle detaily, které rozhodly o tom, že místo ráje na zemi přišla vznikl odporný a krutý despotický režim.

Vzpomeňte si na to, až od utopických promořovačů uslyšíte, že "slabé prostě nějak ochráníme, detaily teď nemusíme řešit."

Protože ten plán, jak vypustit do populace nakažlivou chorobu, a přitom ochránit tři miliony slabých (přičemž nevíme, kteří ti slabí jsou), ten bych opravdu rád slyšel. Dobrovolná a nadšená kolektivizace venkova je proti tomu vysoce realistický plán.

10. 4. 2020

Jsem pro svobodu projevu, ale tím nezastírám, že má občas svoje náklady. Třeba, když davy idiotů zpochybňují existenci epidemie a horlí proti základním obranným opatřením. Výsledkem bude více mrtvých, více postižených, delší karanténa a mnohem vyšší ekonomické ztráty.

10. 4. 2020

Facka stála místo strážníka, kterého v minulosti vyznamenali za záchranu lidského života.

O takovéhle hrdiny přicházíme kvůli arogantním puberťačkám. Být starostou v jiném městě, už sháním jeho telefon.

9. 4. 2020

V rozhovoru pro parlamentky jsem se pokusil shrnout, jaké jsou možnosti řešení ekonomické kalamity, a co v moderních dějinách opravdu zafungovalo:

Svým způsobem to bude podobné jako po válce. Státní dluhy jsou tak obrovské, že jsou prakticky nesplatitelné, a k tomu poškozené hospodářství. V takových okamžicích existují dvě možnosti.

Můžeme to pojmout jako příležitost k vybudování něčeho nového. K obnově skutečného národního hospodářství nezávislého na cizích korporacích. V tom musí hrát klíčovou roli stát a státní investice. Přesně tak to proběhlo po druhé světové válce. Část ekonomů tehdy varovala před zvyšováním dluhů, ale politici si jich naštěstí nevšímali. Místo toho za peníze daňových poplatníků vybudovali základ evropské a americké prosperity, který trval až do 80. let.

Pak je tu temná hrozba toho, že svou koncepci prosadí neoklasičtí ekonomové, kteří naprosto iracionálně věří, že je možné se k prosperitě proskrblit. Jenže co funguje v životě jednotlivce a rodiny, to může být destruktivní na úrovni národní ekonomiky.

Neexistuje žádný případ, kdy by úsporná opatření prosazovaná Mezinárodním měnovým fondem a podobnými institucemi zabrala. Cesta úspor a snižování státních výdajů by nás uvedla do bídy na celá desetiletí. Zato by přinesla obrovské zisky investorům. Saúdské a katarské fondy by pak mohly ve zbídačené zemi kupovat, co se jim zlíbí, a rychle a snadno ji ovládnout. Počítejme s tím, že právě tato cesta bude mít jednoznačnou podporu médií a nadnárodních investičních skupin. Veřejný prostor bude naplněn spoustou varování před „populismem“ a „nacionalizací ekonomiky“.

Rozhovor na parlamentních listech

9. 4. 2020

Připomínám, že když vláda pomáhá bankám, myslí se tím zahraniční banky. Jinými slovy, v téhle těžké situaci posílá česká vláda mnohamiliardové dary do zahraničí. Za potlesku tzv. demokratické opozice.

MUDr. Ivan David: Sněmovna schválila, že ČNB pomůže bankám, ale nikoli státu, podnikům a občanům

Před časem jsem navrhoval, aby na pomoc občanům, podnikům a živnostníkům v boji s COVID-19 a jeho ekonomickými důsledky byly použity peníze, které jsou v ČNB zaparkované od dob intervencí proti koruně. Tehdy Bankovní rada vedená guvernérem Miroslavem Singerem vyrobila 2,5 bilionu korun, které použila na intervence proti vlastní měně. Nyní by tyto peníze bylo možno použít na boj koronavirem a ekonomickou krizí, kterou vyvolal.

Chtělo to „jen drobnost“. Změnu zákona o ČNB, která by centrální bance umožňovala nakupovat státní dluhopisy. Premiér Andrej Babiš ji sliboval. Nakonec ji však vláda ani nepředložila. Novela byla schválena tak, že ČNB nebude moci pomoci ani vládě ani podnikům. Peníze potečou do bank, pojišťoven a investičních a penzijních fondů.

Ty si půjčí u Evropské centrální banky za úrok 0,25%. Za půjčené peníze nakoupí český státní dluhopis úročený 1,25%. A poté, kdy na tom vydělají pětinásobek jej budou moci prodat ČNB.

Proč nemůže dát ČNB peníze rovnou vládě se neptejte mě, ale premiéra Andreje Babiše.

9. 4. 2020

Po marxistickém komunismu a volném trhu s téměř nulovým státem tu máme další utopii - promořování. Je až neuvěřitelné, jak se těm předchozím podobá.

a) Dosud nikdy nikde to nefungovalo, ale tím se příznivci nenechají zmást.
b) Stejně se tomu nemůžeme vyhnout (pamatujete na železné zákony dějin?)
c) Nezbude než obětovat pár set tisíc lidí, ale to se prostě nedá nic dělat (když se kácí les, létají třísky).
d) Velmi neurčitý příslib blahobytu, resp. návratu zlatých časů před krizí.
e) Jde o základní ideu, detaily vyřešíme později.
f) … a především, je to úžasně sexy. Přívrženci té nové utopie si připadají vznešení a krásní. Zvlášť, když se o tom mohou úžasně ujišťovat.

Teď už jen zbývá vymyslet, jakou barvu budou mít prapory promořovacího hnutí.

8. 4. 2020

Karanténa otevírá tradiční problém černého pasažérství.

Každý by chtěl výhody země chráněné před epidemií. Třeba to, že když bude na ulici přepaden, budou to policisté schopní vyřešit (místo, aby doma leželi v horečkách). Nebo, že když utrpí úraz, bude k dispozici sanitka (protože veškerá kapacita systému nebude blokována koronavirem).

Jenže je příliš mnoho chytráků, kteří se nechtějí podílet na nákladech, které s tím jsou spojené. A tak porušují zákazy, vycházejí bez roušek, plíží se přes hranice. Z hlediska jedince to je ekonomicky výhodné. Přínosy má jenom on, zatímco vyšším rizikem trpí ve stejné míře i jeho spoluobčané.

Dokonce to jde tak daleko, že černí pasažéři se dokážou navzájem ujistit o tom, že oni sami jsou jaksi chytřejší než většina poctivých blbců.

Epidemie v tom není výjimečná. Stejně je tomu u placení daní, dodržování dopravních předpisů, dodržování ekologických předpisů a čehokoliv jiného.

Proto je prvním a základním úkolem státu represe. Když stát selže a odmítne plnit svou přinucovací roli, společnost se rozpadá. A protože v absolutním chaosu nelze přežít, roli státu dříve či později převezmou samozvané mafie a gangy.

8. 4. 2020

"Sirotci a uprchlíci" v Řecku uplatňují taktiku spálené země.

Ivan David: Migranti na řeckém ostrově Lesbos devastují staleté olivovníky

Více než 5 tisíc olivovníků zničili migranti tábořící na řeckém ostrově Lesbos v okolí tábora Moria. Na ostrovech byl kvůli epidemii koronaviru vyhlášen zákaz vycházení, který v obcích kontroluje policie. Migranti zneužili situace, kdy se řečtí farmáři podle nařízení vlády zdržují doma, ke kácení staletých olivovníků. Podle řeckého webu protothema.gr migranti prakticky zlikvidovali olivové háje u desítek farem.

Policie během epidemie koronaviru nemá dost mužů k hlídání vesnic i rozsáhlých zemědělských pozemků. Migranti toho využili zlovolnému ničení vzácných stromů, které používají jako palivo.

Pěstování olivovníků a výroba kvalitního kuchyňského oleje na ostrově doposud živilo tisíce rodin. Vyhlášený rostlinný olej je z řeckých ostrovů exportován do celého světa. U olivovníků trvá i 100 let, než začnou plodit. Vandalové z řad migrantů tak zničili práci několika generací Řeků. Mezi stromy, které většinou afghánští a pákistánští migranti z tábora v Mytilenu pokáceli, byly i desítky exemplářů, které byly chráněny jako přírodní památka.

Jde opakovaní situace z kurdské oblasti Afrin v severní Sýrii, kterou od roku 2018 okupuje Turecko. Z okupovaných územích Turecká armáda vyhnala více než 300 tisíc Kurdů. Do oblasti Turci usídlili desítky tisíc džihádistů, kteří záhy zničili olivové háje. Olivovníky v Afrinu pěstovali kvůli výrobě vysoce kvalitního oleje Kurdové po staletí. Radikální muslimové považují zemědělství za "podřadnou" činnost. Podle jejich výkladu koránu je „plnohodnotnou“ profesí pouze válka a obchodování.

8. 4. 2020

Po komplikovaných technických problémech je moje osobní webová stránka opět v plném provozu, a tudíž jsem mohl publikovat text napsaný už před několika dny. Věnuji se v něm americkému biologovi Bruce Liptonovi:

Nejspíš narazil na něco opravdu velkého. Ale bude ještě zapotřebí hodně zkoumání, abychom dokázali pochopit, kdy to funguje, jak a za jakých podmínek. Což je přesně ten moment, kdy vzniká obrovské riziko. Polovičatých poznatků se totiž mohou chopit šarlatáni a různí lidé, kterým se nechce moc přemýšlet. V krajním případě to vede až k fanatikům, kteří lidi odrazují od klasické medicíny.

Týká se to, žel, i té části alternativců, kteří se vymezují proti koronaviru. Nejdřív to byla jen „chřipečka“. Pak lidi povzbuzovali, aby jeli lyžovat do promořené Itálie. A teď tvrdí, že když tu nemoc dostanete, není vaším problémem to, že vám virus zničí plíce, ale „panika“.

Petr Hampl: Zabíjí dobrá nálada koronavirus?

7. 4. 2020

Je rozumné vystavovat děti homosexuálním podnětům? Konečně existuje solidní výzkum, který dává poměrně jasno.

6. 4. 2020

Jedinou výhodou karantény je, že můžeme dohánět různé resty. Tak kupříkladu dnes konečně odešlo trestní oznámení na redaktorku Aktuálně Martinu Heroldovou.

Pro ty, kdo nevědí, o co jde. Ta slečna o mě napsala nepřátelský článek (což je její právo), ale uvedla v něm nějaké ohavné lži. Prokazatelně věděla, že ty informace jsou nepravdivé. Přesto je napsala, zjevně s cílem zabránit mi, abych se mohl živit svou prací (postřeh Daniela Vávry), a dost možná i s úmyslem přimět nějakého magora, aby mě fyzicky napadl.

Ale asi neznáte druhou polovinu toho příběhu. Když jsem veřejně pohrozil trestním oznámení, z článku v Aktuálně zmizely nejhorší lži. Trestní oznámení jsem tedy nepodal - a za pár dnů se tam ty lži vrátily! Zřejmě na základě odhadu, že se tam už nepodívám.

Svým způsobem je mi to trapné. Asi jako když seřvete slečnu za přepážkou v bance, přičemž víte, že ona opravdu nemůže za to, že vedení banky se rozhodlo okrádat zákazníky. Ale není jiné cesty. Třeba se v rámci vyšetřování podaří rozkrýt, kdo tam vlastně koho úkoluje v politických kauzách (nejsem jediný, komu se něco podobného stalo).

Připojuji odkaz na hezký článek Igora Němce. Byť naivní. Ten pán ze staré školy předpokládá, že když média na někoho útočí, je součástí solidní novinářské práce předložit i jeho pohled.

Igor Němec: Otázka pro Václava Moravce: Kdy pozvete Petra Hampla do vysílání?

6. 4. 2020

Dne 14. března organizace Člověk v tísni oficiálně oznámila, že se nebude podílet na žádné pomoci během epidemie. Že její prioritou jsou Sýrie a další zahraniční destinace.

5. dubna napsal šéfredaktor Respektu Tabery, že Člověk v tísni během epidemie odvedl úžasnou práci při péči o důchodce (samozřejmě je to sprostá nehorázná lež) a že to musí být zohledněno při rozdělování dalších státních peněz.

Když něco napíše Tabery, je to názor, který musí mít v kavárně každý. Během následujích dnů a týdnů tedy uvidíme desítky článků oslavujících hrdinství Člověka v tísni během epidemie.

V další fázi budou ti, kdo budou připomínat skutečnost, vysmíváni s tím, že se jedná o hoax. Servery Manipulátoři, Demagog a Hlídací pes jim věnují řadu urážlivých článků. Pak přijde blokování na facebooku. A nakonec zahájí Hamáčkovi lidé trestní stíhání těch, kdo by se snad odvážili připomínat, jak hanebně se příživníci z Ćlověka v tísni v těžké chvíli zachovali.

To není parodie, takhle nějak to opravdu bude probíhat.

Už od prvních hodin jsem varoval, že ti grázlové, co se v těžké chvíli schovali, vylezou z pod kamenů a budou agresivnější a silnější než předtím.

5. 4. 2020

Z pátečního komentáře o evropském rozsudku o migračních kvótách:

Soudci Evropského soudního dvora tedy vynesli rozsudek, který je v rozporu se smlouvou o EU, ale který vedení EU chtělo. Jenže nevěděli, že není správný okamžik. Nikdo ani na vteřinu neuvažuje o tom, že by jej mohl aplikovat. Hranice mezi členskými státy jsou uzavřeny, a nikdo nepřevezme nikoho. V prekérní situaci se naopak ocitl soud. Když je tak snadné se rozsudku vysmát, proč by měl brán vážně ten příští.

Chytří soudci by dali odbojným státům za pravdu a uchránili by svou autoritu pro příště. Jenže kdyby to byli lidé používající mozek, nikdy by nemohli být jmenováni do Evropského soudního dvora.

Pár dnů předtím přišlo z Evropské komise rozhodnutí, že Řekové mají povinnost na své území vpustit útočící hordy. Řekům to nestálo ani za komentář.

Otázka týdne: Co pro nás bude znamenat rozsudek o migračních kvótách?

5. 4. 2020

Jako pro daňového poplatníka je pro mne rozhodně mnohem lepší, aby do ohrožených českých podniků vstupoval stát, než aby je ovládli zahraniční "partneři."

Což vede k obecnější poznámce. Podstatná část manažersko-ekonomických úvah posledních desetiletí směřovala k otázce: Jak správně privatizovat?

Obávám se ale, že minimálně stejně důležitá otázka zní: Jak zabránit spontánní privatizaci? Jak zamezit tomu, že by manažeři nebo aktivisté tu kterou organizaci fakticky ovládli a začali s ní zacházet jako se svým soukromým majetkem (jak se stalo v případě České televize a do značné míry ČEZu).

5. 4. 2020

Když Kypru nepomohli jeho formální "spojenci", obrátil se na Rusko. Dává to smysl.

Jenže ono taky dává smysl, aby se na Rusko obrátilo i Řecko - člen NATO. Zvláště když uvážíme historickou a kulturní blízkost obou národů. Ještě před pár měsíci by to bylo zhola nemožné. Ale dnes?

Ivan David:

Pozval si Kypr na pomoc proti Turecku ruské námořnictvo?

Ruské vojenské námořnictvo bude provádět v kyperských teritoriálních vodách vojenské cvičení s ostrými střelbami. Kyperská navigační služba uzavřela pro civilní lodní a letecký provoz 3 oblasti v kyperských pobřežních vodách a ve vzduchu nad nimi. Ve včera vydaných mezinárodních navigačních příručkách NAVTEX a NOTAM bylo zveřejněno úplné uzavření oblastí na jih, na východ a na západ od ostrova ve dnech 7., 9., 17., 21., a 30. dubna 2020 z důvodu cvičení ruského loďstva a letectva. Kyperská navigační služba zveřejnila navíc i 14 jednodenních uzávěr různých částí svého vzdušného prostoru, které byly vyhrazeny pro cvičení ruského vojenského letectva.

Ministerstvo obrany Kypru letos 4. března uzavřelo se svým ruským protějškem dohodu, která ruským vojenským lodím umožňuje využívat přístavy na Kypru. Kyperská republika je vojensky neutrální zemí. Je však členem EU, která vůči Rusku uplatňuje již několik let ekonomické sankce.

Kypr v poslední době opět čelí vojenským útokům ze strany Turecka. V roce 1974 turecká armáda Kyperskou republiku vojensky napadla. Turecko dodnes okupuje polovinu ostrova na němž vyhlásilo Severokyperskou tureckou republiku, kterou žádný jiný stát neuznal. V loňském roce zahájily turecké firmy v pobřežních vodách Kyperské republiky nelegální průzkumnou těžbu plynu a ropy. Poté, kdy si kyperská vláda stěžovala u OSN turecké vojenské námořnictvo několik měsíců provádělo nelegální námořní blokádu ostrova. V pobřežních vodách Kypru turecké vojenské lodi zastavovaly lodě jiných zemí – včetně lodí plujících po vlajkou jiných členských zemí EU.

EU se vůči Turecku nezmohla na nic kromě vyslovení „vážného znepokojení“ z úst vysokých představitelů EU. Když jsme tento problém projednávali v Evropském parlamentu, tak jsem upozornil, že podle mezinárodní úmluvy o námořním právu se Turecko dopouští zločinu agrese proti členské zemi EU. Jménem frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i europoslanci zvolení za SPD, jsem navrhl na Turecko uvalit ekonomické sankce. Náš návrh, který obsahoval okamžité zastavení všech plateb z rozpočtu EU Turecku, návrh na zavedení trestních cel na dovozy z Turecka a okamžité zavedení víz pro vstup tureckých občanů do EU, však odmítla většina prointegračních poslanců z frakcí lidovců, socialistů, Zelených a Renew. EU Kypru nijak nepomohla a zjevně to nemá v úmyslu. Takto Západ ustupoval Hitlerovi.

Těžko se pak divit, že se Kypr obrátil o pomoc jinam. Mezi oblastmi, kde budou probíhat manévry ruských vojenských lodí s ostrými střelbami je i prostor označovaný jako „Yavuz“, v němž od loňska provádí krádeže kyperského plynu vrtné lodi tureckých firem vlastněných tureckou armádou. Na tuto oblast vznáší územní nároky v rozporu s mezinárodním právem i Turecko. V druhé polovině dubna hodlala turecká firma AYOK vyslat do nyní uzavřené oblasti nejnovější těžební loď s dosahem 11.4 km k dalším vrtům. Loď byla koupena na aukci v Londýně v prosinci 2019.

Přes oficiální mlčení turecké vlády k ruským manévrům v této oblasti turecké navigační služba přítomnost ruských lodí uznala jako fakt, a ve svém dílu včerejší mezinárodní navigační příručky oznámila, že oblast není bezpečná pro civilní lodě.

5. 4. 2020

Čtení na nedělní odpoledne - dubnové číslo měsíčníku My. Skvělý rozhovor s Jardou Foldynou (vedl ho Michal Semín). A samozřejmě sloupek buranského sociologa, kde tentokrát rozbíjím tradiční konzervativní pohled na vztah mezi svobodou a morálkou.

5. 4. 2020

Ann Coulter píše o Spojených státech, ale ono to v Evropě nejspíš bude vycházet velmi podobně. Ukazuje, že kdyby byly do podnikového hospodaření zahrnuty všechny náklady související s dovozem levné pracovní síly, byli by zahraniční dělníci dražší než domácí. Fígl je v tom, že podstatná část nákladů (bezpečnost, infrastruktura atd.) je přesunuta na daňové poplatníky. Ekonomický liberalismus v kostce.

Ann Coulter: Surprise! That 'cheap' immigrant labor costs us a lot

4. 4. 2020

"Den poté musí být dnem narovnání podnikatelského prostředí, ve kterém platí pro každého živnostníka stejná pravidla jako pro globální giganty, kde IČO české pobočky nadnárodní společnosti má v očích státu stejnou váhu jako IČO místní kadeřnice a kde ten, kdo u nás vydělává, také u nás platí daně."

V tom na první pohled líbivém (a ve skutečnosti zlověstném) citátu je obsažena esence pokrytectví liberálních ekonomů. Jejich "rovnost" spočívá v tom, že vedle sebe postaví kadeřnici a korporaci IBM a dají jim stejné podmínky. Přitom velkoryse přehlédnou, že:

- korporace má na účtech miliardy dolarů (nebo si je může velmi snadno vzít ze spřátelených bank),
- korporace má celé týmy právníků (na rozdíl od kadeřnice),
- korporace má možnost měnit místní zákony a vydírat místní vlády (na rozdíl od kadeřnice),
- korporace je propojená s neziskovkami a velkými médii. Může kadeřnici a její rodinu zcela zničit, a neponese za to nejmenší odpovědnost.
.. a mnoho dalšího.

Formální rovnost podmínek je jenom cesta ke zničení všeho malého a všeho českého. NE! Potřebujeme odvahu prohlásit korporace za nepřátelské subjekty, které snad mohou být za určitých podmínek tolerovány. A potřebujeme zvýhodňování malého nad velkým, českého nad cizím vlastnictvím a výroby nad službami.

4. 4. 2020

Z dlouhé výborné úvahy Martiny Konvičky vypichuji postřeh, že pokud karanténní opatření omezí dovoz levné pracovní síly, nejohroženější skupinou budou nižší manažeři. Nejde jen o referenty pro společenskou odpovědnost a rovnost pohlaví (těch je tam ve skutečnosti nepatrná menšina), ale o pozice typu „manažer pro strategický rozvoj projektu e-city“ nebo „manažer vztahů se zákazníky v segmentu SMB v okrese Rychnov nad Kněžnou“. Takových lidí jsou statisíce.

Je to skupina nejsnadněji manipulovatelná, ale také nejvíce ohrožená. Epidemie jenom dovršila trend. Před 20 lety bylo normální, že projektový manažer bere trojnásobek nebo čtyřnásobek dělnického platu. Dnes se musí opravdu hodně snažit, aby měl o maličko víc než řemeslník, a někdy nemá ani to (samozřejmě s tím, že v každém regionu a každém oboru je to trochu jiné). Pokud zmizí levná zahraniční pracovní síla, posunout se mzdy ve prospěch dělníků a řemeslníků. Lze očekávat úprk a řeči typu „kdyby ses lépe učil, mohl jsi být kominíkem a nedopadnul bys jako korporátní manažer.“ To by úplně otočilo politickou situaci. Rozpadly by se společenské vrstvy, které dnes volí ODS a Piráty (ty strany už fakticky splývají), které věří propagandě o zlém Putinovi a obdivují Grétu.

Shodou okolností jsem právě této sociální vrstvě věnoval v posledních týdnech dva články na Protiproudu.

Je to ale pouze jeden z možných směrů dalšího vývoje, a dá se předpokládat, že dnešní mocní udělají naprosto všechno, co bude v jejich moci, aby tomu zabránili. Bez levné pracovní síly by se scvrkly korporátní zisky. Bez korporátních zisků se zhroutí burzy. Bez růstu cen akcií nebudou manažerské bonusy v investičních bankách… a domino zasáhne i Člověka v tísni a úředníky na ministerstvech. Úplné zhroucení globálního systému založeného na předstírání a vykazování.

Dokážou tomu zabránit? Jaká je jejich reálná síla? Neznamenalo by otevření hranice pro levné dělníky jen zhoršení epidemie a zhroucení tak jako tak? Možná se odpovědi na ty otázky dozvíme velmi rychle.

Komentář Martina Konvičky

3. 4. 2020

Video na dnešní večer: Franta Kubásek o situaci na řecko-turecké hranici. Ucelené zpravodajství, zajímavé záběry.

3. 4. 2020

Připomínám, že se v celém europarlamentě našli pouze dva poslanci, kteří hlasovali proti. Jedním z nich je Čech Ivan David. Máme důvod k hrdosti.

Což mě vede k obecnější poznámce. S nadšením sleduji vývoj vlasteneckých stran v posledních dnech. Trikolora se nenechává strhnout dogmaty liberální ekonomie, a podporuje pragmatická užitečná opatření. A SPD přestává být stranou jednoho muže. Vedle Tomia Okamury se profiluje výrazná postava Ivana Davida a neméně výrazný Jarda Foldyna (což neznamená, že bych chtěl opomíjet Jirku Kobzu a další, co dělají skvělou a užitečnou práci).

3. 4. 2020

Pro posuzování sociálních opatření lze využít pravidlo, které kdysi formuloval Charles Murray (americký libertarián, ale velice chytrý, což u libertariánů není časté). Murrayho pravidlo vychází z jednoduché otázky: Udělal bych to svému dítěti?

Kdyby epidemie nebo válka zničila mému synovi podnik a já měl možnost mu zafinancovat jeho obnovu, udělal bych to? Bez váhání.

Kdyby se můj syn jen tak poflakoval, a já měl možnost mu každý měsíc dávat peníze na živobytí, dělal bych to?
Ani nápad.

Chytrá sociální politika by měla být taky taková.

2. 4. 2020

Statistika k dnešnímu dni - jeden milion nakažených, 50 tisíc mrtvých.

Realita přesáhla ten nejhorší vývoj, jaká si "chřipečkáři" dokázali představit. Hypotéza o tom, že koronavirus je něco jako chřipka, byla vyvrácena.

Formulovat chybnou hypotézu, na tom není nic špatného. To se stává i těm nejlepším. I chybné hypotézy nás posouvají dopředu. Je ale špatné na ní trvat i poté, co je ve zjevném rozporu s fakty.

Doplňuji k tomu ještě to, že si Vítka Zvánovce s jasným stanoviskem vážím neskonale více než těch, kdo jen tak mlží. Kdo chvíli naznačují, že nás žádný koronavirus neohrožuje, pak to zase popřou, pak zase jen varují před panikou... diskuze s takovými je ztrátou času.

2. 4. 2020

Jestliže se rodí shoda v tom, že bude zapotřebí obnovit české výrobní podniky a české zemědělství, pak je zapotřebí také dodat, že s tím budou spojeny určité náklady. Znamená to mimo jiné, že:

a) domácí výrobní firmy budou platit nižší daně než jiné,
b) budou se na ně vztahovat mírnější pravidla,
c) budou zvýhodňovány ve výběrových řízeních,
d) možná dokonce bude muset dojít na nějaké dotace,
e) zcela jistě to bude chtít ochranu celními tarify, která může dočasně některé položky zdražit.

Je také vysoce pravděpodobné, že při tom dojde k nějakým korupčním případům a nespravedlivostem, a dost chybám. Náklady a výnosy nebudou rozděleny rovnoměrně, někomu to přinese zisky, jiní prodělají (a v životě to zpravidla chodí tak, že výhody nečerpají ti dobří a poctiví).

Jsme ochotni tuhle cenu zaplatit? Já jako občan říkám jednoznačné ano. Žít v zemi vlastněné korporacemi (což je nutný a logický důsledek přístupu "všechno vyřeší trh") pokládám za ještě větší zlo. Bezpečnostně, morálně, lidsky a nakonec i ekonomicky.

Ale jiní lidé na to mohou mít úplně odlišný názor.

2. 4. 2020

Na Protiproudu:

Jsou popsány případy vězňů v sibiřských koncentračních táborech, kteří nadále věřili, že Stalin je moudrý a spravedlivý muž. Jejich vlastní psychická stabilita byla s tím přesvědčením natolik svázána, že jejich mozek odmítal akceptovat kupící se důkazy, že se ve skutečnosti jedná o tyrana. A když bylo jeho řádění v roce 1956 odhaleno, někteří stalinisté páchali sebevraždy.

Na velmi podobnou situaci narážíme v současné době. Pro mnoho euronadšenců by poslední události znamenaly takový otřes, že je jejich mozky prostě vygumují. V tom vygumování se pak mohou navzájem utvrdit, a výsledkem je kolektivní názor, že EU si vede skvěle, a že stačí eliminovat Putinovy trolly. Stačí připomenout známé facebookové výlevy pirátského poslance Mikuláše Peksy, podle nějž vedení EU zareagovala na epidemii včas a dobře. Problém je prý pouze v tom, že jim to kazí neschopné a zkorumpované národní vlády – s výjimkou skvělé Merkelové.

Protiproud: Klíč ke svobodě. Otevřená mysl. Hroutí se EU?

2. 4. 2020

Turecko se snaží instalovat další variantu islámského státu v těsné blízkosti Evropy - další předpolí k útoku. Opět k tomu používá veškerou svou vojenskou sílu. NATO, které by nás mělo bránit, a kterému za to královsky platíme, opět dělá, že nic nevidí.

A ještě jedna související poznámka. Je o mně všeobecně známo, že jsem celoživotním fanouškem VK staršího. Pořád platí, že si ho nesmírně vážím. Ale jeho veřejně a opakovaně vyjadřované sympatie vůči Erdoganovu režimu, to je za čárou. To prostě schvalovat nemůžu.

Ivan David:

Turecké válečné lodě zaútočily na Libyjskou národní armádu generála Haftara poté, kdy propluly mezerou v blokádě, kterou k dodržování embarga na vývoz zbraní provádí lodě EU

V Libyi by po 9 letech občanské války mělo být příměří dohodnuté OSN. Současně byl měl platit zákaz vývozu zbraní do této země, který loni vyhlásila Rada bezpečnosti OSN. Turecké námořnictvo včera opět předvedlo, jak si jejich dodržování představuje v praxi. Do přístavů v západní části země, které ovládají džihádistické milice, jimž velí samozvaný „premiér“ Fáiz. Sarrádž, včera odpoledne připlul konvoj tureckých nákladních lodí naložených těžkými zbraněmi. Nákladní lodě doprovázelo 6 bojových lodí tureckého námořnictva. Jedna z tureckých fregat, které konvoj doprovází, podle libanonské agentury Al-masdar zaútočila raketami na pozice Libyjské národní armády (LNA) v oblasti Al-Ajailat. LNA velí polní maršál Chalífa Haftar, kterého do funkce ustanovil poslední zvolený parlament.

Skvěle se „předvedly“ i lodě plující pod vlajkou EU, které mají na moři kolem Libye hlídkovat proto, aby dohlížely na dodržování embarga OSN na vývoz zbraní do této země. Úzký pruh země, který na západě kolem bývalého libyjského hlavního města Tripolisu ovládají džihádisté Fáize Sarráže, lodi EU nechávají volný. Právě tudy proplul turecký konvoj, který do Libye kromě zbraní přivez i další džihádisty, kteří do nedávna páchali válečné zločiny v Sýrii. Ze syrského Idlíbu je evakuovala turecká armáda před postupující Syrskou arabskou armádou věrnou prezidentu Asadovi. Koridor pro turecké lodi byl navíc během víkendu zvětšen, protože lodě pod vlajkou EU právě vykládaly na Krétě migranty, které nalodily u libyjských břehů. Právě tou dobou kolem proplouval turecký vojenský konvoj.

Několik hodin před tím, než turecká fregata začala raketami ostřelovat z moře Libyjce, se v Bruselu novinářům chlubil vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borel, že do právě zahajované námořní operace INIRI, jejímž cílem je zajistit dodržování embarga OSN na vývoz zbraní do Libye, budou kromě lodí zapojena i vojenská letadla a satelity. Kontradmirál Fabio Agostini, který z italské základy operaci IRINI velí, vzápětí názorně předvedl, že dokonale ovládá taktiku „dívat se jinam“.

Po vylodění techniky a džihádistů se v oblastech kolem Tripolisu opět rozhořela válka. Do bojů se podle agentury Al-masdar zapojila bojová letadla tureckého letectva a armády Spojených arabských emirátů. Tiskové centrum Libyjské národní armády odpoledne oznámilo sestřelení turecké stíhačky F-16. Podle libanonské agentury zřejmě raketou země-vzduch ruské výroby. Rusko donedávna podporovalo armádu generála Haftara.

Mluvčí džihádistických milicí Al-Wefaq Mohammed Qanunu později oznámil, že jednotky věrné premiéru Fáizovi Sarrážemu sestřelily jižně od Al-Ajailatu, bojové letadlo emirátského letectva. Vládu premiéra Sarrážeho české sdělovací prostředky nesprávně označují za mezinárodně uznanou, i když jej uznal pouze bývalý zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé. Jeho úkon Rada bezpečnosti OSN nepotvrdila a tudíž je neplatný. Salamé letos v lednu odstoupil z funkce.

1. 4. 2020

Jan Hamáček převzal řízení krizového a štábu a už to začíná vypadat, jako by zemi vedli milionchvilkaři. Stabilizaci ekonomiky mají řídit lidé jako Jan Švejnar a Tomáš Sedláček. Profláklí havlisté, kteří v životě neřídili ani krámek na rohu a jejichž jedinou kvalifikací je vazba na nadnárodní bankovní skupiny. Takže o tom, co je pro dobré lidi v ČR se bude rozhodovat v centrálách Goldman Sachs a KBC Bank. Není těžké už teď vědět, jak to dopadne.

A nouzový stav do poloviny května. Jak mohou teď vědět, jak se bude epidemie vyvíjet? To nedává jiný smysl než, že někdo potřebuje, aby české firmy a živnosti tak dlouho krvácely.

Jenom toho Mináře už přestali potřebovat.

1. 4. 2020

Epidemie, mimo jiné, zpomaluje postup islamizace. Když jsou zavřené hranice, je obtížnější sem dovážet další lidi a požadovat pro ně dlouhodobé trvalé pobyty. Migranti registrovaní v Německu sem mají obtížnější přístup. Muslimům nejsou přidělovány další výhody na českých školách, protože se na těch školách nevyučuje. Neprobíhá zastrašování na veřejných prostranstvích, protože ta prostranství jsou vyklizená.

Ale to neznamená změnu trendu. Jakmile bude karanténa uvolněna, vše propukne plnou silou. Můžeme dokonce očekávat, že české podnikání se bude hroutit, někteří místní lidé budou nuceni prodávat majetky a saudsko-katarští investoři budou mít prostředků dost.

Připomínám proto svědectví z Norska, z jedné z těch zemí, kde to zdaleka nepatří k nejhorším.

"Rešerše serveru tv2.no hovoří o tom, že mezi odsouzenými násilníky je až 70 % migrantů. Norsko zažilo za posledních let vlny znásilnění, barbary a lidské šelmy vyhrožující rozpáráním, než znásilnili, dále vraždy nevinných a loupežná přepadení dětí až po seniory s chodítky. Před pár lety se norské úřady dokonce obávaly, že muslimští extrémisté plánují vtrhnout do domu náhodné rodiny, s níž se mohl národ ztotožňovat, zavraždí ji a umístí útok na web. Nyní se dějí kromě majetkové kriminality, mezi něž patří třeba krádeže mobilních telefonů, či drahých bund, za bílého dne spíše útoky nožem, ale i mačetou."

Ingvar Brenna: Neopomenutelný prvek „přínosu“ a pořádek v době krize

 

Glosy za březen 2020

Glosy za únor 2020

Glosy za leden 2020

Glosy za prosinec 2019

Glosy za listopad 2019

Glosy za říjen 2019

Glosy za září 2019

Glosy za srpen 2019

Glosy za červenec 2019

Glosy za červen 2019

Glosy za květen 2019

Glosy za duben 2019

Glosy za březen 2019

Glosy za únor 2019

Glosy za leden 2019

Glosy za prosinec 2018

Glosy za listopad 2018

Glosy za říjen 2018

Glosy za září 2018

Glosy za srpen 2018

Glosy za červenec 2018

Glosy za červen 2018

Glosy za květen 2018

Glosy za duben 218

Glosy za březen 2018

Glosy za únor 2018

Glosy za leden 2018

Glosy za prosinec 2017

Glosy za listopad 2017

Glosy za říjen 2017

Glosy za září 2017

Glosy za srpen 2017

Glosy za červenec 2017

Glosy za červen 2017

Glosy za květen 2017

Glosy za duben 2017

Glosy za březen 2017

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál